Trakya Üniversitesi törenle açıldı

admin

trakya-universitesi-torenle-acildi-2

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılını törenle açtı. Trakya Üniversitesi Balkan yerleşkesinde yapılan açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof Dr Mustafa Şentop, Edirne Milletvekilleri Rafet Sezen ve Okan Gaytancıoğlu, Edirne Valisi Günay Özdemir Belediye Başkanı Recep Gürkan, T.Ü Rektörü Prof Dr. Erhan Tabakoğlu,   Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev, Yurtiçi ve Yurt Dışından gelen Rektörler, Dekanlar Yüksekokul Müdürleri, Öğretim Görevlileri ile Öğrenciler katıldı. Açılış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  Slayt gösterimi ile üniversite tanıtımı yapıldı. Açılış töreninde ilk olarak söz alan  Trakya Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu,Trakya üniversitesi ile ilgili geniş açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin bir pehlivana benzediğini ifade etti. Pehlivanın yıllarca aldığı darbeler yüzünden hafızasını kaybettiğini ancak cumhuriyetle birlikte ayağa kalktığını anlatan Tabakoğlu, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan sonra kararlı adımlar atarak hafızasını yenilediğini ve düşmanların karşısında dimdik durduğunu kaydetti. Rektör Tabakoğlu daha sonra Üniversite hakkında açıklamalarda bulundu. Sayısal veriler verdi.,

trakya-universitesi-torenle-acildi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Günay Özdemir açılış töreninde yaptığı konuşmasında ise yeni akademik yılın, üniversite öğrencilerine hayırlı olmasını diledi. Edirne’nin köklü bir medeniyete sahip olduğunu ifade eden Özdemir,  Edirne’ye Trakya Üniversitesinde eğitim almak için gelen öğrencilerin, kadim medeniyeti yerinde göreceğini ve öğreneceğini ifade etti.

trakya-universitesi-torenle-acildi-3

T.B M M Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen TÜ 2016-2017 Akademik Yıl Açılış töreninde yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütü’nde (FETÖ)  yoğunlaşmanın 1990’lı yıllara denk geldiğini söyledi.

Türkiye’nin 1990’lardan bu yana bürokratik ve sosyolojik anlamda değişimler geçirdiğini belirten Şentop, konuşmasında şunları kaydetti:

“Siyaseti aktörler üzerinden değerlendirirsek, bir aktör güç kazanırsa diğer aktörler güç kaybediyordur. Siyaset inisiyatif aldıkça, siyasi iktidarın alanını genişlettikçe, bürokratik iktidarın alanı azalmaya ve daralmaya başlar. Bunu kanunlar, hukuki düzenlemeler, anayasa değişikliği şeklinde gördüğünüz gibi bunu kurumlarda da görebiliyorsunuz.

15 Temmuz, bürokratik iktidarın artık hamle yapma gücünün Türkiye’de olmadığının bir tescili ve ispatı mahiyetindedir. FETÖ darbecilerinin bir darbe yapıp Türkiye’de yönetimi ele geçireceklerine dair bir ümit taşıdıklarını düşünmüyorum. Bu örgütün yaptıkları işlere dikkat ederseniz. TBMM’yi bombalamak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini bombalamak ve şehit edilen vatandaşlarımızın adli tıpta yapılan otopsilerde ortaya çıktı. Önemli bir kısmının tek bir kurşunla vurulduğunu ve şehit edildiğini görüyoruz. Bunun anlamı öldürmek maksadıyla ateş ettiklerini gösteriyor.” Açılış töreninde yapılan konuşmaların ardından, T.Ü  Rektörü Tabakoğlu, Prof.Dr.Şentop’a adının yazılı olduğu bir hat levha ve II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesinin minyatürünü  takdim etti.

Açılış töreninde  T.Ü Senfoni Orkestrası konser verdi .Üniversite  Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 65 total views,  2 views today

Next Post

Meriç Tarım ve Hasat Festivali

Edirne’nin Yunanistan sınırındaki şirin ilçesi Meriç’te bu yıl ilk kez bir Tarım ve Hasat Şenliği düzenlendi.             Bu şenliğin ilk defa düzenlenmesi nedeniyle eksikleri, hataları olmasına karşın yine de güzelliklerle doluydu.             Bu şenliğin geleneksel hale getirilmesi halinde gelecek yıllarda daha kapsamlı ve güzel  olacağını umarım. Bu tür etkinlikler o […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp