Tüm gözler Ankara’da

admin

fikri_yalin_koseŞu anda bölgemizin bütün sorunları ekonomik sıkıntılar üreticilerin alın terinin ücretini alamaması, dolu ve selden zarar görenlerin zararlarının karşılanması bölgedeki işsizlik, Edirne’nin altyapı sorunları, Seçimden sonra rölantiye giren yatırımlar unutuldu.

            Şimdi bütün gözler Ankara’ya dikildi. Ülkenin geleceği oradan gelecek habere bağlı.

Aslında bu beklenti ile kendimizi aldatıyoruz gibi geliyor bana. Hangi hükümet gelirse gelsin, halkımızın günlük yaşantısında fazla bir değişiklik olmayacak.

            Yeni bir hükümet gelirse emeklilere iki maaş beklentisinde olanlar boşunu umutlanmasınlar,  verilen sözler seçim meydanında kaldı. Şimdi ne denecek, “efendim bu görüşü savunanlar ortak hükümet kuramadı o nedenle bu vaadimiz gerçekleşmedi en iyisi siz enflasyon farkı olarak kabul edilen her gün için bir simit parası maaş zammı ile yetinin”

Çiftçilerimiz girdileri için çok önemli bir yük olan mazot fiyatlarının1,5 liraya inmesini de hiç beklemesinler, o da bir başka bahara kaldı. Eğer çiftçilerimiz ve de emeklilerimiz bu taleplerinde kararlı olsalardı, bu görüşü savunan partilere oy verir sonunda bu haklara kavuşurlardı.

            “Yamalı bohça” gibi olan bir koalisyonda, siyasi partilerini taleplerinin gerçekleşmesi çok zor. Fakat şöyle olabilir. Bu talepleri getiren parti koalisyon ortağı olsa da “ Ben seçmenime verdiğim sözün arkasındayım” diyerek bu fikri savunan diğer partilerin böyle bir yasa teklifi getirmelerine olumlu oy vererek bu yasanın geçmesini sağlayabilir.

Koalisyon ortağı olan bir parti bu sözünde durur mu; onu koalisyon kurulma imkânı doğarsa o zaman göreceğiz. Genellikle iktidarda olan partiler alacakları kararlarda ortak hareket ederler. Ortaklarını kırmama yolunu seçerler. Bu demektir ki, AKP ile ortaklık yapacak bir parti halka verdiği sözleri bir süre rafa kaldırmak bekletmek zorunda kalacak.

            Koalisyonlarda kurulacak hükümetlerin uzun ömürlü olamayacağı dikkate alındığında yapılan ortaklıktan bir süre sonra çatlak sesler gelmeye başlar. Ortalıkta koalisyonun bozulacağı söylentileri yayılır. O zaman yeniden bir seçim olacağı dikkate alınarak seçim meydanlarında verilen sözler hatırlanır.

Ortaklık bir yana konularak halka verilen sözler gündeme gelir. Bu ne kadar sürede oluşur, milletvekillerinin gelecek güvenceleri dikkate alınır mı?  Koalisyon ortakları arasında bu koalisyonu bozma girişimlerinin halka verdikleri sözlerin tekrar hatırlanmasının en geç iki yıl içinde gündeme gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Şimdilik tüm bunlar faraziye. Henüz kimin kiminle hükümet kuracağı belirsiz. Bunlar arasında en büyük ihtimal AKP ile CHP’nin ortak hükümet kurabileceği söyleniyor. Bu partilerin tabanları ise bu ortaklıktan yana görünmüyor.

            Özellikle AKP tabanı kendi görüşlerine en yakın olan parti MHP ile ortaklıktan yana. Bu öneriye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçimden bu yana yaptığı açıklamaları ile sıcak yaklaşmıyor. Seçimde sağladığı az da olsa bir başarıdan kaynaklanmış olacak ki, erken seçim olduğunda iktidar olamazsa dahi, ana muhalefet partisi olacağı inancında.

Aslında erken seçimin ne getirip götüreceği meçhul. Daha önceleri CHP ve MHP bu beklentilerinde boylarının ölçüsünü aldı. Parlamento dışı kaldılar.  Bu halk verdiği oyun hemen ardından sandığa gitmek isteyenleri affetmiyor. Herkesin oyları ortada yapılacak bir erken seçimden farklı bir sonuç beklemek hayal olur. Diyelim ki,  siyasi partilerimiz bu seçimde de benzer oyları aldılar veya AKP birkaç puan yüksek oy alarak kıl payı da olsa iktidara geldi. O zaman erken seçim aşkıyla yanan siyasilerimiz acaba ne duruma düşerler.

            Siyasi parti yetkililerimiz önümüzdeki günlerde seçim atmosferinden kurtulup gelecekleri konusunda daha sağlıklı hesap yapacaklardır. “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma” gerçeği gözden ırak tutulursa bundan zarar eden halka danışmadan ucuz kahramanlık peşinde koşan partilerimiz olacaktır.

Bugünlerde siyasi olarak böyle puslu havadan geçiyoruz.  Bir süre sonra önümüze ne çıkacağı belirsiz. Bu arada siyasette de bir gerçeği gözden ırak tutmamak gerekir. Özellikle Türk siyasetinde saatlerin dahi önem taşıdığı, neyin ne olacağının kimin kiminle ortaklık yapacağının sonucunu kestirmek bugünden çok zor görünüyor.

            Bir bakarsınız AKP’ye veryansın eden tüm kapıları kapatan MHP birden AKP ile koalisyon ortağı oluvermiş. Olur, mu olur. Özellikle tabanı bu yönde diretirse parti oradan oy aldığına göre birden çark ediverir.

Bir bakarsınız Devlet Bahçeli ile AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu kameraların karşısına çıkmışlar ülkenin menfaatini dikkate alarak birlikte koalisyon kurma kararı aldıklarını açıklayıverirler. Buna kim itiraz edebilir. Bu konu kamuoyunda birkaç gün tartışılır, verilen sözler gündeme getirilir, daha sonraları ise İktidarın nimetleri bu sözlere galebe çalar ve unutulur gider. Muhalefet partileri ise kurulan bu zoraki ortaklık karşısında seslerini duyurabilmek için kayasıya mücadele eder.

İktidar ortaklarının arkasında bugün olduğu gibi güçlü medyanın bulunması halinde muhalefetin taleplerini  halka duyurması  çok zor. Bu çember kırılmadığı, medyamız gerçek görevi sınırlarına çekilmediği sürece bu medya kuruluşlarımız yıkama yağlamaya devam eder.

            Bu ne kadar sürer bilinmez. Daha önceleri kurulan Milliyetçi Cephe( MC) hükümetlerini hatırlayanlar bilirler. O yıllarda da ülkede işlerin yolunda gittiğini söyleyemeyiz.  Bugünden tüm bu olasılıkları kestirebilmek çok zor. Önümüzdeki birkaç gün belki de bugün meclis başkanının seçimi sonrası kimin kiminle ortak olacağı ortaya çıkar. Daha sonra partiler arasında yapılacak sıkı pazarlıklar sonunda zoraki de olsa ortaklık sağlanır. Böylece Türkiye yeni  ufuklara doğru açılır…

 162 total views,  2 views today

Next Post

Kuday; "2 Temmuz Madımak Katliamı'nı unutmayacağız!"

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday  madımak Oteli Katliamının  yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada; “ Bu topraklarda onlarca, yüzlerce, binlerce acıyla tanışmış ülkemiz insanları 2 Temmuz 1993’de yeni bir acıyı daha paylaştı. Bundan tam 22 yıl önce otel görevlileriyle birlikte 35 insanımız, devletin seyirci kaldığı bir katliamda diri diri yakılarak can […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp