Trakya Birlik Delegeleri Rafet Sezen’le devam kararı aldı

admin

Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifinin Genel Kurulu Rafet Sezen ile devam dedi. Tek liste ile girilen seçimde Eski Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen Yükseköğretim Kotasından tekrar yönetime girdi. Genel Kurula CHP Edirne Milletvekili, Kemal Değirmendereli, AK parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir Ticaret Bakanlığı ve Ticaret İl Müdürlüğü Temsilcileri, Panko Birlik Yöneticileri, Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın, Daha önce Trakya Birlik yönetiminde görev alanlar ile 48 kooperatiften gelen delegeler katıldı.

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (5)

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Birlik, 2013/2014 İş Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Edirne Mimar Sinan Kapalı Spor Salonunda Yapıldı. 48 kooperatiften  353 delegenin  286’sının oyunu alan  Rafet Sezen seçimin galibi oldu . 58 oy boş çıktı. 8 oy geçersiz sayıldı. Bir oy çizilmiş olduğu için geçersiz kabul edildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Divan Kurulu oluşturuldu. Divan Kuruluna Uzunköprü’den Eski Ziraat Odası Başkanı Yavuz Karamolla, Silivri’den Turgut Sakarya, Gelibolu delegelerinden Levent Kızıltan, Yenişehir delegesi Hakkı Çetin seçildi. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Faaliyet raporlarının okunmasının ardından söz alan T.Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Sezen:  “Katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti, “2013-2014 iş yılı olağan genel kurulumuza hoş geldiniz. Hepinizi şahsım ve yönetim kurulu adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Öncelikle 2013-2014 iş yılı olağan genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını kooperatiflerimize, ortaklarımıza, birliğimize ve ülkemize hayırlar getirmesini dilerken sözlerime 2013-2014 iş yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere başlıyorum.

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (3)

 

 

 

 

 

 

 

500 KURULUŞ  ARASINDA  77. SIRADA             

2013-2014 iş yılında birliğimiz yüzde 40 yağlı oranla ayçiçeğine 1220 Türk lirası kesin alım fiyatıyla 297 280 ton ayçiçeği ürünü 347 milyon Lira peşin bedelle  alımı belirlenmiştir. Ortaklarımızın tüm tarımsal girdi ihtiyaçları zamanında ucuz ve kredili olarak karşılanmış ,ayrıca Ortaklarımız ile üreticilerimize açılan kısa ve uzun vadeli toplam 179 468 000 Lira  ile Trakya Birlik tarihinin en yüksek kredisi kullandırılmıştır. Ayçiçeği yağı satışlarında 123 111 ton, karma yem satışlarında 167 753 ton, küspe satışlarında 29 340 ton, işletmelerimizde işlenilen 230 560 ton ayçiçeği ve buna bağlı olarak ham yağ, küspe, rafine yağ üretimi ile Trakya Birlik tarihinin satış ve üretiminde iyi bir yıl geçirilmiştir. 500 büyük sanayi  kuruluşu arasında 77. sırada yer alma başarısı gösterilmiştir.

İşletmelerimizde ve kooperatiflerimizde planlanan yatırımların gerçekleştirildiği 3 700 000 Avro  bedel ile entegre tesislerimizde 200 ton  kapasiteli 3. rafine üretimimizin açılışı ile 1 750 000 dolar bedelle 17 ton yün kapasiteli bio yakıt kazanı devreye alınmıştır. Birliğimiz 2013-2014 iş yılını 12 979 551 TL karla kapatmıştır. İçinde bulunduğumuz 2014-2015 iş yılı ile ilgili olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere ilişkin başlıklar altında biraz bilgi vermek istiyorum. Kampanya öncesinde zirai amaçlı getirilen yağlar dahilinde işleme rejimini ve ihracatın kontrol altına alınması ile  gözetim fiyatı 675 dolardan 800 dolara çıkartılmış ve girişimlerimiz olumlu sonuç vermiştir. Bu çalışmalar sonucunda birliğimiz, ortaklarımız için piyasa fiyatlarının üstünde, yüzde 40 yağlı ayçiçeğine 1230 TL fiyat vererek ağustos ayında başlayan ve 31 ekim 2014 tarihinde sona eren ayçiçeği alım kampanyasında 298 000 ton ayçiçeği mubayaa  etmiş olup bunun karşılığında 387 000 000 lirayı ortaklarımıza ödemiştir. Birliğimize güvenerek ürününü kooperatifine teslim eden ortaklarımızı asla mağdur etmemek için üreticinin alın terinin gerçek değerini alabilmesi amacıyla Dünya ve Türkiye ayçiçeği piyasalarındaki gelişmeler doğrultusunda yüzde 40 yağlı ayçiçeğine bildiğiniz gibi 75 kuruş veya 75 lira 1305 lira kesin fiyat verilerek bu aradaki 23 500 000 lira fark ortaklarımıza tamamen ödenmiştir” diye konuştu.

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (4)

 

 

 

 

 

 

 

Rafet Sezen’in ardından konuşan CHP Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli şunları kaydetti, “Bu soğuk kış gününde Edirne’nin Trakya’nın Anadolu muzun  dört bir köşesinden kopup gelen Trakya Birliğin değerli ortakları değerli gündöndü üreticileri çok değerli konuklar hepiniz Edirnesize hoş geldiniz.

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (2)

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Birlik Genel Kurulu’nun ayçiçeği üreticilerine ve çiftçilerimize en iyi sonuçları sağlamasını diliyorum. Değerli konuklar Trakya Birlik ülkemizin en önde gelen çiftçi üretici birlikleri başında yer alıyor.Trakya’mızın yegane markası yegane çiftçi birliği bu birliğimizin bu günlere gelmesinde emeği geçen tüm ortakları ve yönetimde görev alan geçmiş dönemdeki büyüklerimizi, dostlarımızı saygıyla selamlıyorum. Çok değerli çiftçi arkadaşlarım ayçiçeği üretiminin önemli miktarının yapıldığı Edirne’nin Milletvekili olarak ben gönülden söylüyorum ki tüm zorluklara haksızlıklara rağmen ayçiçeği üretimini inatla ve ısrarla sürdüren üreticilere herkesin teşekkür etmesi gerekiyor. Ülkemizin yıllık ayçiçeği tüketimi bildiğiniz gibi 3 milyon ton civarındadır. Oysa üretimimiz 1,5 milyon tonlarda kalıyor. Eksik üretim içinde yılda yaklaşık 2 milyar dolar yani 4-5 milyar TL  ayçiçeği ithalatına para ödüyoruz, döviz ödüyoruz.” dedi”

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (7)

 

 

 

 

 

 

 

Kemal Değirmendereli’den sonra konuşan Çanakkale Milletvekili Kaşdemir, Bugüne kadar Trakya Birliğin her türlü sorununun arkasında olduk. Birlikten gelen talepleri talimat olarak kabul ettik. Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli Bölge sorunları ve çiftçiler için  büyük gayret sarfetti. Muhalefet görevini yerine getirmektedir. Türk çiftçisi bugün belli seviyeye geldi. Tarımsal üretimde artış sağladık. Trakya birlikte olduğu gibi omuz omuza vererek bu kurumun daha iyi düzeye gelmesi için gayret edeceğiz.”dedi.

Gündemdeki maddelerin görüşülmesinden sonra yapılan seçimde kullanılan 353 oyun 286’sını alan Rafet Sezen tekrar seçimi kazandı.

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seçimin ardından yaptığı konuşmada yönetim kuruluna gösterilen desteğe teşekkür ettiğini belirterek şunları söyledi, “Trakya Birlikte 12 yıldan bu yana siyaset yapmadık. Bundan sonra da siyaseti sokmayacağız. Amacımız Trakya birliğin daha üst seviyelere taşınması. Bana yapılan eleştirilere cevap vermedim. Benim 48 kooperatifimden 45 tanesi ve yönetim kurulu arkadaşlarım bana destek verdi. Bana destek verenlere teşekkür ediyorum” diyerek hayırlı olsun dileklerini sundu.

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (8)

 

 

 

 

 

 

 

Yapılan seçim sonunda Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri birliği asil yönetim kuruluna Edirne Kooperatifi  “Yüksek Öğretim Kotasından” Rafet Sezen Çorlu Kooperatifi  “Yüksek Öğretim Kotasından” Emre Yılmaz, Babaeski Kooperatifinden Hilmi Kahraman, Hayrabolu Kooperatifinden Ahmet Akgün, Bandırma Kooperatifinden Hüseyin Kocabıyık, Havsa Kooperatifinden Remzi Kobak yönetim kuruluna seçildiler.

TRAKYA BİRLİK SEÇİM (6)

 

 

 

 

 

 

TRAKYA BİRLİK SEÇİM 10

 8 total views,  2 views today

Next Post

Jandarma’dan temel eğitimdeki öğrencilere uygulamalı “Emniyet kemeri kullan, hayata bağlan”eğitimi

Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesinde sergilenen Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı görevli operatör personelin tanıttığı ve saatte 5 kilometre hızla dönen araçta önce emniyet kemeri bağlamadan binen vatandaşlar araç içinde ters döndüklerini, ardından kemeri bağlı halde bindiklerinde ise emniyet kemerinin önemini bir kez daha anladıklarını ifade etti. Aracı deneyen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp