TÜRK KADINLARI KUTLANMALI

admin

fikri_yalin_koseTürk Kadınlar Birliği, kadınlara seçme ve seçimle hakkının verilişinin 79. Yıldönümünde Edirne’de bir dizi etkinlik düzenledi. Bazı kadın derneklerinin sesinin ve soluğunun çıkmadığı bir zamanda Edirne Türk Kadınlar Birliği’nden Türkiye’nin 60 ilinden 400 Bayanı Edirne’ye gelerek, kentimizin tanıtımı için bir dizi etkinlik düzenledi.

Türk Kadınlarımızın bu çalışmasını kentimizin tanıtımı açısından gerçekten başarılı bir çalışma olarak görüyorum. Bu kadar yüksek oranda ilimizin kadınlarını Edirne’de toplamanın, Edirne güzelliklerini sunmanın, alışveriş yapma imkânının sağlanmasının ne denli önemli olduğunu sanırım tartışmaya gerek yok.

Bu etkinlikte öncülük eden Edirne Türk Kadınlar Birliği Başkanı Ecz. Ayşen Tamergil’i başarısı nedeniyle kutluyorum.

Değerli Başkan, sessiz sedasız da olsa yönetim arkadaşları ile birlikte Edirne’ye büyük hizmet yapmıştır. Dernek üyesi kadınlar öyle sıradan insanlar da değil, belli kültür düzeyi olan bayanlar. Toplantıya baktığımızda bunu rahatlıkla görüyorsunuz.

Sanayi Sitesi Keyif Düğün salonunda kadınlar adına verilen yemekte farklı illerden gelen bayanlarımıza Edirne hakkında düşüncelerini sordum ve bana böyle bir tarihi kenti ziyaret etmekten çok mutlu olduklarını belirttiler. Kadınların çoğu ilk kez Edirne’ye geliyordu. Böyle güzel bir kenti görmenin mutluluğu içindeydiler. Edirne güzelliklerini anlatmakla bitiremiyorlardı. Gittikleri zaman arkadaşlarına Edirne’yi ziyaret etmeleri önerisinde bulunacaklarını da söylediler.

Sizce Kentimizin tanıtımı için bundan büyük reklam olur mu? Bu diğer kurumlarımıza da örnek olmalı. Gönül isterdi ki, bu etkinlik çok daha geniş kesime duyurulsun ve katılım daha yüksek olsun. Fakat bu sağlanamadı. Buna karşın kadınlarımızın Edirne ziyareti ses getirdi.

Bizim için de konukların ilimizden böyle intibalarla ayrılması mutluluk verici bir durumdu.

Konuklara Edirne’nin tarihi güzellikleri yanında demokrat ve çağdaş insan yapısı ile kentimize has yiyecekler ikram edildi.

Bunun dışında düzenlenen panelde, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verilişinin yıl dönümünde kadın haklarının dünü, bugünü ve yarını masaya yatırıldı.

Bu etkinlik öyle sanıyorum ki bayanlar açısından son yılların en kapsamlı etkinliği oldu.

Özellikle perşembe günü bayanların ellerinde Türk Bayrakları ile belediye önünden bando eşliğinde marşlar söyleyerek yaptıkları geçit töreni bu anlamlı güne damgasını vurdu.

Bakıyorsunuz kadınlarımızın bir elinde Türk Bayrağı diğer ellerinde hangi ilden katıldıklarına dair pankartları ile gerçekten başarılı ve coşkulu gösteri sundular.

Türk Kadınları Birliği Genel Başkanı Avukat Sema Kendirci Uğurman’ın Edirne belediyesinde yaptığı kadınların haklarına yönelik açıklaması çok dikkat çekiciydi. Hiç kimsenin kadınların haklarına sahip çıkmayacağı iddiasında bulunamayacağını belirten Başkan, kadınların haklarını almalarına büyük engeller getirildiğini, bunları aşmada zorlandıklarını, el ele verildiğinde bu engelleri de aşacaklarını söyledi.

Diyebilirim ki Kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkına kavuşmalarının yıldönümünde kentimizde yapılan bu etkinlik herkesin ders alması gereken ses getirici bir etkinlikti. Edirne’nin tanıtımına yararlı olacak bir program oldu. Kadınlar derneği üyelerimizi bu başarıları nedeniyle bir kez daha kutlamak isterim. Yapılan Panelde de Kadınlarımızın sorunları tüm boyutları ile masaya yatırıldı. Prof. Dr.Süheyl Batum ve diğer konuşmacılar kadınlarımıza yönelik politikayı gündeme taşıdı. Buradaki görüntüden de anlaşılıyor ki, kadınlarımız bugüne kadar yapıldığı gibi haklarının verilmesi beklentisi içinde değiller.

Bu hakların kendi mücadeleleri, çabaları sonucunda alınacağı bilincine varmış görünüyorlar. Bu demokrasimiz açısında da olumlu bir gelişme olarak görülmelidir. Kadın desteğinden yoksun olan kuruluşların ve demokrasimizin bir kanadı olmayan kuştan farksız olduğu ortada. Kadınlarımızın tüm kurumlarda, siyasette temsil ağırlıklarını koymaları ile demokrasimiz de rayına oturmuş olacak.

 253 total views,  2 views today

Next Post

Başbakan Erdoğan Pazar Günü Edirne’lilerle Buluşuyor

Uzun bir aradan sonra Trakya’yı ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan, Trakya için 3 günlük yoğun program hazırladı. 6 Aralık Cuma günü Trakya gezisine başlayacak olan Başbakan Erdoğan’ın programı 8 Aralık Pazar günü sona erecek. Yarın (Cuma)  saat: 13.30’da Kırklareli’de çeşitli temaslarda bulunacak olan Başbakan, şehirde toplu açılış töreninde bulunacak ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp