Trakya Topraklarına “Can Veren” Proje

admin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla dün gerçekleştirilen “12.12.12’de 112 Dev Eser” toplu açılış töreni kapsamında başlatılan “Sultanköy sulama projesi” sayesinde Trakya’daki 78 bin dekar tarım alanı, suyla buluşacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla dün gerçekleştirilen “12.12.12’de 112 Dev Eser” toplu açılış töreni kapsamında başlatılan “Sultanköy sulama projesi” sayesinde Trakya’daki 78 bin dekar tarım alanı, suyla buluşacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 11. Bölge Müdürü Yunus Algın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya’da uygulanacak Sultanköy Sulama Projesi’nin 435 milyon liralık büyük bir tesis olduğunu anlattı.

Algın, uygulanacak alanın, hem bataklık hem de kurak karma bir bölge olduğunu ifade ederek, geçmiş yıllarda kurak bölgedeki çeltik çiftçisine Bulgaristan‘dan alınan suyun verildiğini, projeyle birlikte MeriçNehri’nden çiftçinin ihtiyacını karşılayabilecek suyun aktarılacağını bildirdi.

Bu projeyle birlikte dekar başına 600 lira artış beklediklerini dile getiren Algın, artık buğday ve arpa gibi sabit ürünler yerine sulu tarım ürünlerinin de yetiştirilebileceğini kaydetti.

-“Trakya’nın çehresi değişecek”-

Algın, Trakya’da 78 bin dekar tarım arazisinin suyla buluşacağı proje sayesinde, bölgedeki ürün çeşitliliği artarken, tarımda sulama sorunu giderilerek çiftçinin gelir seviyesinin yükseleceğini dile getirdi.

Sultanköy Sulama Projesi’nin, Trakya’nın tarımda çehresini değiştireceğini ifade eden Algın, Türkiye‘de tarımın da arasında bulunduğu birçok alanda kalkınmaya yönelik hızlı adımlar atıldığını kaydetti.

Algın, bu projenin yanı sıra, Hamzabey ve Meriç‘te münferit sulamaların da mevcut olduğunu vurgulayarak, “Yüksek kotlarda su garantisiyle beraber çiftçimiz meyvecilik ve sebzecilik gibi alanlara da yönelebilecek. 69 adet de sulamaya yönelik göletimiz mevcut” diye konuştu.

 257 total views,  2 views today

Next Post

Çocuklarda İdrar Yolu Taş Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdere, dün “Çocuklarda İdrar Yolu Taş Hastalığı” konulu bilgilendirme toplantısında erişkin grup taş hastalığının daha çok erkeklerde görülmesine karşın, çocuk taş grubunda kız ve erkek çocukların eşit oranda etkilendiklerini söyledi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp