Trakya Üniversitesi’nde Nevruz Bayramı Kutlandı

admin

Baharın gelişini simgeleyen Nevruz, Trakya Üniversitesi’nde coşkulu bir programla kutlandı. Balkan Yerleşkesi’ndeki Menza Yemekhanesi önünde yapılan programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Duymaz, dünya kamuoyunda Türklerin genellikle savaşçı olduklarına dair yaygın bir kanaat olduğunu belirterek, “Bizler; edebiyat ve sanat tarihinden biliyoruz ki Türkler bahar mevsiminde baharla ilgili, baharın güzelliklerini konu edinen çok sayıda edebiyat metinleri ve sanat eserleri de ortaya koymuşlardır” dedi.

Baharın müjdecisi Nevruz Bayramı, Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen programla coşkulu bir şekilde kutlandı. Balkan Yerleşkesi’ndeki Menza Yemekhanesi önünde düzenlenen programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Duymaz, Genel Sekreter Erengül Özdemir, Yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Kutlamalar, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Duymaz, Nevruz’un Türk dünyasında çok geniş bir yeri olduğunu belirtti. Dünya kamuoyunda ve siyaset sahasında Türklerin genellikle savaşçı olduklarına dair yaygın bir kanaat olduğunu ifade eden Duymaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler; edebiyat ve sanat tarihinden biliyoruz ki Türkler bahar mevsiminde baharla ilgili, baharın güzelliklerini konu edinen çok sayıda edebiyat metinleri ve sanat eserleri de ortaya koymuşlardır. Eski edebiyatımızda bunun bir tür adı da oluşmuş ve bu tür şiirlere bahariye adı verilmiştir. Daha sonraki dönemlerde bahar karşı duyulan bu ilgi devam etmiş ve Cumhuriyet dönemine kadar gelmiştir. Cumhuriyet döneminde baharın güzellikleri, modern anlayış ve düşüncelerle zenginleştirilmiştir ve baharın gelişi, hayatın canlanmasına, güzelleşmesine bir vesile olarak algılanmıştır. Yine baharın başlangıcı olan bu gün edebiyatımızda ikramlarla ve sohbetlerle daha da güzelleştirilmiştir. Gelecek yılın, gelecek ayların bu bahar günü gibi güzel geçmesi dileğinde bulunulmuştur. Ben de bu geleneğin devamı olarak önümüzdeki baharın tüm hayatımızda bir bahar tazeliği ve güzelliğiyle devam etmesini dilerim.”

Temsili Demir Dövme Töreni Yapıldı

Duymaz’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından Türklerin Ergenekon’dan çıkışını simgeleyen demir dövme töreni yapıldı. Çok sayıda akademisyen ve öğrenci, çeşitli dilek ve temennilerde bulunarak çekiç ve balyozla temsili olarak demir dövdü. Daha sonra Rektör Yardımcısı Duymaz ve akademisyenler tarafından Nevruz ateşi yakıldı. Trakya Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu’nun folklor gösterisinin ardından Türk dünyasına özgü kalpaklar giyen öğrenciler, dilekler dileyerek Nevruz ateşinin üstünden atladı.

Nevruz halayı ile devam eden kutlamalarda daha sonra katılımcılara Özbek pilavı ve ayran ikram edildi.AW000510

 179 total views,  5 views today

Next Post

Sanayi Sitesi Esnafına Eğitim Düzenlendi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” 30 Haziran 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 29 Aralık 2012 tarihinden itibaren de Kanun kapsamındaki yönetmelikler yayınlanmıştır. İlgili Kanun çerçevesinde esnaf ve sanatkârların bilgilendirilmesi amacıyla Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve bağlı odalar tarafından üyelerin bilgilendirilmesine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp