Tuncay Aytın “Hastalık Olan Yerde Yarışma Olmaz”

admin

Edirne Damızlık Sığın Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın, Damızlık İnek yarışmasına neden katılmadıkları konusunda yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “ Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak, asıl amacımız olan ıslah çalışmalarımızı bugüne dek düzenlediğimiz organizasyonlar ile gururla sunduk. Yılda 1 defa düzenlediğimiz “Siyah Alaca Damızlık İnek Yarışması” sayesinde hayvancılık sektörüne katkıda bulunan yetkililer ve yetiştiriciler olarak bir araya geldik. Trakya’nın hatta Türkiye’nin en kapsamlı ve güzel organizasyonlarını düzenledik.

tuncay-aytın

Bu yarışmayı ilk olarak sadece Damızlık Birliği olarak Edirne Sarayiçi’nde düzenlerken daha sonraki yıllarda Havsa Belediye Eski Başkanı Rahmetli Recep ÖZEN zamanında Havsa’ya taşıdık. Havsa ilçemizde düzenlenmekte olan Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na böyle bir yarışmanın ayrı bir renk katacağını düşünerek 6 yıl yarışmamızı Havsa Belediyesi’nin katkılarıyla, öncesinde rahmetli Recep ÖZEN, sonrasında da şimdi ki Belediye Başkanı Oğuz TEKİN ile birlikte gece gündüz demeden kesintisiz 1 ay gibi bir süre çalışarak başardık.

havsa oğuz tekin röportajkpk

Bu yılda her yıl olduğu gibi yarışma için neler yapabiliriz, ne gibi değişiklikler olabilir diye düşündük. Her yıl Eylül ayının son haftalarında yapılan Tarım ve Hayvancılık Fuarı bu yıl maalesef Eylül ayının ilk haftasına alındı ve bu durumdan Ağustos ayının 2. Haftası sözlü olarak bilgimiz oldu. Damızlık İnek yarışmaları belli bir yönetmelik çerçevesinde düzenlenen etkinliklerdir. Ben yaptım, oldu mantığıyla değil. Yönetmelik gereği belirli bir süre önce yönetim kurulu kararı alıp, bu durumu Merkez Birliğimize bildirmemiz ve yarışma için gözetmen ve hakem talep etmemiz gerekmektedir.

edsyb4

YARIŞMA İÇİN ZAMAN YETERLİ DEĞİL

Yarışmaya katılan her hayvanın bilgilerinin yazılı olduğu bir katalog hazırlanmak zorundadır ki, kataloğun yetişmesi için hayvan seçimi yarışmadan en az 2 hafta önce bitmelidir. Bu saydıklarım, fuara kadar yarışma hazırlıklarını yetiştiremeyiz. Dolayısı ile yarışma yapmayacağız demek için yeterli sebepler olsa da, biz gerçekten yarışma yapmayı istedik. Orada yarışan hayvanlar, gösterilen buzağılar Damızlık Birliği olarak bizim geldiğimiz noktayı gösterdiğinden o an yaşadığımız gurur kelimelerle anlatılamaz.

Ancak Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin’in atladığı, unuttuğu ya da bilmezden geldiği konu şu ki; Havsa Belediyesi bünyesindeki Havsa Hayvan Pazarı bile Mavi Dil Hastalığı nedeni ile kapalıyken, Edirne’nin 50’den fazla köyünde karantina olduğu bir zamanda, biz yarışma için kimden, nasıl hayvan toplayacaktık. Hangi yetiştirici gözünün içine baktığı, geçim kaynağı olan hayvanlarını yarışmaya getirirdi. Yarışma için işletmelerden en değerli hayvanlar seçildiği için, bu hastalık ve karantina ortamında üyemiz odaklı düşündüğümüzde yarışma yapmamız imkânsızdı. Bu yıl yarışma yapamayacağız/yapmayalım derken, bizimki şahsi bir tavır değil, yetiştiricilerimizi ve hayvanlarımızı düşündüğümüz, her şeyden önemlisi var olan bir hastalıktan dolayı alınmış bir karardır. İlimizde hatta Trakya’da Mavi Dil Hastalığı söz konusu iken, bu hastalık nedeniyle birçok yerde karantina uygulanmışken Oğuz Başkan’ın yarışma yapma konusundaki ısrarına da biz anlam veremiyoruz.

Yoksa Damızlık Birliği olarak bugüne dek 10 defa düzenlemiş olduğumuz “Siyah-Alaca İnek Yarışması”nı Havsa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda düzenleyememek herkesten çok bizleri üzmüş ve etkilemiştir. Önümüzdeki günlerde çok daha güzel ve kapsamlı olarak düzenleyeceğimiz organizasyonlar ile tüm hayvan yetiştiricilerimizi, üyelerimizi ve hayvancılık konusunda söz sahibi olan yetkilileri, kurumları bir araya getirmeyi planlıyoruz.” dedi

 5 total views,  2 views today

Next Post

Mehmet Özcan,30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Büyük Zaferle sadece vatan topraklarının düşmandan kurtarılmadığını, aynı zamanda Türk Ulusu’nun bağımsızlığını tüm dünyaya duyurduğunu dile getirdi. Özcan, mesajında şunları söyledi: “Mondros ve Sevr’le kendisine dayatılmak istenen ağır koşulları kabul etmeyen Türk ulusu, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla başlattığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp