Topladığı tarihi eserleri müzeye bağışladı

admin

Edirne’de kum ocağı işleten Kerim Bulut bugüne kadar yaptığı harfiyatlardan elde ettiği antika eşyaları müzeye bağışladı. Eserlerin teslimi  Bulut’un kum ocağında yapıldı. Burada bir konuşma yapan Bulut; Bugüne kadar hafriyat sırasında çıkan malzemeleri burada biriktirdik Vali bey bunları görmüş. Biz de bu eşyalar telef olmasın diye müzeye bağışlıyoruz.

Topladığı tarihi eserleri müzeye bağışladı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Burdaki eşyalar arasında kuyu kapakları değirmen taşı,  eski çeşme kurnaları ve tuvalet taşları bulunuyor  biz hafriyat çalışmalarımıza devam ediyoruz çıkan  eski malzemeleri biriktiriyoruz. Bunlar Edirne merkezde tarihi binaların hafriyatında çıkan malzemelerdir. Daha onra söz alan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, öyle duyarlı insanları müzelere bağışladıkları eserlerle müzelerin zenginleştiğini . kerim arkadaşımız da bunu sağlamış kendisine  teşekkür ediyorum.

Topladığı tarihi eserleri müzeye bağışladı (4)

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada herkesin tarihi eserleri korumak ve buluntuların müzelere teslimi konusunda duyarlı olmasını istiyorum.böyle eserler bulunduğunda bizlere teslim edilirse binlerce insan görür eğer kaçak satmaya kalkılırsa başlarına dert alırlar. Kerim bey 1700’lü yallardan kalma eserleri 30 yıldan  bu yana  toplamış olduğu 40-50 parça mamul müzemize teslim ediyor “ dedi.

Topladığı tarihi eserleri müzeye bağışladı (1)

 

 

 

 

 

 


Topladığı tarihi eserleri müzeye bağışladı (3)

 147 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Jandarma Trafik ekiplerinin denetimi sürüyor

              Edirne İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri tarafından Trafik Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Yapılan açıklamada, trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilmesi amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, bu günü takip eden haftanın ise “Karayolu Trafik Haftası” olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp