Tunca Arşimet Tribünü ile enerji üretecek

admin

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Tunca Nehri üzerine kurulacak “Şişme set ve Arşimet tribünü” ile elektrik üretileceğini, aynı zamanda nehir üzerinde su sporları yapılacağını söyledi. Vali Şahin, 10 milyon TL’ye mal olması beklenen projenin 2015 yılı başlarında temelinin atılacağını ve 18 ay da bitirilmesinin planlandığını belirtti.

TUNCA ARŞİMET TRİBÜNÜ İLE ENERJİ ÜRETECEK

 

 

 

 

 

 

Vali Şahin, projenin İl Özel İdaresi, Edirne Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası’nın ortağı olduğunu 10 milyon TL maliyetli ve 4 milyon 750 bin TL’lik kısmının Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacağını söyledi.

Vali Dursun Ali Şahin “Tunca Nehri Projesi, yaklaşık 12 milyon bütçeli 5 milyonu Kalkınma Ajansı finanse edecek. 7 milyonu da İl Özel İdaresi, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve eğer ileride olursa borsamız bu işe katılacak. Bu işin 4 ortağı olacak. Koordinasyonunu TRAKYAKA sağlayacak.   Tunca Nehri bilindiği gibi debisi sabit olmayan bazen kuruyan bazen yükselen debisi var. Debisini ayarlayıp kanal haline getirip etrafına eğlendinlen alanları yapılabilir diye düşünülüyor. Yaklaşık 2-3 km’lik mesafe var. Nehrin önüne bir bent yapılarak suyun debisini ayarlanacak ve bu sayede üzerinde gondollar, gemi restoranları olabilir ve yazları su sporları yapılabilir. Nehrin önüne konulacak set sayesinde küçük bir baraj olacak 500 veya 1.000 kw’lık elektrik üretimi sağlanacak. Üretilen elektrik TREDAŞ’a satılacak” dedi.

Projenin fizibilite çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ifade eden Vali Şahin, “Projenin fizibilite çalışmaları bitmek üzere,  önümüzdeki yıl nasip olursa projeye başlayacağız ve yaklaşık 18 ayda bitireceğiz. Yaklaşık 2 yıl içinde bu projeyi Edirne’ye ve Edirnelilere armağan etmek istiyoruz.  Yapılması planlanan bu yatırımlar uzun yıllar kullanılacak yatırımlar. Bunların hepsi mühendis mimar arkadaşlarla konuşuldu. O kanal dizaynını yaparken nehrin debisi ona göre ayarlanacak. Sıkıntı ve felaketler durumunda müdahale edilebilecek noktada olacak. Her kurum ortak olsun istiyoruz ki bu projeye sahip çıkılsın.  Şirket kurulacak ve o şirket yönetecek” şeklinde konuştu.

Elektrik üretimi ile ekonomiye katkısı olacak olan proje su sporlarının ve turizmin gelişmesine de katkı sağlayacak.

 42 total views,  5 views today

Next Post

Kitap Fuarı için hazırlıklar tamam

Edirne Belediye Başkanlığı’nca, eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunan öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, okuyucuları ile yazarlarla buluşturmak amacı ile 17-26 Ekim 2014 tarihleri arasında Ekmekçizade Kervansarayı’nda düzenlenecek olan “EDİRNE 2.KİTAP FUARI” için hazırlıklar tamamlandı.               Edirne Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, 17-26 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenecek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp