Türk Eğitim Sen’den T.Üniversite eğitimine tepki

admin

Türk Eğitim Sen üyeleri T.Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde yaptığı açıklamada Üniversitedeki uygulamalara tepki gösterdi. Burada konuşan Türk Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Hakan Yıldız Kunuşmasında şunları kaydetti; “ Daha aydınlık, çağdaş ve müreffeh bir ülke emeli ancak her alanda yetiştireceğimiz parlak beyinlerin bilime, kültüre ve sanata yapacağı katkıyla sağlanabilecektir.

türk-eğitim-sen

Üniversiteler, yetiştirdiği ve barındırdığı beyinlerle, sahip olduğu dinamizm ile,yeni fikirlerin ortaya çıkmasına, yeni buluşlar aracılığıyla teknolojinin ve insanlığın ilerlemesine doğrudan katkı sunan eğitim kurumlarıdır. Bu nedenle üniversiteler, bilimsel ve teknik geliştirme merkezleri olmanın ötesinde birer felsefi tartışma ortamı olarak çevrelerini bilinçlendirme ve bu yönüyle bulunduğu bölgenin bilinç ve kültür düzeyini yükseltme işlevini de üstlenirler. Üniversiteler, bulunduğu çağın ötesine bakmak, milletimizin ufkunu genişletmek gibi misyonları nedeniyle, bilim ve kültür dünyamızın en önem verilmesi gereken kurumlarıdır.

türk-eğitim-sen (1)

Bu yönüyle üniversiteler en üst düzeyde teknik imkânlarla donatılmış ve örgütlenmiş, geleceğe yönelik planı ve projesi olan, vizyonu açık, maddi ve manevi sorunu olmayan kurumlar olmak zorundadırlar. Bilim insanları, gelecek kaygısı taşımadan, herhangi bir dışlanmaya uğramayacağının bilinci içinde çalışma ve fikirlerini açıklama özgürlüğüne sahip olmak zorundadır. Çağın ötesine geçmiş, her konuda öncü, geleceğe yön veren devlet idealine ancakgüçlü üniversiteler ve kendisini bilime adamış akademisyenler ile mümkün olur.

türk-eğitim-sen (3)

Üniversitelerde nitelikli eğitim verilmesi, üniversitelerin bilgi ve teknoloji üreten kurumlar olması,yenilikleri takip etmesi, kısacası dinamik kurumlar olması ise son derece önemlidir. Üniversitelere değer ve kalite katan ise fiziki ortamdan daha çok barındırdığı akademisyenlerin nitelikleridir. Akademisyenlerimizin üniversitelerin en önemli aktörleri, eğitimin uygulayıcısı olduğunu düşündüğümüzde, onlara ne yazık ki gereken değerin verilmediğini üzülerek görmekteyiz. Akademisyenlerimizin sayısı yetersiz, ücretleri düşük, özlük hakları kısıtlıdır. YÖK gibi otoriter bir kurum, akademisyenlerimizin adeta elini kolunu bağlamaktadır. Üniversite içi demokrasi işlememekte, üniversite çalışanları fikirlerini açıklarken çekinmektedir. Akademik yükselmelerde kriter,bilim olmaktan çıkmış, akademik unvanlar siyaset tarafından belirlenmeye başlanmıştır. 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi nedeniyle yaşanan güvencesizlik sorunu, akademik hayata atılacak gençlerimizin üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanmaktadır. Bütün bunların üzerine ekonomik sorunlar da eklendiğinde, akademik personel için bilimsel çalışma yapmak, toplumumuzun gelişimine katkı sağlamak, kalkınmanın itici gücü olmak imkânsız hale gelmektedir.”dedi


türk-eğitim-sen (2)
türk-eğitim-sen (4) türk-eğitim-sen (5) türk-eğitim-sen (6)

 

 

 

 37 total views,  2 views today

Next Post

Türkan Bebe Heykeli Ve Parkı Törenle Açıldı

1984 Yılında Bulgar zulmü sırasında öldürülen 1.5 yaşındaki Türkan Bebe’nin Fatih Mahallesi Göçmen evleri yanındaki heykeli törenle açıldı. Törene Bulgaristan’dan Millitvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.törende yapılan konuşmalarda duygulu anlar yaşandı. Bando eşliğinde tüm şehitler ve Atatürk adına İstiklal Marşı okundu.Toplantıya Edirne Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, T.Ü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp