Tunca ve çevresi tartışıldı

admin

Edirne Kent Konseyinin gelenek haline gelen aylık toplantısında bu kez Tunca çevresi tartışıldı. Her ayın son Çarşamba günü Belediye Nikâh Salonundaki Mart ayı toplantısında Tunca Nehri kenarındaki Tarihi eserler, Tavuk Ormanı ve Belediyenin tasarladığı Tunca Projesi konuşuldu.

Tunca ve çevresi tartışıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili ve duyarlı izleyicilerin katıldığı toplantının açılışını Kent Konseyi Başkanı Özer Demir yaptı. Demir; bu tür toplantılarla kent halkının bilgilendirilmesi ve sözünü söyleme olanağı sağladıklarını belirtti. Kent Konseyinin geçmişte de Tavuk Ormanı ve bu bölgedeki eski eserleri gündeme taşıdığını ancak bu kez bu bölgede bir projenin de olması nedeniyle bu bölgenin daha da önem kazandığını söyledi.

Panelde; Fatma Güneş; “Tavuk Ormanı Florası ve Önemi”, Yavuz Güner; “Sarayiçi Bölgesinin Kültür Varlığı Bağlamında Değerlendirilmesi” ve Selçuk Çakır ise “Sarayiçi Bölgesi Kırkpınar Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi” adlı Belediyenin tasarladığı projeyi sundu. Saat 18.00 de başlayan toplantı ilginin canlı olması nedeniyle 20.45’e kadar sürdü.

T.Ü. Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Güneş; Selimiye o günün yaşam alanları ile birlikte önem kazanmalıdır ki bunlardan en önemlisi de Tavuk Ormanı’dır dedi. Tavuk Ormanı’nın 2.derece sit alanı olduğunu ve 60 dolayında bitki çeşitliliği olduğunu bunların 20 kadarının tıbbi ve ekonomik değeri olduğunu da sözlerine ekledi. Güneş;en önemlisinin burada yetişen ve sadece buraya has olup adını buradan alan Edirne sümbülü(Bellevaliaedirnensis)nün korunması gereken endemik bitki olduğunu belirtti. Bu bölgede yetişen bitkilerin özelliklerini ve tıpta yararlanıldığı hastalıkları da fotoğrafları ile gösteren Fatma Güneş;Uluslararası Doğa koruma, Önemli Bitki Alanlarının Korunması, Sulak alanların korunması, Soğanlı bitkilerin korunması, Önemli Kuş Alanlarının Korunması gibi sözleşmeler doğrultusunda bu ormanın korunması gerektiğini vurguladı.

Tunca ve çevresi tartışıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

T.Ü. Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yavuz Güner;Hadika-i Hassa denen bölgenin Osmanlı için çok özel ve Osmanlı tarihinin kültürel simgesi sayıldığını vurguladı. Osmanlı başkentinin İstanbul’a taşınması sonrasında da Edirne’nin önemli olduğunu vurgulayan Güner; “Osmanlı savaş zamanlarında Avrupa’ya giderken burada nefeslenmiş, barış zamanlarında da bu alanda avlanarak iktidarını sağlamlaştırmıştır” dedi. Bu alanın bir kültür anlayışı içinde yapılandırıldığını ve eski eserler ile birlikte kültürel varlık olarak korunması gerektiğini belirtti.Yavuz; 600 yıllık sessizlik ile bu alanın kendi kendine korunduğunu ve koruma alanı kapsamına alınamamasının bir eksiklik olduğunu vurguladı. Yavuz Güner; tarihi eser kazılarının ne yazık ki yüzyıllarca sürdüğünü ve bu bölgeye yapılacak her yapılaşmanın gelecek çalışmaları engelleyerek bölgeye zarar vereceğini söyleyerek eski fotoğrafları ve geçmişte resmi kurumların verdiği zararları gösterdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır konuştu. “Sular Üzerinde Yükselen Şehir” adı ile anılan projenin tanıtım videosunu izlettikten sonra proje hakkında bilgiler verdi. Tunca çevresinde üç farklı sit alanı olduğunu söyleyen Çakır, bu bölgede kalan ancak şahıslara ait olan yerlerin kamulaştırılarak hayata geçirilecek projenin bugüne kadar korunamayan bu alanın korunmasının da sağlanacağını belirtti. Projenin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 13.05.2015 tarih ve 2370 sayılı kararı ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 03.06.2015 tarih ve 253 sayılı kararı ile uygun bulunduğunu da belirten Çakır, önceki konuşmacıların söyledikleri kaygıları bu projenin gidereceğini belirtti. Bölge ağaçlarının numaralanarak korumaya alındığını söyleyen Çakır, Tavuk Ormanı endemik bitkilerinin de Fatma Hanım ve diğer ilgililer ile birlikte tespit edilerek korunması ve geliştirilmesi için belediye olarak çalışacaklarını söyledi.

Toplantının ikinci bölümünde konuşmacılara sorular soruldu. En çok sorunun belediye tarafından tasarlanan Tunca Projesi ile ilgili olduğu görüldü. Katılımcılar genellikle bu tür projelerin yapıldıktan sonra kentli ile paylaşıldığından sitem ederek kentte gönüllü olarak kentin iyiliği için çalışan kişi ve kurumlar olduğunu proje öncesinde ortak aklın bulunmasını önerdiler. Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır her görüşe açık olduklarını ve bu tür toplantılarla daha güzel bir yönetim anlayışına doğru gittiklerini belirtti.

 

 

 

 73 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’nin kalkınması hızlı tren ve hava alanına bağlı

Dünya Gazetesine Edirne ekonomisi hakkında açıklamalarda bulunan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne ekonomisinin büyümesi konusunda iki önemli projenin bulunduğunu, bunlardan birinin hızlı tren olduğunu,  Bulgarların yol bağlantısını  tamamladığını Türkiye’deki bölümün tamamlanmasını beklediklerini belirtti hızlı tren ihalesinin 6 Nisanda yapılacağını söyledi. Edirne için diğer önemli hizmetin ise hava alanı olduğunu, bunun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp