Toplumun öğretilmiş çaresizliği

admin

fikri_yalin_koseSaadet Partisi bugüne kadar yaptığı siyasi çeşitli etkinliklerde en disiplinli, parti ilkelerine sadık bir siyasi parti olarak dikkat çekiyor.

            Bu partiye mensup olanlar parti çalışması olduğunda ilin neresinde olursa olsun,  işini gücünü bir kenara bırakarak yapılan toplantılara katılmayı ilke ediniyor. Parti ilkelerinden kesinlikle taviz vermiyor, desteğini sürdürüyorlar.

Saadet Partisinin ETSO ’da yapılan Edirne İl Başkanlığı 5. Olağan Kongresinde bunu bir kez daha gördük.

            Bu toplantıda dikkati çeken husus ise,  Saadet Partisi Genel Başkanı Prof Dr. Mustafa Kamalak, yaptığı konuşmada sık sık kullandığı “Öğretilmiş Çaresizlik”  sözleri oldu.

Genel Başkan Kamalak, bu sözleri ile halka dikte ettirilen zorla kabul ettirilmeye çalışılan ülke yönetiminde halkın içine düştüğü çaresizlik, istemese de zorunluluk sonucunda onaylamak zorunda kaldığı siyasi partilere destek kastediliyor.

            Genel Başkan Kamalak’ın Genel Kurulda yaptığı konuşmasını başından sonuna kadar dinledim.

Konuşmasında söylediklerini onaylamamak mümkün değil.

            Genel Başkan Kamalak, özellikle İslam ülkelerinin içine düştüğü açmazın sorumlularının, bu bölge ülkelerinin kaynaklarını sömüren Emperyalist ülkeler olduğunu söyledi. 

Tüm yeraltı ve yerüstü kaynakların sömürge ülkeler tarafından yağma edildiğini,  nüfusu iki milyara ulaşan İslam ülkelerinin servetlerin, ülke değerlerine sahip çıkamadığı uyarısında bulundu.

            Kamalak, bu arada Edirne’nin sorunlarına değinerek, Edirne gibi verimli arazilerin bulunduğu bir il nüfusunun artması bir yana azalmasının milletvekili sayısının 4 ‘ten üçe inmesinin bunun göstergesi olduğunu ifade eden Genel Başkan Kamalak, bu arada ilginç bir iddiada da bulundu.

Bölgedeki linyit yataklarının ülkenin yakıt ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğunu, topraklarının altındaki doğalgaz rezervinin ise Türkiye’nin ihtiyacının yarısını karşılayacak seviyede olduğunu iddia etti.

            Bu kaynaklardan yararlanamayan, bölge insanlarının yokluk içinde yaşadığını belirtti.

Kamalak, “Herkes doğduğu yerde doymalı. Bu imkanı halkımıza sağlamak zorundayız. İş bulamadığı için yerini yurdunu terk edenler ayrıldıkları, yıllardır yaşadıkları yakınlarının hasreti ile yaşamak zorunda kalıyorlar” ifadesini kullandı.

            Saadet Partisi Genel Başkanı konuşmasında, partisinin koalisyon ortağı olarak iktidarda olduğu dönemlerde emeklilerin, memur ve işçilerin, Cumhuriyet döneminin en yüksek zammını aldıklarını, her zaman ülke yararın ön planda  tutan politika izlediklerini söyledi.

Kamalak,Kıbrıs Barış  Harekatının kendilerinin  döneminde  gerçekleştiğini, ağır sanayi hamleleri ile ülke sanayisinin gelişmesine katkı yaptıklarını,  kendi dönemlerinde yapılan  sanayi kuruluşlarının bugün  tamamının mevcut iktidar tarafından  satıldığını söyledi.

            Mustafa Kamalak, konuşmasının bir bölümünde İslam ülkeleri arasında yaratılmaya çalışılan Alevi- Sünni ayrımının yapılmaması gerektiğini, bunu yaratmaya çalışanların İslam birliği ile alakası olmadığını ifade etti.

Refah- Yol döneminde partilerinin çok yararlı hizmetler yaptığını bu başarılarının sömürgeci güçler tarafından kıskanıldığını belirten Kamalak, “ o dönemde  sömürge ülke temsilcilerinin biri gelip biri gidiyordu.

            Bir gün rahmetli Genel Başkanımız Necmettin Erbakan’a  destek sözü vermek için teklif getirdiler. Bu tekliflerinde İsrail’e destek verilmesini, Büyük Ortadoğu projesinin desteklenmesini ve  İslam inancının yeniden yorumlanması isteniyordu.

Genel Başkanımız Erbakan, bu teklifi anında geri çevirdi. Daha sonra iktidardan düştük.

            Bu teklifi kabul edenler iktidara geldi. Bunun yorumunu halkımıza bırakıyorum” dedi

Saadet Partisi mensupları yılmadan usanmadan parti ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Her kesim halka gidiyor. Mahalli basında en çok onların haberleri yer alıyor. Parti yöneticileri sık sık basın toplantıları yaparak bölge ve ülke sorunlarını gündeme taşıyor.

            Bazı politikacılar, Saadet Partisinin aldığı oyu dikkate alarak” Bu partinin ne gücü var” diye düşünebilirler.

Yalnız şunu unutmamak gerek. Daha önceki yıllarda da bu parti temsilcileri yine böyle disiplinli çalışmaları sonucu küçükten büyüyerek halka kendilerini kabul ettirdiler.

            O zaman da yılmadan usanmadan tüm kadroları ile çalıştılar. Bugün de aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürüyorlar.

Diğer partilerin Saadet Partisinden alması gereken çok dersler var.  Yapılan genel kurulda ben bir kez daha buna tanık oldum.

 

YÖRÜK SIRTINDAN KURBAN KESMEK

Eskiden köylerde büyük arazisi olan toprak ağalarına, bütün köylüler itaat ederlermiş.

Bu ağaların büyük hayvan sürülerini dağlarda otlatan ortakçı Yörük aşiretleri olurmuş.

Bu aşiretler ağaya şirin görünmek için kendi malı olan hayvanlardan fedakarlık ederek ağalara hediye verirlermiş.

Bazı ağalar hediye edilen bu koyun ve sığırları Kurban Bayramlarında keserler; kendi servetlerinden beş kuruş harcama yapmadan dini görevlerini yerine getirirlermiş.

Köylüler bu işe bıyık altından gülerek:

“Bizim ağa yine Yörük sırtından kurban kesti”  diye alay konusu ederlermiş.

 81 total views,  2 views today

Next Post

Baş ağrısı ile ilgili seminer

            Edirne Belediyesi tarafından Halk Eğitim Merkezinde Baş Ağrısı ve tedavi yolları ile ilgili panel düzenlendi. Panele Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu Trakya Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Yahya  Çelik ve  vatandaşlar katıldı. İlk olarak söz alan,  seminer’in açış konuşmasını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp