Trakya Üniversitesi’nde 2 Bin 500 Fidan Toprakla Buluştu

admin

Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesi’ne 2 bin 500 adet fidan dikildi. Törende konuşan Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, dünyada her dikilen 1 ağaç karşılığında 10 ağacın kesildiğini belirterek, “Bu hesaplamalara göre dünyadaki orman varlığı 2050 yılında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.

Edirne Orman İşletme Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi tarafından Ayşekadın Yerleşkesi’ndeki Arda Meslek Yüksekokulu bahçesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Özkan, yapılan araştırmalara göre dünyada her dikilen 1 ağaç karşılığında 10 ağacın kesildiğini belirtti. Bu hesaplamalara göre dünyadaki orman varlığının 2050 yılında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydeden Özkan, “Orman ve çevre dendiği zaman benim aklıma ‘orman bize atalarımızın mirası değil, çocuklarımıza emanetimizdir’ cümlesi geliyor. Her şeyden önce bizler bu emanete sahip çıkmalıyız. Biz herkes gibi 1 ağacın karşılığında 10 ağaç dikmeliyiz ki dünyamızın yeşilini muhafaza edelim” dedi.

ÖNDER TERZİ: YARIM MİLYONDAN FAZLA FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK

Edirne Orman İşletme Müdürü Önder Terzi ise, ormanların bir ülkenin en büyük doğal zenginlik kaynakları olduğunu ifade ederek, “Her orman bir oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. Sağlıklı ve yaşanılır bir çevrenin temel unsurunu ormanlarımız oluşturur. Kurumumuz tarafından Edirne il sınırından başlayarak Kapıkule çıkışına kadar olan otoyol güzergâhında, ana arter girişlerinde, okul bahçelerinde, kurum ve kuruluşların bahçelerinde, Edirne Organize Sanayi Bölgesi’nde ve şehir içi alanlarda ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. 2012-2013 yılı ağaç dikim mevsiminde orman sınırları içerisinde 450 bin adet, orman sınırları dışında ise 120 bin adet olmak üzere yarım milyonun üzerinde fidanı toprakla buluşturduk” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu ise yaptığı konuşmada, “Bir ağaç bin hayattır. İnsana hayat veren, nefes alıp vermemizi ve hayatımızı sürdürmemizi sağlayan ormanlarımız gerçekten hayat demektir” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Tayakadın Köyü Şehit Cem Havale İlkokulu öğrencileri; şarkı, şiir ve oyunlu gösterilerini sundu. Trakya Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi’nin de folklor gösterisinin ardından aralarında karaçam, sedir, kırmızı erik, servi gibi ağaçların yer aldığı toplam 2 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu.AW000779

 199 total views,  2 views today

Next Post

Beykentli Miniklerin Okuma Sevinci

Hayat boyu devam eden bir süreç olan okuma- yazma, çocuğun yaşamında önemli bir yer tutar. Edirne Beykent Koleji’nde öğrenciler, okuma yazma becerisinin geliştirilmesi ve sosyal hayatta bu beceriyi etkili bir şekilde kullanmak için şarkılar, oyunlar ve boyamalarla yaptıkları etkinliklerin meyvesini aldılar. “Yaparak ve yaşayarak öğrenme” yaklaşımı ile okuma ve yazmayı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp