Tüketicinin hakları Radyo Su’da Anlatıldı

admin

Bölgenin en çok dinlenen Radyo istasyonu 92,2 Radyo Su’da Sosyal, Kültürel ve eğitici program yayınları aralıksız devam ediyor.  Tüketicileri ve Radyo Su dinleyicilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanan “Bilinçli Tüket Bilinçli Harca” programı 28 Aralık 2017  Perşembe günü Saat: 17.30’da  Radyo Su’da CANLI olarak yayınlandı.

Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun ve roportör Canan Atasoy’un katılımı ile gerçekleşecek olan programda; “Ayıplı mal ve hizmetler, Garanti belgesi, satış sonrası hizmetler, Mesafeli sözleşmeler, Taksitli satış ve benzeri konularda Radyo Su dinleyicilerine önemli bilgiler verildi.

Dinleyicilerin ve kamuoyunun büyük ilgi gösterdiği “Bilinçli Tüket Bilinçli Harca” programında açıklama yapan Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun “Bir ürün eğer defolu yada kusurlu ise bunu açık ve görünür bir şekilde o reyona koymaları lazım. Yani reyonda ürünlerin kusurlu olduğu tüketicinin görebileceği şekilde yazılmalıdır. Bunu da düzenleyecekleri fatura yada fişe işlemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu ürünün kusurlu olmadığı anlamına gelir. Eğer firmalar kusurlu mala böyle bir düzenleme yapmaz ise bu mal kusurlu değildir anlamına gelir.” Dedi.

Ayıplı mal ve tanımı hakkında Radyo Su dinleyicilerine önemli bilgiler veren Program Roportörü Canan Atasoy yaptığı açıklamada; “Ayıplı mal tüketiciye teslimi anında taraflarca kararlaştırılmış olan örnek yada modele uygun olmaması yada objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. Burada mesela objektif olarak sahip olması gereken özellik dediğimizde örnek verecek olursak, bir buzdolabından beklediğimiz nedir?  Mesela içindeki yiyecekleri taze tutması, cep telefonundan beklediğimiz ise arama yapması v.b.. Yani objektif olarak sahip olması gereken özellikler bir ürünü aldığımızda kullanım amacıdır. Yine ayıplı mal dediğimizde, ambalajında, etiketinde, tanıtma, kullanma kılavuzunda, internet portalında yada reklam veya ilanlarında yer alan özelliklerden bir yada daha fazlasını taşımayan, satıcı tarafından bildirilen yada teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan, muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicilerin makul olarak beklediği faydaları azaltan yada ortadan kaldıran, maddi, hukuki ve ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mallar olarak kabul ediliyor.” dedi.

Ayıplı malla karşılaşma yada ayıplı ürün alınması durumunda, tüketicinin neler yapması gerektiğini de anlatan Atasoy konuşmasında; “Diyelim ki vatandaş farkına varmadan ayıplı mal aldı, Tüketicinin burada 4 seçim hakkı var. Satılanı geri vereceğini bildirerek sözleşmeden geri dönme, Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, Satılanın eğer imkan varsa ayıpsız bir ürünle değiştirilmesini isteme hakları var. Satıcı da tüketicinin tercih ettiği hakkı yerine getirmek zorundadır. Tabi burada tüketici istediği seçim hakkını kullanabilir” dedi.

 

 178 total views,  2 views today

Next Post

Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin Başbakan ile görüşecek

657.Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin’in, 30 Aralık 2017 Cumartesi günü Mimar sinan Spor Salonunda saat: 13.00’te gerçekleşecek olan AK Parti 6. Olağan Edirne İl Kongresine katılacak olan Başbakan Binali Yıldırım ile görüşecekleri ifade edildi. 2017 Yılı Temmuz Ayında düzenlenen 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağalık ihalesine katılarak 1 Milyon 522 bin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp