Topraklarımızın Değerini Bilmiyoruz

admin

Ne eksen o yetişir” denilen verimli topraklarımıza binalar dikerek,tesisler yaparak  kirleten kıraç topraklar dururken bu güzelim topraklarımızın üzerinde konut yapmayı marifet sayıyoruz.

Bir gün gelecek o toprakları arar hale geleceğiz. Fakat o zaman belki iş işten geçmiş olacak.

Bu topraklara sahip olmak için ne cefalara katlandık. Ne canlar gitti bu toprakları kazanmamız uğruna.

Nafakamızı yine bu hor gördüğümüz, hovardaca kullanıp  kirlettiğimiz topraklardan sağlıyoruz,

Tohumu toprağa atıp verimli ürün almayı yine bu topraklardan  bekliyoruz. Bahar geldiğini bu topraklarda yeşeren çimenden çiçeklerden, böceklerden kökleri topraktan beslenen ağaçlardan alıyoruz.

Ayağımız yere bastığında her zaman kendimizi güvende hissediyoruz. Oturduğumuz mekanların zeminini ve güvenli olmasını  da toprak sağlıyor.

Yediğimiz, içtiğimiz nefes aldığımız kısaca yaşamımızın her evresinde toprağın izi ve emeği var.

   Doğduğumuz topraklardan uzakta yaşadığımızda bir hemşerimizi gördüğümüzde ona “Toprağım nasılsın iyi misin” diye hatırını sorarız.

 Yaşamımızın değişmez parçası olan toprağımızı  bugüne kadar heba etmiş. kıymetini  bilememişiz. Topraklarımızın üzerindeki güzellikleri bir bir yok edip verimli topraklarımızı çoraklaştırıyoruz pırıl pırıl  akıp giden nehirlerimizi kirletmeden vazgeçemiyoruz.

     Buna en canlı örneği ilimiz sınırı içindeki Ergene Nehri. Daha önceki yıllarda içilecek suyu olan bu nehri sanayi atıkları ile bu hale getirdik.

     Her türde kirliliğimizi atıklarımızı yine toprakta gizliyoruz. Tarih boyunca en kanlı savaşlar yine toprak için yapılmıştır.”Bir karış toprağımızı alamazsınız” diyen siyasilerimiz toprağın ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Şairlerimiz dizelerinde “kurban olam toprağına taşına” sözleri ile toprağın önemini, sevgisini satırlarına yansıtmıştır. Türkülerimizde de toprak özlemi dile getirilmiştir.

Toprağında geçimini sağlayamayıp başka diyarlara göç eden insanlarımız yine doğup büyüdükleri topraklarından kopamıyorlar. Memleketleri sorulduğunda nerede olursa olsun yine doğduğu toprakların adını veriyor.

Doğduğu yerleri hatırlattığınızda “Topraklarım doğduğum yöreler burnumda tütüyor” diye özlemini dile getirirler.”insanlar doğduğu yerde değil doyduğu yerde yaşar” dense de bu durumda olup topraklarından uzak yörelerde yaşamak zorunda olanların vefat ettiklerinde kendi doğduğu topraklarda gömülmesini mezarı olmasını vasiyet ettiğini görürsünüz. Günümüzün ekonomik şartlarında doğduğumuz yerde kocayıp ömrümüzü tamamlamıyoruz.

     Dünyanın neresinde olursak olalım ömrümüz boyunca insanların doğduğu topraklardan kopamadığını kopamıyor.

    Toprak her konumu ile yaşamımızın  önemli bir uzvu gibidir değişmez  bir parçasıdır.

Evlerimizin balkonundaki saksılarda birbirinden güzel çiçeklerin yaşaması, güzelliği de yine toprakla beslenerek sağlanır. Nefes alıp verirken aldığımız, hayatta kalmamızı sağlayan oksijenin kaynağı yine topraktan beslenen bitkilerden sağlarız.

     Canlılığımızı, yaşamımızı, sağlıklı kalmamızı yine toprağa borçluyuz. Toprak olmadan hayat olmayacağını hiçbir zaman unutmamız gerektiği halde, bu  değişmez sevgiyi unutmuş  görünüyoruz. Birçok sevgimizi yok ettiğimiz gibi toprak ve orada yetişen ve toprak üzerindeki güzelliklere de gözlerimizi bağlıyor onları acımasızca katlediyoruz.

     Dünyadaki yapay güzellikleri,ne yazık ki  doğal güzelliklerimizi yok ediyor.

    Özellikle verimli arazilerin konuta açılması ile kendi geleceğimizi  karartıyoruz. Bir yanda erozyon ile yok olan verimli topraklarımız diğer taraftan  ne ekersen yetişecek verimli topraklarımızın inşaata feda  edilmesi ile  ülkemize yapılacak en büyük kötülüğü yapıyoruz. Çok yazık….

 77 total views,  2 views today

Next Post

Yunanistan Trakya Demokritos Üniversitesi'nden Yörük’e Ziyaret

Trakya Demokritos Üniversitesi (Democritus University of Thrace) Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kostas SIMOPOULOS ile Tarih Etnoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Paleografya Araştırma Merkezi Müdürü ve Üniversitemiz Fahri Doktoru Prof. Dr. Georgios PAPAZOGLOU, 18 Şubat 2013 tarihinde Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK’ü makamında ziyaret etti. Ziyaret […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp