TUNCA, “halkımızın okuma alışkanlığı yok”

admin

Kütüphane Haftasında kitaplarını imzalayan tarihçi Ayhan Tunca kitap ve okuma konusuna değinerek; “ kitap okumadaki eksiklik Edirne’ye özgü bir durum değil, toplumsal bir sorun. Edirne’de bir kitap yazarı olarak Ben, kitap çalışmalarımda her zaman Edirne’yi ön plana aldım.

AYHAN TUNCA - FİKRİ YALIN

 

 

 

 

 

 

 

 

En büyük sıkıntının kitap okuyucunun az olduğunu gördüm. İnsanlarımız yerel tarihini okumuyor. Özellikle Edirne gibi tarihi zengin bir il insanının bu durumu düşündürücü. Yereli okumayanın farklı bir okuma alışkanlığının olduğunu düşünemiyorum. Bu öteden beri tespit edilmiş bir durum insanlarımız okumuyor.

Yetişkinler okumuyor, gençlerimiz okumuyor. Bugün kütüphane haftası nedeniyle müdürlüğün daveti üzerine İl halk kütüphanesine geldim. Burada kalabalık öğrenci gurubuna Atatürk’ün Edirne’ye geliş yıllarını ve o yıllardaki Edirne’yi ve dünyadaki siyasi olayları anlatmayı denedim. Konuşmanın sonunda kitabımın satın alınmasını bekledim.  Bu mümkün olmadı. Böyle okumanın sevdirilmeye çalışıldığı bir haftada dahi kitap sahibi olarak Edirne halkının bulunması gereken yerden çok uzaklarda olduğunu gördüm.

Esnaflar, bürokratlar, öğretmenlerimiz dahi okumuyorlar. Bu ülkemiz ve bölgemiz açısından üzüntü verici bir tablodur. Ben geçmişi on yedi yıl öncesine dayanan YÖRE dergisinin sahibiyim.

GENÇLER VE YAŞLILARDA OKUMA ALIŞKANLIĞI YOK

Bu dergiyi kredi kartı ile yaşatma çabasındayım. Bu dergiyi ayakta tutacak kadar okur bulamadık. Bu derginin Edirne’nin tarih bilgilerini içermesine karşın onu ekonomik zor koşullarda kredi kartı ile yaşatabiliyorum. Son çıkan Atatürk kitabımın aboneliğini yenileme ve kitabımı batma çalışması yaptığım sırada hayal kırıklığı yaşadım. Ekonomik durumu iyi olan bir kafeterya’da abone yenileme için gittiğimde bana” hocam geçen yıl ben size dergi almayacağımı söylemiştim. Dergi almıyorum. Sizden alırsam gazeteler geliyor gazete almamız gerekiyor” dedi. Bunu beynimin bir yanına kaydettim ömrümce unutmayacağım. Ben buraya kitabımdan, Atatürk’ün Edirne ilişkilerinden söz etmek için geldim. Burada yaptığım konuşma sırasında Atatürk’ün Edirne’ye kaç kez geldiğini öğretmen ve öğrencilere sorduğumda doğru yanıt alamadım.” Dedi.

 

 124 total views,  2 views today

Next Post

Çocuk tacizi ve istismarlara dikkat.!

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Hikmet Bölükbaşı Türkiye, son yıllarda dünya basınında, tecavüz ve  taciz olaylarıyla duyulmaya ve anılmaya başlanan bir ülke olduğunu belirterek şunları kaydetti. “ Cinsel taciz olayları; özel eğitim kurumları, vakıf yurtları, yatılı bölge okulları ve imam hatip okullarında sıkça duyulmaya başlanmıştır.             […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp