Tüketici hakem heyeti çalışmaları değerlendirildi

admin

Edirne Ticaret İl Müdürlüğünde yapılan  Tüketici Hakem Heyeti toplantısına Edirne Valisi  Dursun Ali Şahin  Edirne Ticaret İl Müdürü  Mahmut Altun ile  Hakem Heyeti Üyeleri :Belediye Temsilcisi Mehmet Koç,Baro Temsilcisi Anıl Göksel,Oda temsilcisi Çetin Uzer,Tüketici Derneği Temsilcisi Murat Kocabaş “katıldı.

Tüketici hakem heyeti çalışmaları değerlendirildi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda konuşan Edirne Valisi Şahin; dosyalar üzerinde çalışmaların işleri kolaylaştırdığını Osmanlı döneminde nizamnamelerle yapılan tüketici hakem heyeti ve tüketici haklarının korunması daha sonra 1930 yıllarında çıkan bir tek madde ile değişmesinden sonra 1982 Anayasasına konularak 1984 yılında 4077 sayılı tüketiciyi koruma kanunu çıkarıldı. Bu kanun bu işin anayasasıdır.

Ondan sonra il ve ilçelerde tüketici hakem heyetleri oluşturuldu. Hakem heyetlerinin başında vilayetlerde İl müdürü İlçelerde ise kaymakamlar veya görevlendirdiği kişiler Belediye’den, Barodan, Odalardan,Tüketici Derneklerinde birer kişi ile toplamda 5 kişinin oturup birlikte hazırladıkları dosyalar son zamanlarda büyük artış gösterdi.

Tüketici hakem heyeti çalışmaları değerlendirildi (3)

 

 

 

 

 

 

 

Geçen Yıl Edirne’de 14 bin 322 dosya geçen yıldan bu yıla devredildi.

Bu dosyalardan bankalarla ilgisi bulunan 4 bin 300 dosya ile diğer kurumlarla ilgili  94 dosya neticelendi.

Geri kalan 9 bin beş yüz dosya 2015 yılına devredildi. Bu büyük bir rakam. Sadece mahkemeler değil, biz de bu işin altında kaldık.

Biz bunu çözeceğiz . Bu heyetin çalışmalarını biraz daha farklılaştırarak gerek görüldüğünde  kurulun çalışmasını ikiye çıkaracağız. Bu dosyaların büyük çoğunluğu bankalarla ilgili genellikle aynı konuları kapsayan dosyalar. Arkadaşlarımızın cefakar çalışmaları bu dosyaları tamamlayacaktır. Böylece adalete ulaştırmış olacağız. Bu dosyaların da %95’inde   idarenin lehine  karar verilmesi sevindirici.2013 yılında başvuru sayısı 5 bin olduğu halde 2014 yılında  daysa sayısı 14 bine çıktı .2013 yılında 3 bin dosya karara bağlanmış 2014 yılında ise bu sayı 4 bine ulaşmış. Ticaret Müdürlüğümüz mesaisinin %75’ini  bu işe ayırıyor” diye konuştu.

Tüketici hakem heyeti çalışmaları değerlendirildi (1)

 20 total views,  2 views today

Next Post

Partiler seçim havasına giriyor

7 Haziranda yapılacak milletvekili seçimleri medeniyle siyasete soyunup,  şansını denemek isteyen politikacılar yavaş, yavaş sahneye çıkmaya başladı. İktidar partisi AK Parti’de parti yöneticileri tarafından ısrarla Edirne’den tekrar   aday olması istenen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu dışında birinci sırada yer alması  beklenen bir aday gündemde değil.             Bakanın Bursa veya bir başka […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp