Tuncay Aytın: “ Birliğimizde yarım kalan işlerimiz ve yapacağımız daha çok şey var”

admin

18 Mart 2018 tarihinde Edirne Ticaret Borsası’nda yapılacak olan EDSYB 9. Olağan kongresinde yeniden aday olduğunu açıklayan Mevcut başkan Tuncay Aytın ve ekibi “Birliğimizde yarım kalan işlerimiz ve yapacağımız daha çok şey var” diyerek yeniden aday olduğunu açıkladı.

Edirne’de Ciğerci Bahri Usta’nın  yerinde düzenlenen kahvaltılı Basın toplantısında yeniden adaylığını açıklayan ve ekibini tanıtan Aytın burada yaptığı konuşmada; Bu hizmet yarışında biz sarı liste olarak tekrar adayız. Yarım kalan işlerimizden dolayı yeniden aday olduk.  Hayvancılığımızı daha ileriye taşıyabilmek adına, üyelerimizin menfaatlerini daha iyi yere getirmek için bu hizmete ekibimle birlikte tekrar adayım. Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak Edirne’de 1995 yılından itibaren üreticilerimizin hizmetindeyiz. Öncelikle birliğimizin kuruluşundan bugüne kadar görev yapan tüm Başkan ve yönetici arkadaşlarımıza, ağabeylerimize teşekkürü borç biliriz.

“Hiçbir şeyden ödün vermeden üyelerimiz için çalıştık”

Bizler 2010 yılında göreve geldiğimizde, dürüst, çalışkan, bölgede hayvancılıkla uğraşan ve geçimini hayvancılıktan sağlayan, çiftçiye destek olan, projeler üreten, üyelerinin yanında olan, hayvancılığın geliştirilip bölge ekonomisine katkısını üst seviyeye çıkaran bir yönetim olduk.  Bunları yaparken Edirne’de tüm STK’larla da büyük bir uyum içinde çalıştık.  2011 yılında Birliğimiz tarafından damızlık sığırların daha sağlıklı yetişmesi ve acil durumlarda müdahale edilmesi amacıyla kurduğumuz “Hayvan Hastanesi” bölgemiz için büyük önem arz etmektedir.

 

“Seçime Sarı Liste ile giriyoruz”

Sarı Liste olarak Aday olduğumuz Yönetim kurulu arkadaşlarımızı tanıtacak olursak; Tuncay Aytin (Bakan Adayı), Metin Yılmaz (Süloğlu-Yağcılı köyü), Durgut Tosun (Merkez-Ahi köy), İslam Kurt (Keşan- Çobançeşme köyü), Ahmet Cebe (Havsa-Oğulpaşa), Nebi Kasap (Keşan-Beğendik), Ahyan Kıyıcı (Merkez-Budakdoğanca köyü). Denetim Kurulu Üyeleri: Adem Bayrak (Merkez-Büyük Döllük köyü), Tayfun Arabacı (Merkez-Demirhanlı köyü), Dilaver Kaya (Havsa-Azatlı köyü).

Biz gücümüze güç katarak , daha iyi şeyleri başaracağımıza inanıyoruz. Bu konuda bize destek veren siz değerli üyelerimize de teşekkür ediyoruz. Hiçbir zaman hesap vermekten çekinmedik.

“Birliğimizde 2 yıldır sıkıtı var”

2 Yıldan bu yana senetle-sepetle birliğimizi idare etmeye çalışıyoruz. Desteklemeler üreticilerin hesabına yatana kadar, döngümüzü üreticiden hiçbir kuruş talep etmeden sağladık. 2016 yılında Tarım Bakanlığımızın direk üreticinin üzerine desteklemeleri yatırmasıyla, nakit akışında sorunlar yaşadık. Bu nakit akışını çözmek için de hemen acil eylem planı aldık. Burada da yaptığımız olay; Dünya’da emsali olmayan 24 ay sıfır faizli, üreticimizin ödeyebileceği şekilde taksit yaptık. Buradaki amaç hem birliğimizin kendi döngülerini sağlamak, hem de üreticimize ödeme kolaylığı yapmak. Bugün de dahil olmak üzere hiçbir para akışı yoktur.  2 Yıldan bu yana senetle-sepetle birliğimizi idare etmeye çalışıyoruz.

“Hizmet için gelmeleri lazım kapatmak için değil.”

Diğer Ada olan arkadaşlara da yolları açık olsun. Bu bir hizmet yarışıdır. Ama hizmet için gelmeleri lazım kapatmak için değil. Bizden ayrılan arkadaşlarımız var. Hepsinin yolu açık olsun. Burada kalıcı olan EDSYB’dir. Hepsine saygılıyız ama gerçekçi olmak lazım. Burada kişiler hakkında konuşabilirsiniz ama Damızlık Birliği hakkında konuşulmaması lazım. Baktığımızda Başkan Yardımcısı Arkadaşım 2010 yılından bu yana benimle birlikte görev yapan Ahmet Turgay arkadaşımız, Başkan yardımcılığını herhalde tombaladan çekiyor ki benim gücümün olmadığını söylüyor. Çok hedeflerinin olduğunu ama bizim uygulatmadığımızı söylüyor. Arkadaşlar 7 kişilik yönetim kurulunda Başkan veya Başkan yardımcısı olabilmek için salt çoğunluğun fazlasını almak lazım.  Yani biz arkadaşımıza değer vermeseydik, destek olmasaydık 8 yıldan bu yana yanımızda Başkan yardımcılığı yapamazdı ve üzerine basa basa söylüyorum İpsala ve Keşan hattında benden her zaman fazla derecede yetkili olmuştur.Çünkü bizim buradan İpsala ve Keşan’ı yönetmemiz zor olmuştur. Oda daha hızlı müdahale ettiği için ona görev verdik. Kişiler yaptıkları hizmetle anılır. Hiç kimse gidip te kavak ağacını sallamaz, hep meyve ağcını sallar. Biz onlara da saygı duyuyoruz. Bu bir hizmet yarışıdır. Üyelerimiz ayın 18’inde gerekli cevabı hepimize verecektir.” Dedi.

“Birliğimizin 3 Milyon lira Borcu , 6 Milyon lira da üyelerden alacağı var”

Edirne Damızlık Birliği’nin borcu ile ilgili açıklama yapan Aytin, Birliğin 3 Milyon lira civarında borcu olduğunu ifade ederek; “Üreticimizden alacağımız paranın yarısı kadar Birliğimizin borcu var. Yani biz alacaklarımızı aldığımız zaman borçlarımızı da ödemiş oluruz ve bir o kadar daha para kalır.” Dedi.

“ÖNEMLİ OLAN KİMSEYLE AYRIŞMADAN BİRLİK İÇİNDE HİZMET ETMEK’’

Aytın açıklamasına devam ederken ; ‘’bizler göreve gelirken hiç kimse ve kurumla zıtlaşmamaya ve bölge üreticisi için çalışmaya geldik. ve en önemlisi Damızlık Birliğimize Siyaset karıştırmadık, siyasi çalışma yapmadık. Her partiden her görüşe sahip yönetici arkadaşlarımız oldu. Bundan sonraki yönetimimizde de var olacak. Edirne bir bütündür. Enez’den Lalapaşa’ya kadar birliğimiz tüm üyelerimize hizmet etmektedir. Üyelerimizin İsteklerini ve sorunlarını bize ulaşmasının kolay olması düşüncesiyle Keşan’dan Süloğlu’ndan, Lalapaşa’dan, Havsa’dan ve Uzunköprü’den yönetici ve delegelerimiz var. Hepsiyle uyum içerisinde eskisinden daha verimli çalışacağız’’ dedi.

 “ENGELLENMEK İSTENEN PROJELERİMİZ VARDI ONLARI BİR BİR HAYATA GEÇİRECEĞİZ’’

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın birlik ile ilgili birçok projesinin olduğunu söylerken şu açıklamaları yaptı;’’ göreve geldiğimizden itibaren her daim aklımızda olan, üreticilerimize ve birliğimizin döngüsüne büyük katkı sağlayacak ‘’ Et ve Et Ürünleri Satış Reyonunu’’ Edirne Merkez’de faaliyete sokmak istedik. Ancak yönetimdeki bizden ayrılan arkadaşların engellemeye çalışmalarına rağmen satış yerimizi kiraladık. Fikir ayrılığına düştüğümüz ve bizden ayrılan arkadaşlarımızın istemediği kiralamış olduğumuz satış yerinde üyelerimizin beslemiş olduğu danalarını, ineklerini değerinin üzerinde alıp, piyasa değerinin altında satışa sunarak, hem üreticimizin hem de tüketicimizin yanında olacağız. Ayşekadın’da açacağımız dükkânın aynısını Keşan’da da açmayı planlıyoruz. Bizden ayrılan arkadaşımız, 8 yıldır başkan yardımcım olan şahıs; yönetim kurulu başkan yardımcılığının nasıl seçildiğini bilmiyor ki, bir gazetede yaptığı açıklamada istediklerinin yapılmadığını söylemiş. Ancak yönetim kurulu başkan yardımcılığı 7 yönetim kurulunun çoğunluğu ile belirlenir. Benim yetkili olduğum kadar, başkan yardımcısı olan kişide yetkilidir.  ’’ dedi.

 74 total views,  2 views today

Next Post

Yılların Şoförü Hüseyin Ellibir son yolculuğuna uğurlandı

Barutluk Mahallesi eşraflarından Edirne Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası ve Edirne İtimat Başkanı Ergun Ellibir’in babası Hüseyin Ellibir (67) vefat etti. Edirne Belediyesi’nden emekli olan yılların şoförü sevilen isim Hüseyin Ellibir’in vefatı  başta ailesi olmak üzere, meslektaşları ve sevenlerini yasa boğdu. Merhumun cenaze törenine şoför arkadaşları, eş dost ve yakınları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp