Türk Kadınlar Birliğinden Bir Etkinlik Daha

admin

99. kuruluş yıldönümünü kutlayan Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi, 84 yaşında Ayterim Ağaoğullarını yılın annesi seçti. Düzenlenen Plaket töreninde duygulu anlar yaşandı.
Daha önce Türkiye’deki Türk Kadınlar Birliği üyelerini Edirne’de bir araya getiren En eski kadın derneği olma özelliğini taşıyan Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi, kuruluşunun 99. Yıldönümünde Anneler Günü nedeniyle düzenlediği dayanışma yemeği Villa Restaurant’ta yapıldı.
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü, CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel’in de katıldığı etkinlikte açılış konuşmasını Türk Kadınlar Birliği Edirne Şube Başkanı Eczacı Ayşen Tamergil yaptı.
Tamergil konuşmasında şunları kaydetti; “Bilindiği gibi Pazar günü Anneler Günü’nü kutladık. Çok muhteşem bir şey anne olmak ve anneye sevgi ve saygı göstermek. Annelerimizin hakkını ödeyemeyiz.
Annelerimiz dünyanın en vefakâr insanları, onlar bizim göz bebeğimiz. Tüm annelerimizin Anneler Günü’nü bir kez daha kutluyorum. Aramızda ayrılan rahmete kavuşan annelerimizi de buradan rahmetle anıyorum. Bu arada kendi derneğimizden ayrılan birçok üyelerimiz var. Onları da rahmetle ve saygı ile anıyorum.
Bugünün özelliği olarak biz burada senelerdir Yardım Sevenler Derneği’nin başkanlığını yapan çeşitli yardımlarda bulunan, üç tane başarılı evlat yetiştiren, torunları tosunları olan, anneanne, büyük anneanne, büyük babaanne Türkiye Yardım Sevenler Derneği Edirne Şube Başkanı Ayterim Ağaoğulları’nı bu yılın annesi seçtik” diye konuştu.
Türkiye Yardım Sevenler Derneği Edirne Şube Başkanı 84 yaşında olan Ayterim Ağaoğlları’na Başkan Ecz. Ayşen Tamergil, yönetim kurulu adına plaketini verdi ve rozetini taktı. Ağaoğulları, burada yaptığı konuşmasında; ” Türk kadınlar Birliği zaten ile Kardeş derneğiz Edirne’de bu derneğimize katkıda bulunduysak ne mutlu bana. Çok mutluyum, çok heyecanlandım. Çok teşekkür ediyorum. Bu benim için bu çok büyük şereftir, sağolsunlar, biz sadece Edirne için vazifemizi yaptık. Bu çok büyük onurdur benim için” dedi.
Plakette Atatürk resminin yer alması da Ağaoğullarını ayrıca mutlu etti. Tamergil,”Plakette Ata’mızın resmi var. Çünkü siz bir Atatürkçüsünüz” dedi.
ATATÜRK’ÜN İKİ KEZ ELİNİ ÖPTÜM
Ağaoğulları ayrıca “Atatürk’ü gördüm ve iki defa elini öpme şerefine de nail oldum. 5-6 yaşında çocuktum. Birincisi İnönü’nün oğullarının sünnet düğününde atamızı gördüm . Babam Milli Eğitim Bakanı idi. Bizi de Ankara Pembe Köşk’te düğüne davet etmişlerdi. Annem ve ağabeyim beni düğüne götürdü. Çocuklar sıralandık, eğlenceler oyunlar vardı. Atatürk Afet Hanımla geldi. Çocukları sıraya soktular, sırayla Atatürk’ün elini öptük. İnönü’nün oğulları Ömer ile Erdal’ın sünnet düğününde Atatürk’ü ilk kez görüp elini öpmüştüm. İkincisi de amcam Niğde’den gelmişti. Atatürk Orman Çiftliği’ne ağabeyim ve babamla gitmiştik. Yanımızdaki masaya Atatürk geldi. Babam ‘Siz oturun ben Atatürk’ün yanına geçiyorum’ dedi. Oturduk bekledik akşam oluyor, gidelim acaba babamı bekleyelim mi? diye Ben babamın masasına gittim. Çocuğum bilmiyorum, babam beni Atatürk’e doğru çevirdi. Atatürk’e ‘Kızım’ dedi. Orada da ben Atatürk’ün elini öpmüştüm. İki defa Atatürk’ün elini öpme şerefine nail oldum” dedi.
Tamergil ayrıca,”Yaptığımız faaliyetlerden geçen yıl olduğu gibi bu yılda söz verdiğimiz gibi bir okula, okulu birinci, ikinci ve üçüncülükle bitiren öğrencilerimize birer bisiklet alacağız. Bunu teşvik ve çocuklarımızı sevindirmek amacıyla yapıyoruz. Birbirleri arasında yarış haline geldi. Onun için bundan da çok mutluyuz. Yardım seven üyelerimiz bağışta bulunuyor. Karaağaç’taki yatılı bölge okulumuzun ilk üç dereceye giren öğrencilere bisiklet armağan etmeyi istedik” dedi.
Türk Kadınlar Birliği üyeleri ve davetlilere günün anısına armağanlar ve Edirne Belediyesi’nin armağanı karanfiller dağıtıldı.

DSC_5504DSC_5513

DSC_5505DSC_5503

DSC_5501DSC_5497

DSC_5520

 

 

 

 

 

 

 

 180 total views,  2 views today

Next Post

Lalapaşa Hıdırellez Şenlikleri

Lalapaşa ilçesinde Belediye Başkanının önderliğinde Hıdrellez etkinliği gerçekleştirildi. İlçenin pazaryerinde yapılan etkinliğe Lalapaşa Kaymakamı Halil İbrahim Kazar Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah, İlçe Emniyet Amiri, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Özgür Bektaş Güreş Ağası Abdullah Demirkıran, MHP İl Başkanı Gürsel Şimşek ve Kadın Kolları Başkanı Hatice Şimşek, Eski Güreş ağası ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp