Trakya’nın GAP’ı Çakmak Barajı

admin

Trakya’nın GAP’ı olarak kabul edilen bölgede 55 bin hektar alanın solunmasını sağlayacak olan çakmak barajında çalışmalar devam ediyor.

çakmak barajı (4)

 

 

 

 

 

 

 

Bölge  halkının uzun zamandır bir an önce bitirilmesi beklenen Çakmak Barajında  çalışmalar aralıksız devam ediyor. Gövde inşaatı tamamlanan barajda 176 milyon M3 su depolanacak. Burada   biriken su ile Edirne ,Uzunköprü, Pehlivanköy, Meriç, Havsa ilçelerine bağlı 67 köyde 552 bin dekar  tarım arazisi sulanacak.

çakmak barajı (2)

 

 

 

 

 

 

2007 yılı sonunda ihale edilen  Meriç Çakmak 1. Merhale  projesi kapsamında  başlanan projede ile başlanan çalışmalara  DSİ 11. Bölge müdürlüğüne bir baraj toplam uzunluğu 127 Km olan ana kanallar 11 adet pompa istasyonu kazandırarak 142 bin dekar cazibeli 180 bin dekar da pompajla sulama alanı sağlayacak Baraj içinde 261 metre uzunluğunda boru ile dolu savak inşaatı bitirildi Gövde dolgusu ise  bitirilme aşamasında olan Çakmak Barajı bölgenin en büyük barajı olacak.

çakmak barajı (3)

 

 

 

 

 

 

 

çakmak barajı (1)

 38 total views,  2 views today

Next Post

Şemsettin Emir, sanayi esnafı ve çalışanlarıyla bir araya geldi

AK Parti Edirne Milletvekili Adayı Şemsettin Emir, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününde Sanayi esnafı ve çalışanlarını ziyaret etti. Sabahın erken saatlerinde çalışmalarına ziyaretlerine başlayan Şemsettin Emir, Yeni Sanayi Sitesi Yönetimiyle bir araya geldi. Yeni Sanayi Sitesi Dernek Başkanı Fikret Üstev ve yöneticilerden sanayini sorunlarını dinleyen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp