Tunca’dan sonra Meriç Nehri de taştı

admin

Tunca nehrinin yatağından taşarak çevresine yayılması ve Kırkpınar alanının sular altından  kalmasından sonra  Meriç nehri de  taştı. Debisi yükselen nehir suyutarım arazilerine yayıldı.

Bulgaristan’da Bir süredir devam eden sağanak yağışlar nedeniyle nehirlerin debilerindeki  su artışı devam ediyor. daha önce  Sarayiçini kapsayan etrafa yayılan Tunca Nehri’nin ardından Meriç’in suyu da  yatağından taşarak  yayılmaya başladı.

meric-ve-tunca-nehirleri-tasti-42098-669x321

 

 

 

 

 

 

Debisi 24 saatte hızla yükselen ve saniyede bin 299 M3’e ulaşan Meriç Nehri, Bosnaköy köyü bölgesinde tarım arazilerine yayıldı. Meriç kenarındaki birçok sosyal tesis ve çay bahçeleri sular altında kaldı

Edirne merkez ile Karaağaç Mahallesi arasında alternatif ulaşımın sağlandığı Süvari Köprüsü de üzerinden su akması nedeniyle trafiğe kapatıldı.

Tunca Köprüsü’nün girişine de su birikmesi nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Suda kalan araçlar itfaiye yardımıyla çıkarılıyor.

Edirne Belediyesi itfaiye ekipleri ayrıca köprü girişindeki suyu motorlu pompayla tahliye etmeye çalışıyor. Devlet Su İşleri ekipleri de bölgede platform kurma çalışmalarına başladı.

Tunca Nehri’nin debisi de Perşembe gününe göre yükselmiş durumda. 215 metreküp/saniye ölçülen debi, Cuma sabahı 436 metreküp/saniye seviyesine çıktı.

Sarayiçi’nde etrafa yayılması devam eden Tunca Nehri, Kırkpınar Er Meydanı , Adalet Kasrı, Tavuk Ormanı, Edirne Sarayı kalıntılarını su altında bıraktı. Sarayiçi’ne ulaşımın sağlandığı Tunca üzerindeki tarihi Yalnızgöz, Fatih ve Kanuni köprülerindeki trafik akışına hala izin verilmiyor.

NEHİR KENARINDA YAŞAYANLARA UYARI

Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN bölgede sel tehdidi olduğunu ancak bu durumun ciddi risk yaratacak ya da can kaybına yol açacak düzeyde olmadığını söyledi.

Gürkan, Meriç ve Tunca Nehri kenarında yaşayanları uyardıklarını söyledi, “Vatandaşlarımız suyun yükseldiği noktadan uzak dursunlar. Özellikle büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların bakımı için bu bölgede ahırları bulunan vatandaşlar uyarıldı” diye konuştu.

Durumun kontrol altında olduğunu söyleyen Gürkan, “Bu meseleden artık Edirne’nin kurtulması gerekiyor. Bu sadece belediyenin, DSİ ve valiliğin sorunu değil. Bu artık ülke sorunu haline geldi” dedi.

Gürkan, Meriç Nehri’nin Yunanistan ile çok uzun mesafede sınır oluşturduğunu, taşkın riskinin ortadan kaldırılması için Türkiye’nin Yunanistan ile anlaşıp Enez ilçesinden Edirne’ye kadar nehrin temizlenmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 161 total views,  2 views today

Next Post

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na Ekonomi Altın Ödülü

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, ikili ekonomik ve ticari ilişkilere, Avrupa ekonomisine ve küresel ekonomiye katkılarından ötürü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avusturya iş dünyasının en büyük nişanı olan “Ekonomi Altın Ödülü”nün verildiği törene iştirak etti.               Türkiye Odalar ve Borsalar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp