Topluma Mal Edilemez

admin

Edirne’de son yıllarda hırsızlık olaylarının arttığından yakınmalar var.

     Özellikle bu hırsızlık olaylarının yaşı küçük çocukların yapması  ise dikkat çekici.

Adeta birileri küçük çocukların hırsızlık yapması için teşvik ediliyor veya yaptıklarına göz yumuyor diye genel bir kanı var.

    Bu ufak çaplı hırsızlık olaylarının belli kişilerce yapılması da çok ilginç .

    Bu konuyu roman kesimini çok iyi tanıyan bir roman önderi ile  konuşuyoruz. Deneyimli  roman vatandaşımız gerçekten dikkat çekici şeyler söyledi.

Bu  roman önderi  vatandaşımızın bana  anlatıldığına göre, roman vatandaşları arasından  bu hırsızlık olaylarına karışan aile çocukları sayısı iki elin parmak sayısını geçmiyor.

Az sayıda roman ailelerin ve çocuklarının sorunlarının uzmanlarca  irdelenmesi ile, varsa sorunlarının çözümlenmesi sonucu  hırsızlık olaylarının büyük oranda önüne  geçilebileceği, hırsızlık vakalarına alet olan  kimselerin  herkes tarafından bilindiğini, bu sorunun üzerine gidilmemesi ile de   tüm roman vatandaşları zan altında kalıyor.

Roman vatandaşlarımız da bu tatsız olayların daha çok romanlara  mal edilmesinden huzursuzlar.

     Yıllarca roman vatandaşlarımızla ortak yaşamım oldu, dostluk ve arkadaşlığımız şu anda da devam ediyor, Ben on yılı aşkın süre roman mahallesinde ikamet ettim.

    Bu süre zarfında hırsızlığa karışan roman vatandaşımızla karşılaşmadım çok güzel komşuluğumuz oldu.

Bölgemizdeki roman vatandaşlarımızı yakından tanıyanlar

   bu insanlarımızın ekmek parası kazanmak için ne fedakarlık yaptıklarını bilirler.

     Bazıları sabahları erken saatlerde kalkarak çöplerden satabileceği ev atıklarını toplayıp evine ekmek götürdüğüne tanık oluyoruz.

Bazı roman hanım vatandaşlarımız evlerde temizlik işlerinde çalışıyor. Asırlardır Edirne’de yaşayan romanlardan hırsızlık olaylarına karışanların oranı hiçbir zaman abartılacak kadar olmamıştır.

Son yıllarda gelişen teknoloji ve bazı alanlardan  romanların  dışlanmaları ile romanların iş imkanlarının büyük oranda  azalması  az sayıda roman vatandaşın hırsızlık olaylarına karışmalarına yol açtığı söyleniyor.

    Özellikle yaşları küçük olan bu roman çocuklarının olay sonrası cezasız kalması, hırsızlık olaylarını tetiklediği yolunda yaygın kanı var. Konuştuğumuz roman vatandaşın ifadesine göre. Bir başka sorun da  çalınan malları satılabileceği hurdacı işyerinin roman mahallesi içinde olması, çalıntı malların satışı  için kolaylık sağlıyor.

Bunun da engellenmesi gerekiyor. Eğer bu mümkün olmazsa hurdacıların önlerine mobese kameraları konularak hurdacılara giren çıkanların kontrol edilmesi, ile büyük oranda çalıntı malların failleri bulunabilecek.

     Deneyimli roman vatandaşımızın bazı roman çocuklarının hırsızlık yapması  ve nedenleri konusunda görüşü böyle .

      Yasalar gereği yaşları küçük olan çocukların hırsızlık sonucu tutuklanmalarının olmaması nedeniyle bir anlamda hırsızlık yapan yaşı küçük çocukların işledikleri suçlar cezasız kalıyor.

Bu işi meslek haline getiren roman çocukların sayısı bilinen birkaç ailede toplanıyor olması aslında bu işin çözüme kavuşmasını kolaylaştırması gerektiği halde maalesef bugüne kadar hırsızlık olaylar devam ediyor.

  Emniyet güçlerinin hırsızları yakalamasına rağmen hırsızlık yapanların yaşlarının küçük olması nedeniyle serbest bırakılmaları  hırsızlık vakalarının bir anlamda devamına neden oluyor.”nasıl olsa cezası yok fırsat buldukça çalayım”  diyenlerin sayılarını artması endişesi var.

Roman vatandaşlarımızın da yardımı ile roman  vatandaşlarımızın  imajını zedeleyen böyle münferit hırsızlı olaylarını son bulmasını en çok roman vatandaşlarımız istiyor.

 214 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Polisinden Kaçak Sigara Operasyonu

Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şubesi (KOM) ekipleri Havsa ilçesindeki bir evde yaptıkları aramada çeşitli markalarda 4 bin 920 paket kaçak sigara ele geçirdi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan H.K. U.Ç. B.A. ve A.A. ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.  215 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp