Trafikte minik beyaz adımlar projesi

admin

Okul Öncesi dönemdeki çocuklarımızın trafik içinde güvenli hareket etmelerinin, trafik kurallarına uymayı alışkanlık haline dönüştürerek sosyal sorumluluk bilincini geliştirmelerini sağlamak amacıyla Edirne Valiliği himayelerinde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün ortaklaşa hayata geçirdiği “Trafikte Minik Beyaz Adımlar” Projesinin açılışı İlimiz Merkez Zübeyde Hanım Anaokulunda yapılan törenle gerçekleştirildi.

TRAFİKTE MİNİK BEYAZ ADIMLAR (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Törene Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN, Vali Yardımcıları, Sayın Mustafa ERGÜN, Sayın Mustafa Serdar BAKIR, İl Emniyet Müdürü Sayın Rahmi BAŞTUĞ, İl Millî Eğitim Müdür Vekilimiz Müdür Yardımcısı Sayın Kemal SOYTÜRK, İl Protokolü, Okul Müdürleri, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Program Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerinin hazırlamış oldukları Kafkas Halkoyunu gösterisiyle başladı. Halkoyunu gösterisinin ardında İl Millî Eğitim Müdür Vekilimiz Kemal SOYTÜRK yapmış olduğu konuşmasında; “Kişisel, sosyal, duygusal, zihinsel gelişmenin ve kişiliğin şekillenmeye başladığı okul öncesi dönemde verilen trafik eğitimi son derece önemli bulmaktayız. Emniyet kemeri takmamak, hız sınırının aşılması gibi genel trafik kurallarının ihlal edilmesi ilerleyen yaşlarda artık kalıplaşmış ve alışkanlık sonucu çocuklarımıza kalıcı davranışlar meydana getirmektedir. Bu amaçla erken yaşlarda başlayan trafik eğitimi çocuklarımızın doğru, güvenli davranış modellerini öğrenmesi, onları benimseyip hayat tarzı haline getirmesini son derece önemli bulmaktayız. Bu anlamda okulöncesi çocuklara okutarak yazarak ya da birebir kuralları anlatarak trafik güvenliğini öğretmek mümkün değildir. Okul öncesi çocuklara trafik eğitimi verirken; çocukların trafik içinde yetişkinlere göre dezavantajlarının bilinmesi gerekmektedir.

TRAFİKTE MİNİK BEYAZ ADIMLAR (1)

 

 

 

 

 

 

 

ÇOUKLAR TEHLİKEYİ ALGILAMADA GÜÇLÜK ÇEKER

Bu anlamda çocuklarımızın duydukları seslerin ne sesi olduğunu, sesin geldiği yönü ve sesin uzaklığını algılamakta güçlük çekerler. Boyları kısa olduğu için yola hakim olamazlar. Derinlik algılamaları yetişkinlere göre daha azdır. Aracın kendisinden ne kadar uzakta olduğunu ,objeler geliyor mu, gidiyor mu yoksa hareketsiz mi olduğunu algılamakta güçlük çekerler.  Çocuklar 9 yaşına kadar tehlike kavramını algılamakta güçlük çekerler Zaman zaman gerçek ve hayali karıştırırlar son derece sabırsız ve atılgandırlar. Karışık trafik durumlarını ve kurallarını algılamaktan yoksundurlar. Bunu için bugün burada minik yavrularımızın trafik güvenliği, trafikte tedbirli davranma, alışkanlıklarını pozitife çevirme yönünde bir proje için toplanmış bulunuyoruz.

TRAFİKTE MİNİK BEYAZ ADIMLAR (1)

 

 

 

 

 

 

“Trafikte Minik Beyaz Adımlar Projesi’nin amacı trafik eğitiminden beklenen, güvenli bir trafik ortamı sağlanması için çocuklarımıza, ailelerimize ve toplumda trafik bilinci oluşturması ve alışkanlık kazandırılmasıdır. Yürümeye başladığı andan başlayarak çocukların trafik konusunda eğitim ve yönlendirilmesi bu çocukların trafik kazalarında yaşamlarını yitirme risklerini azaltacağı gibi, 15-20 yıl sonrasının yayalarının ve sürücülerinin de eğitimli, bilinçli ve sorumluluk sahibi olmasını sağlayacaktır.

Bu manada;  Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN himayelerinde gerçekleştirilen “Trafikte Minik Beyaz Adımlar” Projesi kapsamında Edirne Merkezde 2465, Keşan İlçesi 904, Uzunköprü İlçesinde  597 öğrencimiz bu eğitimden faydalanacaktır. Projede paydaşımız olan Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’ne, Projenin yürütme değerlendirme kuruluna katkı ve çalışmalarından dolayı teşekkür eder, başarılar dilerim” dedi.

Edirne İl Emniyet Müdürü Sayın Rahmi BAŞTUĞ yapmış olduğu konuşmasında; “ Geleceğimiz olan çocuklarımıza trafik kültürünün ve trafik bilincinin kazandırılması amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğüyle ortaklaşa hayata geçirilen “Trafikte Minik Beyaz Adımlar” Projesiyle yarının sürücüsü olacak çocuklarımızın trafik konularında eğitilmeleri, bilgi ve bilinç düzeylerinin yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bu proje ile çocuklar trafik içinde güvenli hareket edebilecek, trafiği sevecek, trafik kazalarının azaltılmasında şimdi ve gelecekte etkin rol oynayacak, trafik kurallarına uymayı küçük yaşta alışkanlık haline getireceklerdir. Güvenli bir trafik ortamı için çocuklarda, ailelerde ve toplumda trafik bilinci oluşturulması ve alışkanlık kazandırılması çok önemlidir. Özellikle insanlarda daha kalıcı ve etkili olduğu sonucundan hareketle trafiğin en savunmasız katılımcıları olan çocuklarımızı eğlendirerek trafik bilincinin aşılanması bağlamında yol ve çevre güvenliğinin kullanımı için gerekli olan bilgilerin kazandırılması, güvenli geçiş yerleri ve kullanım alışkanlığının kazandırılması, yaya kaldırımlarının ne şekilde kullanılması gerektiği hususunda bilinçlendirilmeleri, araç içinde uyulması gereken kuralların öğretilmesi hedeflenmektedir. İnsanlara hayatın değerini anlatmak için en önemli ve en uygun yaşta olmaları sebebiyle projenin hedef kitlesini çocuklar oluşturmaktadır. Ayrıca bu alanda başarı sağlanması insanların eğitime en yatkın olduğu çocuk yaştan itibaren kişileri etkisi altına alacak ve yaşam boyu sürecek bir trafik eğitim çalışmasıyla mümkün olacaktır. Trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşüm temennisiyle saygılarımı sunuyorum” dedi.

TRAFİKTE MİNİK BEYAZ ADIMLAR (2)

 

 

 

 

 

 

Edirne Valimiz Sayın Dursun Ali ŞAHİN konuşmasında; “Değerli mesai arkadaşlarım, değerli müdürlerim, değerli hazırun, öğrenci velileri, sevgili öğrenciler; Bu gün hakikaten farklı, anlamlı bir ortamda beraberiz. Şanslı öğrencilerin arasında bulunmanın sevinci içerisindeyiz. Bu vesileyle hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum, hoş geldiniz. Saygıdeğer hazırun; Sözlerime başlarken başta değerli Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na, Spor Toto Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Çünkü onların katkısıyla, onların gönderdiği ödenekle bu proje hayata geçirilmiştir. İnşallah Keşan’da, Uzunköprü’de ve ilimizin merkezinde başka bir okulumuzda da hayata geçirerek bu hizmeti tamamlamış olacağız. Ama asıl hedefimiz bu projemizin her ilçemizde en azından bir okulda hayata geçirilmesidir. Benden önce konuşan mesai arkadaşlarımın ifade ettiği gibi, çocuklarımıza küçük yaşta ne verirsek onu alırız. Burada gören, öğrenen öğrenciler eve gittiğinde veya sokakta caddede yürürken velilerini bile yönlendirebilecek. Çünkü çocuklarımız öğrendiğini başkasına öğretmek ister. Bu insanın tabiatında, yaratılışında var. Burada öğrendiklerini bir alışkanlık haline getirecekler ve bir daha asla unutmayacaklar ve yıllar sonra bile bugün burada gerçekleştirdiğimiz bu açılışı, sertifika alışlarını hatırlayacaklar.

Emniyet kayıtlarının 2012 istatistiklerine göre çocuklarımızın %8.4’ü trafik kazalarında hayatını kaybetmekte yine % 15.7’si yaralanmakta sakat kalmaktadır. Biz onlardan bir tanesini önleyebilirsek ne mutlu bize. Bakın burada hepimiz bir araya  gelmiş, bu minik çocuklarımızın biraz sonra eğitimlerini göreceğiz. Buna vesile olacak olan polislerimizin sevgisini bu çocuklarımız kazanacak. Umarım bu projemiz ilimizdeki tüm okullarımızda uygularız” dedi.

Konuşmaların ardın Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencileri tarfik eğitim pistinde polisler eşliğinde uygulamalı trafik eğitimi aldılar.

Uygulama eğitiminin ardından öğrencilere “Trafik Sorumluluk Sertifikası” ve “Çocuk Sürücü Ehliyetleri” Edirne Valisi Sayın Dursun Ali ŞAHİN, İl Emniyet Müdürü Sayın Rahmi BAŞTUĞ, İl Millî Eğitim Müdür Vekilimiz Sayın Kemal SOYTÜRK, İl Jandarma Komutanı Jd. Albay Kamuran ERSAN tarafından verildi.

“Trafikte Minik Beyaz Adımlar” Projesi açılış programı Zübeyde Hanım Anaokulu bahçesinde verilen kokteylin ardından sona erdi.TRAFİKTE MİNİK BEYAZ ADIMLAR (1)

TRAFİKTE MİNİK BEYAZ ADIMLAR (4)

 183 total views,  2 views today

Next Post

Set boyu temizleniyor

Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce, set boyundaki alanlar temizlenmeye başlandı.             Edirne Belediyesi Temizlik İşleri’nden yapılan açıklamada, vatandaşlar tarafından çevreyi kirletici şekilde moloz dökülmesi sonucu olumsuz bir görüntü oluşan nehir kenarı (set boyu)ndaki alanlarda temizlik çalışmalarına başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, “Nehir kenarlarına ve şehir içine uygun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp