Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı Yapıldı

admin

2014 yılı Trakya Bölge 1. Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı (2)

Edirne Hilly Otelde yapılan 2014 Yılı Trakya Bölge 1. Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu toplantısı Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Erten başkanlığında gerçekleşti.

Toplantıya Edirne belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli İl Sağlık Müdür Yardımcıları, Kamu Hastaneler Birliği Yöneticileri, Halk Sağlığı Müdürleri, İlçe Sağlık Müdürleri, Özel Hastane yöneticileri, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri, Şube Müdürleri gibi Trakya Bölgesinin sağlık alanında üst düzey yöneticileri katıldı.

Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı (1)

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından 20. Bölge illeri Koordinatörü Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Erten yaptığı açılış konuşmasında şunları kaydetti; “Türkiye’deki acil sağlık hizmetlerinin kaliteli ve hakkaniyetli dağıtımı büyük önem arz etmektedir.2008 yılındaki genelge ile il Sağlık Müdürlüklerinde başlayan ASKOM toplantıları 2013 yılının Kasım ayına kadar devam ettirmiş burada alınan kararlar tüm sağlık hizmetleri için bağlayıcı nitelikte olmuştur. Bununla birlikte Üniversite hastanelerinde bu karaların uygulanması sıkıntı yaratmıştır. Hazırlanan yeni kararname ile Sağlık hizmetlerinin merkez ve taşra teşkilatlarının değişmesi bu toplantıların icracı özelliğinin son bulmasına neden olmuştur. Bütün acil servis veren paydaşları ayni çerçevede toplaması sebebiyle halen önemini sürdürmektedir. Biz bu toplantılara büyük önem veriyoruz. Trakya Üniversitesinin içinde olmayacağı bir toplantının güdük kalacağını dikkate aldığımız için Trakya Üniversitemizden uzmanların da katılımı sağlanmıştır. Bu organizasyonu yapanlara teşekkür ederim” dedi.

Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı (4)

Ardından Konuşan Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Fatih Selvi, Kırklareli Valisi Mustafa Yılmaz’ın selamlarını iletmesi ile başladığın konuşmasında daha sonra şunları kaydetti; “ Buradaki toplantının amacı nitelikli hizmet sunabilmek hangi kademede olursa olsun arkadaşlarımız bu hizmeti sürdürüyorlar. Sorun şurada düğümleniyor. herkademe kendine göre hizmet sunuyor. Kurumlar arası koordinasyona gelindiğinde asıl sorun burada başlamaktadır. Hangi kuruma sorulsa kendilerine göre geçerli mazereti bulunmaktadır. Fakat sosyal olarak değerlendirdiğimizde nitelikli yatak, netlikle yoğun bakım hizmetinin Trakya bölgemizde sıkıntılı olduğunu hepimiz yaşıyoruz. Elimizdeki tüm imkânları ve hastalarımızın hizmetine sunmaktır. Bu tür organizasyonların verimi arttıracağına inanıyorum” dedi

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Akbulut toplantıda yaptığı konuşmasında toplantının yararlı sonuçlar vereceğini belirtti.

Edirne Acil ve Afetler Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Erhan Turhan konuşmasında Edirne’deki acil sağlık hizmetleri hakkında açıklamalarda bulundu. İl sınırları içinde yeterli oranda ambulans bulunduğunu bağışlarla ambulans sayısının arttığını söyledi. Acil serviste 134 personelin görev yaptığını belirtti. Ambulanslarda 18 şoförün bulunduğunu belirten Turhan daha sonra Edirne merkez ve ilçelerdeki vaka sayıları hakkında bilgi verdi. Merkezde 8373 vakanın olduğunu ifade etti. Bugün 22621 hastaya hizmet sunulduğunu belirtti. Edirne’den başka illere 1230 hasta sevkinin olduğunu İldeki hastanelere sevkin dışında diğer illere 150 hasta sevki yapıldı. Son 15 gün içinde yoğun bakım sıkıntısı yaşandığından hasta sayısı arttığı Edirne dışında Marmara bölgesi ve İzmir’e kadar hasta sevki yapılmaktadır: Komisyonumuzda bu sorunun görüşülmesinde yarar vardır Eğitim seferberliği devam ediyor. Bu yıl da bu eğitimler katlanarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı (7) Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı (6) Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı (5)
Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı (3)

Trakya Bölgesi Acil Sağlık Hizmetleri Toplantısı

 

 

 

 61 total views,  2 views today

Next Post

Emekli Tümgeneral Gürcihan Paşa Gazetemizi ziyaret etti.

Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan gazetemizi yeni yerinde ziyaret etti. Edirne Ajans gazetesi ve Radyo Su’nun yeni modern yerinde daha iyi hizmet sunacağını, Edirne’ye böyle modern bir iletişim ağı sağladığı ve böyle bir yere sahip olduğu için tüm yönetim ve çalışanları kutladığını belirten Gürcihan; “mahalli basınımızın halkı bilgilendirmedeki önemi tartışılmaz. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp