TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?

Murat Er

Artan tecavüz olayları, toplumsal bozulmalar, diziler, inernetyayınları.. TOPLUM OLARAK NEREYE GİDİYORUZ?

Toplum olarak nasıl bir noktaya doğru gidiyoruz? Acaba bu çok sevdiğimiz gurur duyduğumuz şanlı şerefli milletimizin içerisinde aslında birçok çürük, kokuşmuş, normal hayatta iş arkadaşımız, komşumuz olan ama işin iç yüzünde psikolojik sorunlu hatta sapık, eline fırsat geçtiğinde herkese zarar verebilecek insanlarla mı yaşıyoruz?

Ben son zamanlarda yaşanan olayları iki şekilde tahlil edilmesi gerektiğini ve buna göre de yetkililerin ve hatta toplumun bireyleri olarak hepimizin önlem alması gerektiğini düşünüyorum. Bu tahlilin birinci yönü sosyolojik ikincisi ise psikolojiktir. Eğer tespit iyi yapılır ve önlem buna göre alınırsa bundan sonra leylaların canı yanmayacak anaların yüreğine ateş düşmeyecektir.

SOSYOLOJİK AÇIDAN TAHLİL

Aslında bunun da temelinde psikolojik etkenler var ancak amaç toplumdan intikam almak olduğu için bir bakıma sosyolojik olarak değerlendirebiliriz. Hatırlayın Türkiye’de bazı olaylar yaşandığı zaman mesela çocuk kaçırma, kadına şiddet, tecavüz… vb her akşam televizyonu açtığımızda bir benzer olay ile yeniden karşılaşıyoruz. Sanki birileri bir yerden bu olayları harekete geçiriyor ve biz ard arda her gün bezer olayların haberini alıp ah vah etmeye başlıyoruz. Bir müddet bunlar devam edip sonra sönme davranışı gerçekleşiyor ve bitiyor. Bunun sosyolojik sebebi şudur;

Mesela tinerci ya da gaspçı benzeri şekilde tabir ettiğimiz bir sabah uyandığımızda evimizin olduğu sokakta bütün arabaların lastiğinin kesilmiş olarak bulunabildiği ve bunun sorumlusu olarak bu sokakta yaşayan insanları gösterdiğimiz sebep olarak ta onların madde kullanımı sonucu akılları ile yapmadıkları gerçekliği ile gerek hayatımızda gerekse televizyonlarda şahit olmuşuzdur.

Aslında bu insanların bu eylemleri gerçekleştirmesinin asıl nedeni şudur; sokakta yaşayan hiçbir şeye sahip olmayan ve hayatı boyunca sahip olamayacağını düşünen bir gurup düşünün gecenin bir yarısı bir harabede madde kullanıp hayattan intikam alma cesaretleri en üst noktaya geldikten sonra birbirlerini de tetikleyerek bir sokağa girip bizim arabamız hiçbir zaman olamayacak sizin de olmasın psikolojisi ile zarar verirler hepimizin arabasına evine ya da Allah korusun o an oradan geçmekte olan insanlara…

Peki bu sosyolojik tahlilin son zamanlarda artan taciz tecavüz hatta dilimin söylemeye varmadığı çocuk tecavüzü ve cinayeti ile olan neden bağlantısı nedir? Aslında sebep olarak organik bir bağlantı yok ancak tetiklenmesi ve artması ile ilgili sosyolojik bir neden var. Talihsiz bir yavrucağın başına gelen bu insanlık dışı olayları bizler sosyal medyadan, basından ve benzeri sesimizin çıktığı her yerden canımızın ne kadar yandığını haykırdıkça toplumun içerisinde, toplumdan intikam almaya çalışan sapık ruhlu, psikolojik sorunlu insanların ben başkalarının canını böyle yakabilirim bu şekilde intikam alabilirim düşüncesini oluşturmuş olabiliriz. Elbette tepkimizi vermeliyiz ancak bunu geniş kitlelere yaymak yerine bulunduğumuz mevki de şüpheli gördüğümüz her olayı güvenlik birimlerine ileterek ya da sokakta parkta gördüğümüz her yavrucağın tıpkı gerçek anne babası gibi bir gözümüzün üzerinde olmasını sağlayarak, ayrıca bu suçtan yakalanmış ya da yargılanmakta olan herkesin en üst düzey cezayı alması caydırıcı müeyyidelerin uygulanması için her birey olarak gerekli mercilere bimer, cimer şeklinde toplumun görüşüne önem veren önlem alan devlet organlarına toplumsal olarak görüşlerimizi iletmeliyiz.

PSİKOLOJİK AÇIDAN TAHLİL

Bu tahlilimde bir uzman olarak değil de bir insan olarak görüşümü sorarsanız zaten küçücük bir çocuğa bu kötülüğü yapan insanların bırakın psikolojisi ile ilgilenip tahlil yapmayı yaşamak gibi bir haklarının bile olmadığını savunur hem caydırıcılık hem hak etmiş olmaları hasebi ile yargının bunları bu şekilde cezalandırmasını canı gönülden isterim ve hatta herkes gibi bende bu sonuca mutlu olurum.

Ancak ilerleyen yıllarda bizden sonra ki nesillerde böyle şeylerin yaşanmaması için başka küçük canlar yanmasın diye alınması gereken birtakım önlemler olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle görev RTÜK’e düşüyor. Televizyon yayınları diziler bu kadar aleni şekilde şiddet, tecavüz, silah, kavga gibi olayları meşrulaştırıp hatta bunların faillerini kahraman olarak gösterdikleri sürece toplum olarak çok iyi bir noktaya gitmeyeceğimiz aşikardır.

Bir milletin geleceği onu oluşturan bireylerin toplamı ile değer bulur bu bireylerin gerek pskilojikyapısı, gerek insani yönü, gerek eğitimi gerekse vicdanları toplumsal değer dediğimiz yönü ortaya koyacaktır. Bunun için de toplumu oluşturan bireyler yetiştirilirken nasıl ki biz anne babalar ya da eğitimciler üzerlerine titreyip yanlış şeyler öğrenmesin yanlış yetişmesin diye kaygı duyuyorsak, ulusal basın yayın organları da yaptıkları yayınlara dikkat etmeli hatta bu yayın organlarında psikologlar sosyologlar görev alması mecburi kılınıp yapılan her yayının aslında toplumun psikolojik gen haritasına işlenen bir iz olduğu bilinci ile kontrol edilmelidir.

Bunun yanında hayatımızda internet dediğimiz bir gerçeklik var ki doğru kullanıldığında bir bilgi deryası yanlış kullanımlarda ise yine yakın planda olmasa bile uzak planda toplumsal facialara yol açacak bireylerin yetişmesine kaynaklık edebilir.

Bu noktada da yine devletimizin teknoloji ve siber suçlarla ilgili denetimleri çok önemli yer teşkil etmektedir. Kısacası bir ailede yetişen her çocuk ilerde o aileyi temsil edip o anne babanın eseri olacağı gibi; toplumsal olarak yetiştirdiğimiz her birey toplumumuzu bizleri temsil edecektir. Lütfen duyarlı olalım çocuk sadece ailede değil belirli bir yaştan sonra toplumda yetişir.

Toplumsal gelişmemize mâni olan engel olan olumsuz örnek teşkil eden dizlere yayınlara prim vermeyelim unutmayın onları izleyerek para kazandıran büyüten geliştiren bizleriz. Öyle içler acısı durumlar var ki ülkemizde makyaj yapan ve saçma sapan konuşmalar hikayeler anlatan bir kız çocuğu adına makeup mu ne diyorlar bilmiyorum youtuber diye bir tabir çıkmış ondan olmuş işte her gün milyon kız çocuğu bunu izliyor ve bu kişi bundan prim yaparak milyon dolar kazanıyor ve sonuç; akşam eve gittiğinizde sizden dünyanın marka değeri yüksek makyaj malzemesini almanızı isteyen kızınız…

Biz çocuklarımıza yeterli ilgiyi gösterip ilgilenip doğruyu anlatamadıkça onların makeupları veya dizi kahramanları ya da şiddet eğilimi olan kahraman sandıkları rol modelleri bitmeyecektir. İyi bir toplum için iyi bir çocuk yetiştirelim ve gereksiz insanlara prim vererek onları yüceltmeyelim.

Leylaların canı yanmasın sağlıklı bir yapımız toplumumuz olsun.

Murat ER

Eğitim Koordinatörü/ Psikolojik Danışman

EDİRNE DİNAMİK ÖZEL ÖĞRETİM KURSU

 

 

 159 total views,  2 views today

Next Post

YENİ ALIŞKANLIĞIM: DEĞİŞİM

“Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz. Sonra da alışkanlıklar bizi oluşturmaya başlar.” Dryden ‘in bu sözünü çok beğeniyorum. Gerçekten bu sözü doğru olup olmadığını çok kez deneyimledim. Kendi şahsi kanaatim ise doğru olduğu yönünde olmuştur. Sizlere de kesinlikle tavsiye ederim, lütfen taşın altına elinizi koyun ve bir bakın . Hepimizin pek çok […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp