Toplumdaki şiddet olayları gündeme getirildi

admin

Radyo Su’da canlı olarak yayınlanan ve Edirne Ajans Haber Koordinatörü Fikri AK’ın yönettiği “Finale Doğru “Programında Toplumsal Şiddet olayları gündeme taşındı. Günce Final Dergisi Dershanesi Müdürü Zeki Koçak ve Günce Final Dershanesi Rehberlik Danışmanı Hakan Tuzcu ‘nun katıldığı programda; konu ile ilgili olarak söz alan Rehberlik Uzmanı Hakan Tuzcu şunları söyledi “Meydana gelen acı olay nedeniyle özellikle bu konuyu gündeme getirmek istedik. Toplumdaki akışkanlık bireylerdeki davranış bozukluklarında eğitimin etkisi üzerinde durmak bizim için daha mantıklı olacak. Araştırmalar gösteriyor ki, eğitim oranı yüksek olan toplumlarda şiddet olaylarında nispeten azalma oluyor.

Toplumdaki şiddet olayları gündeme getirildi

 

 

 

 

 

 

 

Bu da o ülkelerin eğitime verdikleri değerle ve ayrılan kaynaklarla ilgilidir. Bizim bu olaya eğitim mecrasından bakmamızın temel sebebi bunun bizim branşımızla ilgili olması. Gerçekten eğitilmiş bireylerde bu tür sapma olaylarının az olduğu görülmektedir. Her toplumda suç var. Fakat şeklen değişik suçlar var.

TOPLUMLARDA SUÇLAR FARKLI

Bunların insan üzerindeki etkileri farklı, gelişmiş toplumlarda ekonomik suçlar yani beyaz yaka suçları daha yüksek. Geri kalmış ve gelişmekte olan toplumlarda ise cinsel suçlar ve cebir ve şiddete yönelik suçların çok daha yüksek olduğunu gözlüyoruz. Biz suç odaklı toplum değiliz. Belirli kültürel kalıpları ve toplumsal yaşantısı olan geçmişte ciddi bir tarihsel yapılanması olan suç eğilimi tartışılabilir.

Bizim kültürümüz, inancımız ve içinde bulunduğumuz yetişme tarzımız bir sürü atasözüyle topluma hayat felsefesi verilmiş. İnancımız gereği insan en kutsal varlık olarak bilinmektedir. Bu tür olaylara yönelmememiz tarzında lanse edilmiştir.

Bu durum kutsal kitaplarımızda belirtilmiş, bilim adamlarımız ve filozoflar tarafından açıklanmış. Bu şekilde toplumsal yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Toplumumuzda temel sorun şu olsa gerek; toplum olarak bir arada yaşama becerisini kaybeden toplumların bireylerinde şiddet eğilimi yüksek oluyor. Bunun için bir olaya bakarak genelleme doğru değil. Fakat genel olarak bakıldığında toplumsal şiddet eğilimi genellikle dar kesimde ciddi olarak bir sorun olmaktadır. Parçalanmış aileler, tahsilini yarıda kesenler, ilkokul ve ortaokulda eğitimini terk edenler, daha sonra hayat mücadelesine giren bireylerde benzer sorunlara çok rastlanır.

Bu sadece kamuoyuna yansıyan, bir de bunun yansımayan yönü var. Gizli suçlar dediğimiz teyit edilememiş kamusal anlamda ve yasal olarak emniyete duyurulmayan suçlar da var. Toplumda kendi yerini tayin edemeyenler, bunu sorgulayamayanlar daha sonra yer arayışı arayışına girer” dedi.

 

 

 

 200 total views,  2 views today

Next Post

Bircan’ın Hasköy bağı

7 Haziran’da yapılacak seçimde CHP Edirne Milletvekili aday adayı olan Erdin Bircan  ailesinin yaşamında “HASKÖY”ün ayrı bir önemi var.  Aslen Enez Hasköylü olan Erdin Bircan’ın baba tarafın dedeleri Bulgaristan Hasköy’den gelmiş. Anne tarafından sülalesi ise  ne tesadüftür   Yunanistan’da Selanik kentine bağlı  Hasköy’lü Daha sonra Türkiye’ye gelen Bircan sülalesi Enez ilçesinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp