Türk tarımı için kayıp yıllar

admin

MHP Edirne İl Başkanı  Hakan Özkan Türk tarımının  en zor yıllarının  13 yıllık AKP iktidarında yaşadığını belirterek, “ 13 yıllık AKP iktidarında çiftçinin bütün girdileri mazot, gübre ve ilaç dair 4-5 kat artarken üreticinin malı değerini bulamamış fiyatlarda çok küçük artışlar gerçekleşmiştir. Bundan dolayıdır ki tarım dan bir kaçış söz konusudur. Tarımla uğraşan insanlarımız üretimi terk etmekte arazilerini satmak zorunda kalmıştır. Bugün Edirne’mizde 300.000 dönüm üzerinde arazi satışı gerçekleşmiş tarım arazileri nereye hizmet ettiği belli olmayan insanların eline geçmiştir. Bu durum böyle devam ederse 10-15 yıl içerisinde Edirne deki tarım arazilerinin büyük bir kısmı Edirne linin elinden alınacaktır. Bu Edirne’miz ve Türkiye’miz için büyük bir tehlikedir buna biran evvel önlem alınması gerekmektedir. Bunun için dünya da olduğu gibi stratejik ürün kapsamında olan tarım ürünleri ve üretimi desteklenmeli ve üretici ayağı kaldırılmalıdır. Üretici maalesef çok zor durumda bırakılmış bankaların kucağına itilmiş kredi kullanmadan arazisini ekemeyecek duruma gelmiştir. Arazileri ipoteklidir önünü görememektedir.

HAKAN ÖZKAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’mizde çok önemli tarım üretimleri gerçekleşmektedir. Buğday ayçiçeği ve çeltik bunların en başında gelenleridir. Buğday hasadı gerçeklemiş fakat verimleri düşük olması fiyatlarında üreticiyi tatmin etmeyen bir nokta olması neticesinde üreticimiz büyük bir hayal kırıklığına uğramış ürettiğinin karşılığını alamamıştır. Buğday hasadı hüsranla sonuçlanmıştır.

Şuan da ayçiçeği hasadı devam etmektedir fakat burada da durum buğday dan farklı değildir. Üretici büyük bir hayal kırıklığına uğratılmıştır. Piyasada oluşan fiyatların aksine daha düşük fiyat açıklayarak Trakya birlik üreticisinin sanayicinin insafına terk etmiştir.

2015 ayçiçeği ürün alım döneminde Trakya birlik yönetim kurulunca 40 randımanlı ayçiçeği için tonuna 1.475 tl ürün alım fiyatı açıklamıştır. Açıklanan bu fiyat Trakya birlik ortaklarının beklentilerini karşılayamadığı gibi borsalardaki ürün fiyatlarınada aşağı yönde etki yaparak tüm ayçiçeği üreticisi çiftçilerimizi olumsuz yönde etkilemiştir.

Temel amacı kooparatif ortaklarının ürünlerinin piyasa koşullarının üzerinde bir fiyatla değerlendirmek olan Trakya birilik neden böyle bir fiyatlandırma politikası ile hareket ederek çiftçi mağduriyetine sebep olduğunu anlamakta açıkça güçlük çekmekteyiz.

Tarımsal girdi maliyetlerinin özellikle son 13 yıllık süreçte Türk çiftçisi milli üretimi adeta boğarak savunmasız hale getirdiği bir dönemde Türk çiftçisinin can simidi olmasını umut ettiğimiz bu gibi çiftçi kuruluşlarının alacakları kararlarda ve uygulamalarda daha duyarlı hareket ederek tatminkar sonuçlar ortaya çıkarmasını beklemekteyiz. Trakya birilik yöneticileri üreticilerini mağdur değil memnun etmek zorundadırlar.

Umut ederiz ki yaklaşan çeltik hasadında aynı mağduriyetler yaşanmaz üretici hak ettiğinin karşılığını alır” dedi

 

 

 

 25 total views,  2 views today

Next Post

Terör kurbanı doktor içi meslektaşlarından tepki

Tabip odasında düzenlenen basın açıklamasına Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ve Dr. Alper Eker katıldı. Oda Başkanı Dr Ertuğrul Tanrıkulu,  Edirne Tabip odası ve Türk Tabibler birliği olarak gerçekten çok kızgınız. Ve yastayız. Biz doktorlar, sağlık çalışanları sağlık emekçileri insanları yaşatmak için mücadele veririz. Her zaman insan sağlığını ve yaşam hakkını her […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp