TRAKYA BİRLİĞİN DEĞERİ

admin

Bölgemizin, hatta ülkemizin en önemli çiftçi kuruluşu olan, ülkemizdeki 500 firma arasında yer bulan Trakya Birlik ayçiçeği üreticilerimizin en büyük güvencesi olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Üreticilerimizin merakla beklediği  bölgemiz çiftçisinin ana geçim kaynağını oluşturan ayçiçeği alım fiyatı nihayet belli oldu. Bilindiği gibi ayçiçeği alım  konusu bir süredir  bölgemiz haberlerinin ana  gündem  maddesini oluşturuyordu.

Bu konu hakkında bilgisi, ilgisi olan da olmayan da  ayçiçeği alımı konusunda fikir yürüttü.

Bazıları Fiyatların açıklanmasındaki gecikmeyi Trakya Birliğe yüklemek bu kurumumuzu suçlamak istedi.

Fiyat açıklamadaki gecikmenin sorumluluğunu T.Birliğe yükleyerek bu güzide kurumumuzu karalamak istediler. Her zaman yağ tekellerini hedefi olan T.birliği tuzağa düşürmek isteyen çevreler oldu.

Birlik yöneticileri bu ayak oyunlarına karalama oyunlarına alet olmadı, sabırla beklediler. Piyasayı, ülke ekonomisinin koşullarını incelediler; “hesapsız gemi yürümez” diye bir özdeyiş vardır. Bunu dikkate alarak sonunda Ayçiçeği avans fiyatlarını açıkladılar.

Ayçiçeği gibi ülkemiz ekonomisinin ana ürün üreticilerini bağrında toplayan T.Birlik, daha önceki yıllarda olduğu gibi üreticilerin ve kurumun yararını dikkate alarak kararını en olumlu kararını verdi.

Birlik bu karar aşamasında üreticileri mağdur etmemek, zor durumda bırakmamak için ürün alımlarını sürdürdü. Alım kapasitesinin yarıya yakın ürün alımını olan 350 bin ton ürünün  yarıya yakının alımını  gerçekleştirdi.

Yapılan hesap kitabın sonunda, fiyatların açıklanması ile üreticilerimiz de rahat bir nefes almış oldu. Ham yağ oranına göre belirlenen fiyatlarda yağ oranı yüksek ürünü olan üreticilerimiz daha yüksek ücret alacak.

Ayçiçeği ürününü yağından faydalanmak üzere üretildiğini dikkate aldığımızda T.Birliğin böyle bir politika uygulaması  zorunlu.

Bu uygulama ile T.Birlik ayni zamanda üreticilerimizi kaliteli, yağ oranı yüksek ürün üretmeyi de teşvik etmiş oluyor.

Fiyatların açıklanması ile T.Birliğe çamur atmak isteyenlerin beklentileri gerçekleşmedi.

Birliğe bu suçlamayı getirenler aslında T.Birliğin yağ tekellere kurban edilmesine çanak tutanlardır. Ülkemizde  yağ sektörü güçlü sermaye gurubunun bulunduğu ihracat ve ithalatta bin bir türlü dalaverelerin döndüğü bir iş dalında, on binlerce üreticiyi barındıran çiftçilerin tek dayanağı olan T.Birlik hakkında fikir yürütürken daha dikkatli olmak afaki konuşmamak  gerekir.

Bir an için, T.Birlik gibi bir kurumumuzun olmadığını farz edelim. Üreticilerimizin tüccarın insafına terk edildiğini, fiyatların çok düşük tutulduğunu farz edelim, o zaman çiftçilerimizin durumu ne olurdu.

Ayçiçeği üreticilerimizin, Buğday alımında Toprak Mahsulleri Ofisindeki gibi devlet güvencisi olmadığına göre ayçiçeği üreticilerimiz bu oynak piyasa koşullarında perişan olurdu.

Bir denli önemli ve bölgemizin medarı iftiharı olan bir kuruluşumuzu koruyup kollamak hepimizin ortak görevi olmalı.

Son birkaç günde yaşadıklarımız durum bir kez daha gösterdi ki, T.Birlik Ayçiçeği üreticilerimiz için tek güvence kaynağı. Bugün için bunun başka bir alternatifi yok.

Yağ ithalatında dönen bir dizi dolaplara, güçlü yağ tekellerinin yoğun baskısına karşın kurum yararına karar almaktan üreticilerin menfaatini düşünmekten başka amacı olmayan T.Birlik yöneticilerimiz bir sınavını daha başarı ile tamamladı. Üreticilerimizi rahatlattılar.

Bu da gösteriyor ki, T.Birlik konusunda endişeleri olan,bugüne kadar  üye olmamakta direnen ayçiçeği üreticilerimiz bu durum karşısında bir kez daha düşünmeli. Ürünlerini satabilecekleri en güvenli kurumun T.Birlik olduğunu dikkate almalıdır.

Bu kurumumuz ne kadar güçlü, arkasında desteğini esirgemeyen üretici olduğu zaman yağ sanayinde daha etkin olacaktır. Bazı çevrelerin kurumun zarar görüp dağılması için ellerini ovuşturduğu bir dönemde T. Birlik yöneticileri yılların deneyimi ile bu makastan kurtulmayı başarıyorlar. Bu kez de öyle oldu.

 179 total views,  2 views today

Next Post

Vekalet yoluyla kurban kesme Ücreti 550 TL

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl vekalet yoluyla kurban kesme bedelinde Türkiye’de 550 TL yurtdışında da 380 TL olarak  uygulanacağını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye Diyanet Vakfı vasıtasıyla yürüttüğü ‘Vekalet ile kurban organizasyonu’ çalışması başlatıldı. Organizasyonla, kurbanlar, yurt içi ve başta Afrika ülkeleri olmak üzere Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar ve Kafkaslarda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp