Trafik Haftası kutlanıyor

admin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 ili 14 Mayıs tarihleri arasında Trafik haftası kutlanıyor.

Kutlama etkinlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemalettin Toplantı salonunda  yapılan etkinliğe  Edirne Valisi Günay Özdemir,Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Tugay Komutanı Tuğ General Salim Afgün,  Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, Jandarma Komutanı Jan Alb  Kamuran Ersan, Edirne Belediyesi Ulaşım Müdürü   İle Emniyet Müdür Yardımcıları, Daire Müdürleri ve öğrenciler katıldı. Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra hafta ile ilgili olarak Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Fahrettin Soydan Trafiğin insan yaşamındaki önemi konusunda açıklamalarda bulundu. Soydan konuşmasını şöyle sürdürdü; “ İnsanların toplu olarak yaşamaları sonucunda ortaya çıkan toplumsal sorunların en önemlilerinden biri trafik sorunudur. Sorunun toplumsal bir sorun olması nedeniyle çözümü de tüm toplumun katkısıyla olacaktır. Tescilli aracın 153 bine ulaştığı Edirne’de il genelinde 2016 yılında 1473 trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen bu kazalarda 18 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Halkımızın özellikle kendi can güvenliklerini dikkate alarak trafik kurallarına uyması ve trafik güvenliğinin sağlanmasına atkı yapmaları kaçınılmaz bir zorunluluktur. Trafik kurallarının uygulanmasının önemini vurgulamak amacıyla ülke genelinde yeni projeler geliştirilmektedir.

Bu kapsamda hazırlanan Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi Eylem Planı ile 2020 yılına kadar Trafik kazaları sonucu meydana gelen ölümlerin  %50 oranında azalması amaçlanmaktadır.

Dünya sağlık örgütünün 2015  Yol Güvenlik Küresel  durun Raporunda  emniyet kemeri  kullanmanın  trafik kazalarında  ölüm riskini  sürücü ve ön koltukta  oturan yolcular için %50  arka koltukta oturanlar için  ise %75 oranında  azaldığı belirtilmektedir.

Daha sonra EBED üyesi Mehmet ABDÜ geçirdiği trafik kazasını, kaza sonrası yaşadıkları yol kullanıcılarına tavsiyeleri ve  trafikte engellilerin karşılaştıkları zorluklar konusunda  açıklama yaptı  ve yetkililere  taleplerini iletti. Daha sonra Trafik konusunda film gösterimi yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Trafik haftası nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Nehir Uludağ birinci gelen şiirini sundu. Daha sonra yarışmada derece alan öğrencilere ödülleri verildi.  Trafik haftası nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında şiir dalında birinci  Edirne Özel Bahçeşehir Koleji öğrencisi Nehir Uludağ kazındı . Resim dalında birinciliği Trakya Birlik İlkokulundan Bennu Hüner birinciliği elde etti. Öğrencilere ödüllerine Edirne Valisi  Özdemir sundu. Kompozisyon dalında birinciliği Emel Özgür Subaşı ay Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğçe Gicır. Şiir dalında birinciliği ise Trakya Birlik İlkokulundan Bennu Güler kazandı.  Öğrencilere ödüllerini Garnizon Komutanı Tuğ Gen Salim Afgün verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından Yılın trafik görevlileri ve seçilen sürücülere ödülleri takdim edildi. Daha sonra Başarılı trafik personeline başarı belgeleri sunuldu.

Bu arada EBED üyesi Mehmet Abdü’ye Edirne Valisi  Günay Özdemir plaket sundu.

Törende daha sonra Görevlerinde başarılı olan Polis ve Jandarma Trafik memurlarına hediyeleri sunuldu.

 313 total views,  2 views today

Next Post

Vakıf Haftası törenlerle kutlanıyor

                      Vakıf Haftası etkinlikleri Atatürk Anıtı önünde yapılan törenle kutlandı. Buradaki törene Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ferhat Ocak, İl Genel Meclisi Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp