Turgut Terzi “ Bu Yılın Kurak Geçmesi Hepimize Ders Oldu”

admin

Terzi Tarım Yetkilisi Dr. Turgut TERZİ “Ekilen Tohum Çeşidinin Kurakta Verimi Etkilediğini “ Belirtti

 

Konu ile ilgili olarak yazılı açıklama yapan Dr.Turgut Terzi şunları kaydetti” Buğday hasadına yaklaştığımız bugünlerde yağışların az olması nedeniyle bir verim düşüklüğü beklenmektedir. Ayrıca mart ve nisan aylarını ılık ve yağışlı geçmesi kök boğaz ve yaprak mantar hastalıklarını malesefki bölgemizde görünme ihtimalini arttırmıştır. Bu nedenle çiftçilerimizin kurak ve mantar hastalıklarıyla ilgili dayanıklı çeşitleri tercih etmesinin bölgemiz için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Çünkü çiftçilerimizin dışarıdan müdahalesi ilaçlama ile sınırlı kalmaktadır. Oysaki buğday türünün soğuğa, kurağa ve mantar hastalıklarına dayanıklı olması kardeşlenme ve verim kapasitesi yüksek ise elde edeceğimiz geliri arttırmaktadır.

logo

KULLANILAN TOHUMA DİKKAT.! 

Bütün bunlar dikkate alındığında çiftçimizin tecrübelerini birbirleri ile paylaşmaları kadar kullandıkları tohumun kışa,  hastalıklara, kurağa ve yatmaya karşı hangi özelliklere sahip olduklarını bilmeleri buğdayın verim ve kalite özellikleri kadar önemlidir. Hiçbir buğday türü sağlıklı olduğunda verdiği verim ve kaliteyi gelişmesini engelleyen bir stres ile karşılaştığında vermez.

 217 total views,  2 views today

Next Post

Beykent’in Fener Alayına Büyük İlgi

BEYKENT OKULLARI’NIN GELENEKSEL FENER ALAYI  19 Mayıs Pazar akşamı SAAT 20:00’DE Trakya Birlik Genel Müdürlüğü arkasından başladı.   Edirne Beykent Okullarının her yıl düzenlediği “fener alayı” tüm öğrenci, veli, öğretmen ve halkın katılımıyla büyük bir şenlik havasında gerçekleşti   Başta Beykent Koleji Öğretmen ve öğrencileri olmak üzere halkında yoğun katılımıyla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp