Trakya’nın tarım arazileri elden gidiyor

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Trakya’da binlerce dönüm tarım arazisinin büyük şirketler tarafından alındığını söyledi. Söz konusu durumun ileride büyük sorunlara yol açacağını kaydeden Ergin, “Trakya’nın verimli, birinci sınıf toprakları da son yıllarda hızla el değiştiriyor. Bu değiştirme öyle küçük yatırımcıların ilerisi için kendini güvene alma kaygısından çok öte bir boyutta! Toprakları satın alan yeni ama büyük bir oyuncu var: Herkesin adını bildiği Aslen Erzincanlı bir işadamı” dedi.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Trakya’daki tarım topraklarının el değiştirdiğini belirtti.

Son yıllarda uygulanan tarım politikalarının üreticiyi toprağından uzaklaştırdığını savunan Ergin, köylülerin topraklarını satmak zorunda kaldığını öne sürdü.

Binlerce dönüm araziden söz ediliyor

Son 10 yılda Trakya topraklarına büyük şirketlerin hücum ettiğin ve binlerce dönüm toprağı bünyelerine kattıklarını vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “İlk defa 2007 yılında, özelleştirme kapsamındaki Lüleburgaz Sarımsaklı Çiftliğini 58 milyon dolara ihaleyle alarak tarım alanında faaliyete başlayan bu iş adamı, aradan geçen 10 yılda Trakya’nın 3 ilinde (Kırklareli-Tekirdağ ve Edirne) 500’e yakın köyde binlerce dönüm arazi topladı. Arazilerin toplam ne kadar olduğu bir muamma! 350 bin ile 550 bin dönüm arasında rakamlar telaffuz ediliyor. Muhtemelen şirket yetkilileri bile ne kadar toprak satın aldıklarını bilmiyorlar!

   Bu iş adamı ve ilgili Tarım şirketinin başkan yardımcısı Hava Demir, “…dünyada su ve buğday savaşları yaşanabilir. Biz de bu bilimsel gerçekleri görüp yatırımlarımızı gıda üretimine kaydırıyoruz..” açıklamasını yaparken neden sadece Trakya’dan arazi topladıklarına açıklık getirmiyor!

Aynı şekilde Edirne’de yerel bir gazeteye röportaj veren ilgili şirketin Tarım’ın grup müdürü “Trakya’da 40 köyde faaliyet gösterdiklerini belirtip 30’u ziraat mühendisi olmak üzere toplam 90 çalışanımız var” diyor. Binlerce dönüm ve 400 pareye yayılmış toprağı nasıl 90 kişiyle işleyebildiklerini ise açıklamamış!!! Burada belirmekte fayda var; bazı toprakları işlemeyen ilgili şirket, toprağı aldığı köylüye işletip karşılığında para veya ürün olarak hiçbir şey talep etmiyormuş! Bu, hayatın işleyişine aykırı ve tarım yapacağım diyerek toprak toplayan bir işadamı için zarar yazan bir durum! Belirtmekte fayda var, hani su ve buğday savaşları?

İlk zamanlarda köylülerle anlaşma yoluna giderek ve fiyatları rayicinden yüksek tutarak toprak toplayan firma artık miraslı olan ve mahkeme kararıyla ortaklığı giderilmesi gereken ihtilaflı topraklara göz dikmiş durumda. İhaleye konulmuş olan bu topraklara, miraslılardan daha yüksek fiyat vererek zoralım yoluna başvuruyor. Atalarından miras kalan toprağı mahkeme yoluyla bölmek isteyen kardeşlerin arasına girip toprağı zorla ele geçirmeye başlamış. Trakya’da artık birçok köyde bu duruma sıklıkla rastlanıyor. Firma yetkililerinin adliyelerde karargah kurdukları söyleniyor. Ve artık ilk etapta gerçekten tarımcı imajı veren firma artık köylülerin gözünde inandırıcılığını yitirmiş durumda. Şimdi köylerde ve kasabalarda, tarım kooperatiflerinde, sanayi ve ticaret odalarında hep aynı soru soruluyor:

“Bu kadar toprağı ne yapacak?”

Cevaplar çok çeşitli. Sadece tarım diyen de var, Trakya’da kaya gazı var, büyük projelerin kokusunu almışlardır onun için diyen de yada kamuoyunda rahatsızlık uyandıracak ülke veya kişiler adına topladığını söyleyenler de… Yorumlar çok farklı. Ancak insanların aklına çok çeşitli şeyler gelmesi normal. Bahsi geçen Tarım şirketi toprak toplaması adeta bir -şehir efsanesi demeyelim çünkü artık iş tamamen ürkütücü boyutta- şehir dedikodusuna dönüşmüş durumda.

İşin ilginci Trakya illerinin siyasetçilerinin bu konuyu bilip de herhangi bir girişimde bulunmaması. Bu sadece tarım olayı değil toplumsal bir sorun olarak da karşımıza çıkıyor. Neden? Çünkü toprakları zoralım yoluyla ellerinden alınan köylü ekonomik olarak zor duruma düşüyor. Güvencelerini kaybediyorlar ve bu kısmen de olsa göçe neden oluyor. Bu nedenle milletvekillerine, yerel yöneticilere ve odalara bu konuyla ilgili çok iş düşüyor. Belediye meclislerinde bu konuyla ilgili özel konuşmalar gerçekleşse de bu durum yeteri kadar ilgi ve etki uyandırmıyor. İşin Ankara’dan duyulması gerekli.

     Aslında daha birçok şey yazılabilir bu konuda. Tarım mı yapılacak bu topraklarda yoksa neden farklı bir şey mi bilemiyoruz? Bildiğimiz tek şey 10 yıldır sürekli toprak toplayan ve Trakya’nın adeta sahibi olan bir firma var karşımızda. Artık dillerden düşmeyen İlgili Tarım şirketi bakalım daha ne kadar toprak toplayıp, gariban Trakya köylüsünü üzmeye devam edecek? Ve başta sorduğumuz sorunun yanıtı da halen muamma: Neden verimli topraklarıyla ünlü Çukurova, Menderes Havzası, Bursa ovaları, Sakarya boyları ve uçsuz bucaksız Konya Ovası değil de Trakya? Cevap!

Şimdi biz, tüm Trakya kahvehanelerinde konuşulan şu soruyu buradan da soralım: Trakya köylüsünün kabusu olan bu durum nerede son bulacak?

 75 total views,  2 views today

Next Post

Deplasmanlı süper lig başlıyor

Türkiye Güreş Federasyonu 2018 yılı faaliyet programında yer alan Büyük Erkekler Süper Lig müsabakaları 1.haftası 10 Mart 2018 Cumartesi günü yapılacak olan karşılaşmalarla start alıyor. 16 takımın mücadele ettiği Büyük Erkekler  Süper Liginde Trakya Birlik Spor Kulübü,  ASKİ, İstanbul Büyük Şehir Belediye Spor Kulübü , Türkiye Kömür İşletmeleri, Sancaktepe Spor […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp