Trakya Üniversitesi ve özel Trakya Hastanesi arasında işbirliği

admin

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’nün (MEYOK) ortak çalışmaları kapsamında, Özel Trakya Hastanesi ile “Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Kariyer Merkezi’nde gerçekleştirilen imza törenine, Trakya Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Özel Trakya Hastanesi adına Yönetim Kurulu Üyesi Baran Yazgan, Başhekim Op.Dr. Bülent Halil Havza ve Başhemşire Hatice Aktaç katıldı. Törende ayrıca Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Bayrak, Meslek Yüksekokulları Koordinatörü ve İpsala Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda, Meslek Yüksekokulları Koordinatör Yardımcısı ve Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İrfan Coşkun, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Figen Oymak, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Şentürk ÇİFTÇİ, Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Öğretim Üyesi  Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Bulut ve Kariyer Merkezi İş Yeri Uygulama Eğitim Koordinatörü Öğr. Gör. Ayşe Çelik Taşkın hazır bulundu.

 

Protokol kapsamında Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları’nın ilgili bölümlerinde eğitim gören öğrencilere, Edirne’de sağlık alanında yatırımları bulunan Özel Trakya Hastanesi bünyesinde, 3+1 işyeri uygulama eğitimi sürecinde staj imkânı sağlanması, öğrencilerin kariyerlerine ve işverenlerin kaliteli istihdam sürecine katkı sağlayacak ortak etkinlik ve projelerin yürütülmesi hedefleniyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, “Trakya Üniversitesi olarak başlattığımız 3+1 eğitim modeli ile birlikte öğrencilerimiz, üç dönem teorik eğitim aldıktan sonra bir dönem de iş yerinde staj yaparak iş dünyasını, mezun olmadan tanıma ve mesleklerini uygulama fırsatı bulacaklar. 3+1 eğitim modelimiz sadece öğrenciye değil işverene de büyük katkılar sağlayacak. İşverenler işyeri uygulama eğitimi süresinin uzun olması sayesinde öğrenci ile daha iyi etkileşim kurarak staj süresinden daha çok verim alacak. Trakya Üniversitesi olarak bölgedeki güçlü işverenlerle iş birliği anlaşmaları gerçekleştiriyoruz ve bu anlaşmalar sayesinde her geçen gün 3+1 eğitim modelinin uygulama kapsamını daha da genişletiyoruz.  Üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde atılan adımların artması adına başta çalışmalarımıza verdiği destekten dolayı Özel Trakya Hastanesi’ne ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Protokol öncesi dönemde de aktif olarak Trakya Üniversitesi ile ortak çalışmalara destek verdiklerini belirten Özel Trakya Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Baran Yazgan, imzalanan protokollerle birlikte çalışmaların artarak devam edeceğini bildirdi. Yazgan, “MEYOK tarafından başlatılan 3+1 işyeri uygulama eğitimi çalışmalarında Özel Trakya Hastanesi olarak 4. Danışma Kurulu Toplantı’sına ev sahipliği yaptık.  Özel Trakya Hastanesi olarak 3+1 İşyeri Uygulama Eğitimi sistemiyle ilgili çalışmaları en başından bu yana takip ediyor ve çok önemsiyoruz. Daha önceki staj uygulamasında öğrencilerin staj dönemleri kısa süreliydi. Kısa dönemli staj hem öğrenci hem de işveren tarafından çok verimli olmuyordu. Yeni sistemde staj süresinin bir tam döneme uzatılması ile öğrenci-işyeri etkileşimi artacak. Ayrıca öğrencinin değerlendirilmesi aşamasında işverenlerin de söz sahibi olması; staj kalitesinin ve işgücü yetkinliğinin artmasına katkı sağlayacak. Protokolün öğrencilerimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörü ve İpsala Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda, 3+1 sisteminde işverenlerin nitelikli mezun yetiştirilmesinde sağlayacakları destekle istihdamda kalitenin artacağına dikkat çekerek üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları ile sağlık sektöründeki işgücünde de kaliteyi hedeflediklerini söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Hayati Arda ayrıca, işyeri uygulama eğitimi süreçlerinin hayata geçirilmesi için hem üniversitede hem de işveren ayağında yoğun çalışmaların olduğunu belirterek sistemin sağlıklı işleyebilmesi için öğrenci, üniversite ve işverenden oluşan takım çalışmasının önemini vurguladı.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İrfan Coşkun, Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin öğrencilere sağladığı iş ve staj imknlarını yakından takip ettiğini belirterek “Öğrencilerimizin mesleki alanda yetiştirilmesine ön hazırlık teşkil eden stajlar, öğretim programımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu stajlar sayesinde öğrencilerimiz mesleki deneyimlerini öğrenim hayatları içerisinde kazanmış olacak. Böylelikle öğrencilerimiz bizlerden almış olduğu teorik bilgileri uygulama deneyimi kazanacak, uygulama becerilerini geliştirecek, iş yaşamına uyum sağlama ve mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak. Bu protokolün gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Bayrak ise Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi bünyesinde öğrencilere yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerden bahsederek işbirliği anlaşmaları ile öğrencilere iş ve staj fırsatları sunmayı, işverenlere de üniversite ile ortak çalışmalar ve istihdam alanında destek olmayı hedeflediklerini bildirdi. Bayrak; 3+1 eğitim modeli ile staj süreçlerinde verimin artacağını, bu artışın nitelikli iş gücüne erişim konusunda olumlu etkilerinin olacağını söyledi.

Toplantının ardından Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin ve Özel Trakya Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Baran Yazgan tarafından Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İrfan Coşkun’un eşliğinde Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi Firma İşbirliği Anlaşması ile Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü İşbirliği Protokolü imzalanarak iki kurum arasındaki çalışmalar resmi olarak başlatıldı. İmza töreni sonrasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Özel Trakya Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Baran Yazgan’a günün anısına hediye takdim etti.

 

 278 total views,  2 views today

Next Post

Başkandan Genç Sporculara Destek

Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran’ı makamında ziyaret eden Süloğlu GK Spor Kulübü Yönetimi Süloğlu Sporun atkısını hediye etti. Geçtiğimiz sezon amatör kümeden 1. Amatör Lige yükselen Süloğlu GK Spor, yeni hazırladığı atkıları kurum ve kuruluşlar ile birlikte esnafa dağıtmaya devam ediyor.  Geçtiğimiz gün Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran’ı makamında ziyaret […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp