Trakya Üniversitesi öğrencilerinden kan bağışı

admin

Trakya Üniversitesinin düzenlemiş olduğu 22.Kültür Sanat ve 32.Spor Şenlikleri kapsamında Edirne Kızılay Şubesi Trakya Üniversitesi Balkan Avm ‘de kurulan çadırda üniversite öğrencileri ile kan bağışı kampanyası gerçekleştirdi. Kızılay Gençlik Kollarının da görev aldığı kampanya üniversite öğrencilerinin yoğun katılımı ile karşılaştı. Edirne Kızılay Şubesi ve Trakya Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirilen kampanyada, Balkan Savaşlarına atıfta bulunularak 1913 ünite kan bağışı hedeflenmiş. Kampanya, “bağışlanan her kan kurtarılan üç can” sloganı ile gerçekleştiriliyor. Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisi ile karşılaşan kampanya Kızılay yetkililerini çok memnun etti.

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden kan bağışı (1)

 

 

 

 

 

 

 

KAN BAĞIŞINA İLGİ BÜYÜK

Çevrede kampanyayı gözlemleyen vatandaşlar öğrencilerin kan vermeye olan duyarlılıklarını takdirle karşıladılar. Kampanyaya Trakya Üniversitesinde görev yapan öğretim üyeleri de büyük ilgi gösterdi.

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden kan bağışı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Kan bağışında 4 aşama bulunuyor. İlk aşamada kan bağışçısı olup olamayacağınızı belirlemek için Bağışçı Bilgi Formu doldurmanız gerekiyor. İkinci aşamada doldurduğunuz form doktor tarafından değerlendirilerek kısa bir muayeneden geçiriliyorsunuz. Üçüncü aşamada uygulanan testler ve alınan bilgiler sonucunda şartlarınız uygun ise kan alma aşamasına geçilir. Uzman hemşireler tarafından özel tasarlanmış yataklarda, hijyenik şartlarda ve tek kullanımlık malzemelerle kan alma işlemi gerçekleşmiş oluyor. Dördüncü aşamada özel olarak hazırlanmış ikram bölümünde 10-15 dakika dinlenmenizin faydalı olacağı düşünülüyor. Bu sırada ikram edilen meyve suyu, sıvı kaybının giderilmesinde etkili olmaktadır. Hekimler,18-65 yaş arası, önemli sağlık problemi bulunmayan ,50 kilogramın üzerinde her bireyin kan bağışında bulunabileceğini  uyarısında bulunuyorlar.

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden kan bağışı (2)

 102 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Meclisi tek gündem maddesi ile toplandı

Edirne Belediye Meclisinde, Belediyenin 2014 yılı Bütçe Kesin Hesabı oylanarak kabul edildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Başkanlığında yapılan toplantıya mazereti bulunmayan meclis üyeleri katıldı. Gündemle ilgili olarak açıklama yapan Başkan Gürkan Belediye Meclisinin tek gündem maddesi için toplandığını, bu madde ile belediyenin geçen yılın kesin hesabı, yönetim dönemi hesabı, taşınır […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp