Trakya Üniversitesi 2015 – 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi

admin

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi  (2)

 

 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesi 2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı Akademik Açılış Töreni yapıldı. Balkan Yerleşkesinde düzenlenen tören, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Enstitü ve Yüksekokul Müdürleri, Davetliler, idari personel ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Şef Prof. Aminbay Sapayev yönetimindeki Balkan Senfoni Orkestrası bir konser verdi. Klasik müziğin en seçkin örneklerinin yer aldığı konserde, Yunus Emre’ye ait olan Gel Gör Beni Aşk Neyledi” isimli eser, Balkan Senfoni Orkestrasının yorumu ile icra edildi. Konser Plevne Marşı ile son buldu. Konserin ardından Üniversitenin tanıtım sunumu izlendi. Akademik Açılış Törenine mesaj gönderenlerin isimleri okundu.

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi  (1)

 

 

 

 

 

 

 

Rektör Prof. Dr. Yener Yörük Akademik Açılışı konuşmasını gerçekleştirdi. Rektör gerçekleştirdiği konuşmasında Üniversite ile ilgili bilgiler verirken, Üniversitenin hedefleri hakkında konuştu.

Rektör Yörük, bu yıl ilk defa öğrenci alınan bölümlerin bölgemizin kalkınmasında ve gelişmesinde önemli bir ivme kazandıracağını belirtti. Bu yıl ilk kez öğrenci alan bölümlerin yansıra Üniversitenin lisansüstü eğitim alanında da yeni açılan bölümler ile akademik dünyada adından söz ettirdiğini vurguladı. Açılış konuşmasında Rektör Yener Yörük ;Üniversitenin altyapı olanakları, artan öğrenci ve akademisyen sayısı, her geçen gün genişleyen ve büyüyen akademik yayınları, kütüphane ve Internet teknolojilerindeki gelişmeleri paylaştı.

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi  (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rektör kültür ve sanat alanında, Üniversitenin her geçen gün ilerlediğini belirterek, Üniversiteye yeni bağışlanan eserler ve yakında açılışı gerçekleştirilecek olan Milli Mücadele ve Lozan Müzesi hakkında bilgiler verdi. Ülkemizin sanat çevrelerine de seslenen Rektör, sanatçıların ve ailelerinin sanat eserlerini gönül rahatlığı ile Üniversiteye bağışlayabileceğini belirterek “Sanat eserlerine en iyi Üniversitemiz bakıp koruyacaktır. Bu noktada Üniversitemiz bağışlanacak bütün sanat eserlerine taliptir” dedi.

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi  (3)

 

 

 

 

 

 

 

Rektör konuşmasını “Üniversite özgürlük, bilim ve farklı düşüncelerin söylendiği yerdir. Çok seslilik canlılık ve ilerlemeyi beraberinde getirecektir. Bu yıl Üniversitemize yeni gelen öğrencilerimize hoş geldiniz diyorum ve başarılar diliyorum dedi.

Konuşmanın ardından Trakya Üniversitesi Fakültelerine birincilik ile yerleşen öğrencilere Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından gönderilen kutlama mektupları Rektör tarafından öğrencilere verildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından gönderilen kutlama mektubu, Edebiyat Fakültesine birincilik ile yerleşen Alev Sinem Çopuroğlu tarafından okundu.

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi  (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015-2016 Akademik Yılı “Tıp Tarihinde Edirne” konulu ilk dersi Prof. Dr. Nuran Yıldırım tarafından verildi. Yıldırım konuşmasına Edirne’nin tıp ve Osmanlı tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu belirterek başladı. Üniversitenin akademik yılının ilk dersini vermekten mutluluk duyduğunu söyledi. Dünyada tıp tarihi hakkında yazılan her kitapta Sultan II. Bayezid Darüşşifasının yer aldığını söyledi. Sultan II. Bayezid Darüşşifasının günümüz modern hastanelerine ve hekimlik mesleğine temel oluşturan uygulamaları olduğunu belirten Prof. Dr. Nuran Yıldırım, o dönemde Darüşşifada çalışacak olanların ahlaki özelliklerinin belirlendiğini söyledi. Bu ahlaki değerlerin, günümüz tıp dünyası tarafından da benimsendiği söyledi.

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi  (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin Avrupa ve Anadolu’da güllerin anavatanı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Edirne’nin Osmanlı döneminde gül yetiştiriciliği ile çok ünlü olduğunu burada üretilen gül suyunun ve gül yağının Avrupa’ya gönderildiğini söyledi. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde gül yetiştiriciliğinin Edirne’den Anadolu’ya ve Avrupa’ya yayıldığını belirtti. Son olarak Türk Usulü Çiçek aşısının Edirne’den Avrupa’ya yayılması konusunda bilgi verdi.

Konuşmanın ardından Prof. Dr. Nuran Yıldırım’a Vali Dursun Ali Şahin Üniversitenin tabağını verdi.

Trakya Üniversitesi 2015 - 2016 Eğitim-Öğretim yılı’na merhaba dedi  (4)

 151 total views,  2 views today

Next Post

1 Ekim Dünya Yaşlılar günü kutlanıyor

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü  Bilgin  Özbaş, Birleşmiş Milletler tarafından Yaşlılara hak ettiği değerin verilmesi amacıyla 1990 yılından beri 1 Ekim tarihi “ Dünya Yaşlılar Günü” olarak kutlandığını  belirterek, “Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Türk Toplumu bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp