Trakya Veteriner Hekimleri Odası Genel Kurulu Yapıldı

admin

Trakya Veteriner Hekimleri Odası 14. Genel Kurulu Margi Hotel’de yapıldı. Edirne Kırklareli, Tekirdağ illerinden veterinerlerin katıldığı Genel Kurul cumartesi Günü saat 11.00 de Divan Seçimi ile başladı. Divan Başkanlığına Orhan Kula Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. İki adayın mücadele ettiği seçimde ilk olarak söz alan Oda Başkanı Dr. Erdal İzgü Veteriner hekimliği mesleğinin dünyada “ tek dünya tek sağlık” bilincinin artması yanında halk sağlığı, toplum sağlığı, hayvan sağlığı,  çevre ve hayvan refahı gibi çok geniş bir alanda faaliyet gösterdiğini belirterek,  konuşmasını şöyle sürdürdü, “ Ülke ekonomisinin özellikle bölgemizin lokomotif sektörlerinden olan hayvancılığın gelişmesi için Veteriner hekimleri mesleğinin çok önem taşıdığı tartışılmaz. 1980’lı yıllarda Tarım Bakanlığında yapılan düzenleme ile Veteriner İşleri Genel Müdürlüğünün kaldırılması sonucunda veteriner hekimlerinin yanında ülke hayvancılığı büyük zarara uğradı. Bugün hayvanlarda görülen hastalıkların yayılması o yıllarda alınan kararların sonucudur. Trakya  şaptan aşılı ari  bölge olması  nedeniyle  ülkemizde özel bir yere sahiptir. Bu başarıda en önemli pay Trakya’daki Veteriner hekimlerinindir. Son yıllarda meslektaşlarımızın kamu kurumlarında daha fazla istihdam edilmesi sevindirici olmakla beraber özlük hakları konusunda iyileştirme yapılması gerekir. Daha fazla eğitim almamıza Tarım Bakanının meslektaşımız olmasına rağmen Veteriner Hekimlerimiz üvey evlat muamelesi görmektedir. Bu arada donanımsız yeni veteriner Fakültelerinin açılmasını doğru bulmuyoruz. Var olan fakültelerin daha donanımlı hale getirilmesi gerekir. Diğer taraftan mesleki sorunlarımızı daha iyi anlatabilmek için en uygun yerin yerel yönetimlerde görev almak TBMM’de daha fazla temsilcimiz bulunması gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

veterinerler odası (1)

Daha sonra söz alan Başkan adayı Veteriner Olcay Karaman, faaliyet raporunda propaganda olmayacağını belirterek şunları söyledi. “ bu genel kurulda konuşmamak anlamına gelir. Programda siyasi propaganda yapılmaz. Sivil toplum örgütleri toplumun öncüsüdür. Burada biz para konuşuyoruz. Kasamızdaki paranın faydası nedir. Modası geçmiş konuları konuşuyoruz. Bu para hizmet olarak geri dönmelidir. Elimizi ineğin arkasından çekip baş tarafına getirmeliyiz. Hastalıklarda veteriner hekimlerinin sesi çıkmıyor. Biz en önde olmalıyız. Biz iteleniyoruz. Bize herkes ahkâm kesiyor. Düşüncelerimizi hür bir şekilde duyurmalıyız” dedi.

veterinerler odası (2)

Gündem maddelerinin görüşülmesi ve yönetimin ibra edilmesi dilek ve temennilerin ardından ilk gün toplantısı sona erdi. İkinci gün yönetim organlarının seçimi yapıldı. Trakya Veteriner Hekimleri odası yönetimi için yönetim Kuruluna 5Asil 5 yedek haysiyet Divanı için 5 asil 2yedek, Denetleme kuruluna 2 asil iki yedek Ankara delegeliği için ise 6 asil 6 yedek üye seçildi

Sandıkların açılması oyların sayılması sonunda Başkan Erdal İzgü,184 oy alarak yeniden Trakya Veteriner Hekimleri Oda Başkanı oldu. Diğer aday Olcay Karaman ise 137 oy aldı.

veterinerler odası

 

 172 total views,  2 views today

Next Post

Kaçak Sigara Satışı Yapılmasına Karşıyız…

Kaçak sigara nedeni ile Edirne de Tekel Ruhsatlı Esnaflarımız zor durumda. Kaldığını belirterek şunları kaydetti; “ 2014 yılında Türkiye de %20 oranına kadar tırmanan kaçak sigara satışına karşı önlemler artırıldı. Araştırmalara göre, ülke genelinde her 5 sigaradan 1 ni kaçak sigara oluşturmaktadır. Edirne de Ülke geneli ile aynı oranda olduğunu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp