Trakya İçin Yeni Bir Tehlike.!

admin

Bir yandan Ergene kirliğini gidermek için çabalar devam ederken, diğer taraftan İstanbul nüfusunu azaltmak, buradaki sanayinin bir bölümünü Trakya’ya aktarmak için çabalar sürüyor gibi görünüyor.

Bu tür çabaları gördükten sonra,Edirne ve Trakya genelinde konuta ağırlık verilmesinin ileriki yıllarda  nüfusun artacağı düşünülmesinden  kaynaklandığını dikkate almamak  mümkün değil.

Çoğumuzun dikkatinden kaçmış olabilir. Hürriyet Gazetesi  köşe yazarı,Trakya’da çevre konularında da duyarlı olan   Yalçın Bayer’in 21 Şubat  günkü ‘İhanetten de beter’ adlı yazısı  Trakya üzerinde tezgahlanan oyunlara yeni bir boyut getiriyor. O günkü   köşesinde Bayer, şöyle diyor, Hürriyet internette ‘İstanbul’dan göç planı’ başlıklı  Aysel Alp’ın haberini okuyunca alnımdan vurulmuşa döndüm.

Benzetmesini yaparak, yazısına şöyle devam ediyor” İstanbul Sanayi Tesisleri bu kez Trakya’da adeta  lağıma dönen Ergene Nehrinin  havzasına aktarılması bekleniyor. Bunu öneren “OSB”(Organize Sanayi Bölgesi) başkanları var. Bu proje ile,İstanbul rahatlayacakmış. Daha önceki yıllarda denendi  buna benzer projeler yararlı olmadı.

İstanbul’un nüfusu her geçen yıl arttı.

Bugün İstanbul Dünya’nın 4. Metropolü durumuna geldi .

     Bu  kez de Trakya topraklarına yayıl  git gidebildiğin kadar,

  Ta Bulgar sınırındaki Edirne’ye kadar yolun var.

     Bu denli çevre düşmanlığı, çevre katliamı projesi olunmaz. Bahçeşehir,Ümraniye,İkitelli Dudullu’daki Organize Sanayi Bölgeleri Ergene Nehri havzasında 1. Sınıf tarım arazileri üzerine taşınacakmış.

Ergene çevresinde yedi adet “Islah edilmiş organize sanayi bölgesi”  kurulacakmış.

Bunun dışında arada kalan boş araziler ise, İkitelli ve Dudullu sanayisine tahsis edilecekmiş, yani onların kullanımına açılacakmış. İkitelli’deki dökümcülerden başlayarak Kirli sanayinin Trakya’ya  taşınması  başlayacakmış, bu olacak iş mi?

     Rant uğruna, verimli  Trakya topraklarını kirletip  yok edeceğiz. Trakya bölgemiz Ülke  topraklarının  %3 ünü oluşturuyor. Bu proje uygulanarak deniliyor ki, ‘ben buraya 20 milyon nüfus yerleştireceğim’ yeter ki  İstanbul Dünya’da  marka bir  metropol kent  olsun deniliyor,   Avrupa kıtamızda kara parçamız olan Trakya’daki verimli  araziler böylece ranta kurban ediliyor.

Uzun yıllardır dillendirilen “Edirne  nüfusu 500 bin olacak” sözlerinde gerçek payı olduğu böylece daha net anlaşılıyor.

Bunun yanında Hızlı Tren projesine de  hız verilmesi de bunun sonucu olduğu söyleniyor. Sanayi kuruluşlarının Trakya’ya taşınması ile insan naklinin bugünkü   trafik imkanları ile güçlükle yapılacağı biliniyor. Buna en köklü çözümün, buradaki insanların Trakya ile gidiş gelişini en seri şekilde sağlayacak en sağlıklı ulaşım yolunun Tren yolu ile sağlanacağı  biliniyor.

     Bunun hızlı tren projesinde etkili olmadığını söyleyebilir miyiz? Bu hat sadece Edirne’den İstanbul’a  seri insan nakli yerine, uzun vadeli düşünülerek, tasarlanan bir proje olduğu biliniyor.

     Yukarıda belirtilen projenin gerçekleşmesi için Hızlı Tren  projesinin de  önem taşıdığı  göz önüne  alınmış olamaz mı?

Bir taraftan Edirne kirliğini önleme çabaları devam ederken,bu konuda kısa sürede netice alınacağı Ergene Nehri’nin yine eskisi gibi pırıl pırıl olacağı tarımda kullanılacağı  iddia edilirken, diğer taraftan İstanbul’un kirli  sanayinin Trakya’ya taşınması ne demek oluyor?

    Bu durum Trakya’da nüfus patlaması yaratacağı  gibi verimli arazilerin sanayi uğruna  yok olmasına neden olacak.  Ne kadar önlem alınırsa alınsın, Trakya’nın her geçen yıl tehlikeye giren kullanılabilir  yer altı sularının azalmasına kirlenmesine,  Ergene Nehrinin daha da kirlenmesine  yol açabilecektir. Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan,Trakya için bu türde çevreye zarar verecek projeler neden gündeme getiriliyor?

Ülkenin başka bölgelerinde hatta  İstanbul’un çok yakınında  bu tesislerin kurulması için elverişli yerler olmasına karşın, neden Trakya hedef seçiliyor,kurban ediliyor?

     Bu toprakların kirletilmesi bölge insanına vereceği zararın ötesinde Ülke ekonomisine de zarar olmuyor mu? Tüm bunlar dikkate alınmamış olacak ki, daha önceki yıllarda olduğu gibi kirli sanayi kuruluşlarının İstanbul’dan sonra ikinci adresi Trakya olarak düşünülüyor. Bu Trakya’da nüfus artışı bölgede  insan profilinin değişmesi yöre insanının bir anlamda göç etmeye  zorlanması sonucunu yaratmaz mı?

 152 total views,  2 views today

Next Post

MÜEZZİNOĞLU MODAVİZYON MAĞAZISININ AÇILIŞINA KATILDI

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU, bugün Edirne’deydi. Sabah erken saatlerde başlayan program da MÜEZZİNOĞLU ilk önce 08.30’da Edirne İl Bürokratları ile Polis Bahçesi’n de kahvaltılı toplantı yaptı. Yaklaşık iki saat süren kahvaltının ardından saat 10:30 civarında, Modavizyon Satış Mağazası’na gelerek burada mağazanın genel müdürü Turgut BAKIR ile kurdele kestikten sonra, satış […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp