Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 78. Yılı

admin

AK Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Melek Yürük, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 78. yılı ve Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı Yürük mesajında,  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında. Avrupa, Amerika ve Asya’daki birçok ülkede kadınların bu haktan mahrum olduklarını kaydetti.

Türkiye’nin, dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında geldiğini ifade eden Yürük, şunları anlattı: “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılından günümüze kadar, kadınlarımız; eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir.

Yürük,  Büyük Önder Atatürk ‘ün demokrasiye verdiği önem neticesinde Türk kadınına önemli haklar verildiğini, yıllar önce kadınlara tanınan bu hakların sadece yasal çerçevede kaldığını belirtti.

Atatürk’ün kadınlar için yaktığı ışığın, AK Parti’yle gün yüzüne çıktığını ifade eden Yürük, “Cumhuriyet  tarihine bakıldığında en çok kadının siyasette karar mekanizmalarında yer aldığı dönem AK Parti dönemi olmuştur. İktidarımız insan haklarına, adalete ve merhamete büyük önem vermektedir” dedi.

AK Parti iktidarları döneminde, kadınlara yönelik pek çok ilke imza atılmış ve pek çok yeni düzenleme gerçekleştirilmiştir. Ancak, bugüne kadar yapılanları yeterli görmüyor, daha iyisini daha güzelini yapmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Kadınlarımızı hayatın her bölümünde daha etkin ve etkili bir şekilde görmek istiyoruz.”

Ak Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Melek Yürük, kadının seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce tanıyan Türkiye Cumhuriyeti’nin medeniyet yolunda yürüdükçe kadının maruz kaldığı bütün haksızlıkların bertaraf edileceğini kaydetti.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 78.Yılı

 246 total views,  2 views today

Next Post

Kadınlara Seçme Seçilme Hakkı

Kadınlarımıza seçme  seçilme hakkı verilişinin 78.  Yıldönümüne ulaştık. Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyet döneminde   en önemli “Devrimlerinden” biri Kadınlarımıza erkekler gibi seçme ve seçilme haklarının tanıması olmuştur.    Eski Türk devletlerinin tarihini incelediğimizde kadınlarımız erkeklerle eşit hakka sahipti. Devlette çeşitli yönetim kademelerine  erkekler gibi yetki sahibiydi . Osmanlı devletinde bu haklar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp