Trakya Üniversitesi ve Teknopark basın toplantısı

admin

TÜBİTAK 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılması Projesi tanıtım toplantısı 13 Nisan 2015 tarihinde ETSO binasında gerçekleştirildi. Toplantıya Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne Organize Sanayi Bölgesi İmar Müdürü Müjgan Çorbacı, ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cavit Duvan,  akademisyenler ve  iş dünyasından temsilciler katıldı.

Trakya Üniversitesi ve Teknopark basın toplantısı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, sanayi ve üniversite iş birliğine çok önem verdiklerini belirterek 1601 Yenilik Ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılması Projesi’nin önemli olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Yener Yörük,  1601 Yenilik Ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılması Projesi’nin Edirne için çok önemli olduğunu söyleyerek proje ile Edirne’nin kalkınmasına destek olunacağını belirtti. Proje ile Üniversite Sanayi iş birliğinin sağlanacağını söyleyerek üretilecek yüksek katma değerli ürünlerin sayesinde sadece Edirne’ye değil bölgeye artı değer sağlanacağını söyledi.  Rektör projenin asıl amacının Edirne’nin sahip olduğu özgül değerlerin artırılması ve Edirne’den daha çok teknolojik ürünler çıkması olduğunu söyledi. Rektör “Bu tür projeler ile Edirne’yi daha zengin noktalara çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Trakya Üniversitesi ve Teknopark basın toplantısı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Açılış konuşmalarının ardından projenin tanıtımı için bir sunum gerçekleştiren Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilhan Ürkmez Taşkın, 2014 yılında TÜBİTAK’ın 1601 kodu ile “Yenilik Girişimcilik Alanında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı” çağrısına çıktığını, Üniversitemizin “Yenilik ve Girişimcilik” indeksinde listeye girmeye hak kazandığını belirtti. Üniversitemizin hazırladığı proje ile başvuru yapan 31 Üniversite ardından destek almaya hak kazanan 9 üniversiteden biri olduğunu söyledi. Projenin amaçlarının sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknolojinin Üniversitemizde üretilmesi, üretilen bilgi ve teknolojinin uygulamaya dönüştürülmesi, Üniversitemiz ile bölgedeki özel sektör kuruluşları arasında birlikte çalışmayı ve üretmeyi sağlayacak üniversite – sanayi iş birliği mekanizmalarının oluşturulması, ulusal ve uluslararası desteklerin tüm paydaşlarımıza daha etkin duyurulması ve faydalanma oranın artırılması, bölgede girişimciliğin ve girişimcilik kültürünün geliştirilip yaygınlaştırılması, fikri sınai haklarının yönetilmesi ve ticarileştirilmesi aşamasında Teknoloji Transfer Ofisi desteğinin sağlanması olduğunu söyledi.

Trakya Üniversitesi ve Teknopark basın toplantısı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Yrd. Doç. Dr. Nilhan Ürkmez Taşkın sunumunda, iş dünyasının Üniversitemiz ile iş birliği içinde Ar-Ge projeleri geliştirme teknoloji ve inovasyon konusunda bilgi sahibi kılmayı amaçladıklarını söyleyerek Üniversitemizin sahip olduğu yetkinliklerin, kaynakların ve iş birliği imkânlarının iş dünyasına tanınacağını söyledi.

Trakya Üniversitesi ve Teknopark basın toplantısı (4)

 

 

 

 

 

 

 

Bu kapsamda Üniversitemiz ile iş dünyasının çeşitli hibe destek programlarından yararlanması için gerekli olan hizmetlerin planlanması ve uygulanması konusunda bilgilendirme, projelendirme, eğitim ve idari destek hizmetlerini vereceklerini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Nilhan Ürkmez Taşkın, Üniversitenin sahip olduğu akademik bilgi birikiminin bölge özel sektörünün Ar-Ge faaliyetlerinde kullanacağını söyledi. Bu kapsamda birçok kamu ve özel sektör temsilcileri ile iş birliği protokollerinin imzalandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Nilhan Ürkmez Taşkın, sanayiye transfer edilen teknoloji ve lisanslanan patent sayısını artırmak istediklerini belirtti.

Sunumun son kısmında Akıllı Baret, Güneş Bacası Bitki Kurutma Tesisi ve Pehlivan Güneş Arabası projeleri ile ilgili olarak bilgi verdi.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu.

 

 

 248 total views,  5 views today

Next Post

Öğretmenlere “Hizmetiçi eğitim protokolü” kapsamında seminer

Edirne sınırları içindeki tüm okul ve kurumlarında görevli olan, öğretmen ve eğitim yöneticilerinin verimliliklerini, bilgi ve becerilerini artırmak; bilim ve teknoloji alanında gerçekleşen gelişmelere uyumlarını sağlamak, kişisel ve mesleki gelişimlerine destek vermek amacıyla Öğretmen Akademisi Vakfı(ÖRAV) ile Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 06 Mart 2015 Cuma günü imzalanan “Hizmetiçi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp