Toplumun Nabzı Sanayi Esnafımız

admin

Atölyelerinde kısıtlı imkanları olan tamirhanelerinde güç şartlarda görev yapan küçük sanayi sitesi esnaflarımız, halkımızı en geniş kesiminin ihtiyaçlarını karşılar. Eşyalarımızdan motorlu aracımıza, buzdolabımızda, çamaşır makinemizde evimizin su ve elektrik tesisatında bir arıza mı var bunların tamamına yakın bölümünün onarımında hemen sanayi sitemizde görev yapan esnaflarımıza koşarız

Tıpkı bir tıp doktoru gibi yaşamımızı bir parçası gibidir sanayi sitesindeki esnaflarımız. El emeği alın teri akıtarak yaşamlarını sürdüren emekçilerimizin kazançları genellikle kol gücüne dayanır. Yılmadan usanmadan mesleklerini icra eden küçük sanayi sitesi esnaflarımızın bazı sorunları da var. Bunların yeterince giderildiği kanısında değilim.

Esnaflarımız sabırla bu sorunlarına çözümünü bekliyorlar. Sanayi esnaflarımızın işyerlerinde yüzlerce çırak ekmek parası kazanıyor. Atamızın dediği gibi, sanat sahibi olmak özel ve uzun vadeli çaba ister, herkes sanatçı olamaz.

Bu işe soyunanlar da uzun süre emek sarf etmeleri, deneyim kazanmaları için yıllarca çalışmaları gerekir.

Esnaflarımızın çıraklık devresinde çalışanlar için devlet desteğine ihtiyacı var. Esnaflarımız küçük yaşta çalışanların sosyal haklarının, sigortalarının devlet kanalı ile karşılanması talepleri var.

İŞ-KUR’un yeterli olmasa da böyle bir çabası var. Esnaflarımız bunun yaygınlaştırılmasını bekliyorlar.

Esnaflarımızın bir diğer talepleri ise sınırlarımıza komşu ülkelerden tamir amacı ile gelen araçların onarımında yasal kolaylık sağlanması, teminat gibi yapay gerekçelerle esnafların kazançlarının engellenmemesi.

Bu konuda özellikle Yunanistan’dan gelen ulaşım araçları tarım ekipmanları Edirne sanayi sitesi esnaflarımızca daha ucuz onarıldığı için bu ülkede arızalanan araçların Edirne’de tamiri için yoğun talep var. Buna bazı yasal engeller getiriliyor.

Esnaflarımız bu engellerin kaldırılmasını, en aza indirilmesini istiyor.

Edirneli sanayi esnaflarımız teknolojiyi yakından takip ediyor. Bilgisayar kullanarak iş alanındaki gelişmeleri izliyor.

Bazı esnaflarımız ve temsilcileri teknoloji ile ilgili fuarlara katılarak mesleki bilgilerini arttırıyor.

Küçük sanayi sitesi esnaflarımız, özel yetenek isteyen işleri yapıyorlar. Sanatkar olmak, böyle zor işi başarmak herkesi harcı değildir. Bu işler sabır ister alın teri ile yapılan bu mesleklerde işin eksiksiz, kusursuz yapılması zorunludur.

Çünkü yapacağınız iş insan yaşamı ile de doğrudan bağlıdır. Bunu yapmadığınız zaman ya iş hacminizi azaltır ya da insanlarımızın yaşamını da riske sokmuş olursunuz.

Sanatçılarımız sanat becerileri yanında ayni zamanda kanaatkardır.

Yapacağı hizmetlerinde maddi kazançtan öteye, işini başarma ön plandadır. İşlerine bağlılıkları, severek özen göstererek çalışmaları nedeniyle mesleklerinde süreklilik vardır. Diğer mesleklerde olduğu gibi sanayi sitesi esnaflarımız arasında işini değiştirenin esnaf sayısı azdır. Bazı meslekler ise babadan oğla devam eder.

Bölge esnaflarımızın yurdumuzun diğer bölgelerinde hudut kapıları olan illerde iş yapan esnaflarımız gibi, iş imkânlarından faydalanmak istiyor. Onlar komşu ülkelerden gelen iş imkanlarından nasıl faydalanıyorlarsa kendilerinin de bu haklardan yararlanmasının hakları olduğu inancında.

Yetkililerin bu hakları kazanmaları için çaba harcamalarını bekliyorlar. Esnaflarımız sanayi sitelerinin bir iş yeri olmanın ötesinde sosyal tesislerine park ve benzeri imkânlara kavuşmasını, böylece esnafların halkla bütünleşmesinin sağlanmasının daha yararlı olacağı inancındalar.

İhtiyaçlarımızı kendi bölgemizde karşılayamazsak bu ihtiyaçlarımız için başka illere gitmek zorunda kalacağız.

Onun için kendi bölgemiz esnafı tarafından yapılacak işleri burada yaptırmamız, esnaflarımızın işlerini devamı açısından da önemlidir.

Onları yaşatmak bizlerin hizmetlerinden yararlanmamıza ihtiyaçlarımızı kendi bölgemizde karşılamamıza bağlıdır. Bazı esnaflarımız benzer işlerini ortaklaşa çözerek ihtiyaç sahiplerine kolaylık sağlama çabası var. Esnaflarımızın örgütünü daha etkin hale getirmelerinin daha çok söz sahibi olmaların sağlayacaktır. Bakkallarda, diğer küçük esnaflarımızda olduğu gibi büyük sermaye guruplar

küçük esnaflarımızın kazançlarına el atma çabası içinde olduğunu inkâr edemeyiz.” Büyük balık küçük balığı yutar “ benzetmesi burada da geçerlidir.

Esnaflarımız kenetlenerek büyük sermaye guruplarına karşı güçlü olabilirler. Bunu sağlamadıkları takdirde tekelci sermaye uzantıları küçük esnaflarımızın iş alanlarını daha da daraltmak için yapmayacağı dalavere yoktur. Edirne esnafımızın bunun bilincinde olduğu inancındayım. Mesleklerini uzun süre sürdürmeleri de birlik ve Beraberliklerinin dayanışmalarını güçlü olmasından kaynaklanmaktadır.

 198 total views,  2 views today

Next Post

MHP’den Köy Muhtarlar Derneğine Ziyaret

Edirne’yi ziyaret eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya ve beraberindeki heyet Edirne Köy Muhtarları Derneğini ziyaret etti. Kaya,muhtarların toplumun nabzı olduğunu söyledi.köy Muhtarları Derneği Başkanı Meriç muhtarların 1924 yasaları ile görev yaptığını belirtti ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi   Köy Muhtarları Derneği ziyaretinde bir konuşma yapan Kaya, muhtarların […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp