Türk Yunan işbirliği toplantısı

admin

Türk ve Yunan  heyetleri  Meriç İşbirliği toplantısında bir araya geldi  heyetler  başta su taşkınları olmak üzere aralarındaki sorunları gündeme getirdi

Edirne’de bu yıl iki kez yaşanılan nehir taşkınlarına köklü  çözüm bulmak için Edirne  Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığındaki Türk heyeti ile Yunanistan’ın  Doğu  Makedonya  Trakya  Valisi Georgios Pavlidis’in de aralarında bulunduğu Yunan  heyeti   Lalezar  restoranda bir araya geldi. Toplantıya Dışişleri Edirne Temsilcisi Büyükelçi Ahmet  Murat  Yörük Dışişleri Bakanlığı  ve Su Danışmanı Alara İstemil Aydın DSİ Su Yönetimi Genel Müdürü Abdurrahman Uluırmak, DSİ 11’inci Bölge Müdürü Adil Sabancı, Dışişleri  Bakanlığı  Hudut Dairesi Başkanı Bilgin Öztük, Yunanistan Halk Sağlığı ve Sosyal Bakım Genel Müdürü Lukas Georgio, Yuyanistan’ın  Edirne  Konsolosu Paraskevi Charitdou katıldı.

türk-yunan işbirliği paneli (2)

 

 

 

 

 

 

 

BU SINIR BİZİM DOSTLUK SINIRIMIZ

Edirne’de son 3 ayda meydana gelen nehir taşkınlarının ardından Türk ve Yunan heyetleri çözüm için bir araya geldi. Düzenlenen toplantıya Edirne  Valisi  Dursun Ali Şahin ve Edirne  Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yer aldığı Türk heyeti ile Yunanistan’ın Doğu Makedonya Trakya Valisi  Georgios Pavlidis’in de aralarında bulunduğu Yunanistan heyeti katıldı. Toplantının açılışında konuşan Vali Dursun Ali Şahin, iki ülke arasında yaşanan sorunları yüz yüze konuşarak çözebileceklerini ifade ederek, “Bizler ne kadar güzel ilişkide bulunursak, Türk ve Yunan halkı için o derece yararlı olacağına inanıyoruz. Bu sınır bizim için dostluk sınırı. Başbakanımız da bu sınırın dostluk sınırı olduğunu ifade etti.

türk-yunan işbirliği paneli (1)

 

 

 

 

 

 

 

ÜÇ MESELEYİ ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ

Bu görüşme 2 ay önce olacaktı ancak taşkın nedeniyle ve Yunanistan seçimleri nedeniyle  bu zamana gecikti. Bugün gündemimizde olan 3 meseleyi çözüme kavuşturacağız her iki taraf da bu konuda  mutabık kaldık. Bunlardan en önemlisi taşkınların önlenmesi. Onun için Edirne ve Yunanistan’ın taşkınlarla gündeme gelmesini önlemek için bu nehrin temizlenmesi gerekiyor. Buna inanıyoruz. Kum adacıkların ortadan kaldırılması, ağaçlardan arındırılması bizim en önemli konumuzdur. Bunun dışında değişik hayvan hastalıkları, sineklerle  mücadelesi dezenfekte  konusunda ve bir sel felaketinde, taşkında karşılıklı yardımlaşmanın en hızlı bir şekilde nasıl gerçekleştirilebilir bunun tartışmasını yapacağız” dedi.

türk-yunan işbirliği paneli (4)

 

 

 

 

 

 

 

MAVİ DİL HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Yunanistan’ın ‘ın Doğu Makedonya Trakya Valisi Georgios Pavlidis ise özellikle  Koyunlardaki  Mavi dil hastalığına dikkat çekerek  iki ülkenin   bu konuda  büyük sıkıntılar çektiğini  ifade ederek, “Hem bu hastalıklar, hem de taşkınlar konularını tartışmaya geldik. Birlikte sorunları çözeceğimize inanıyorum” dedi.

Toplantıya Dışişleri Edirne  Temsilcisi Büyükelçi Ahmet  Murat  YörükDışişleri Bakanlığı  ve Su Danışmanı Alara İstemil Aydın DSİ Su Yönetimi Genel Müdürü Abdurrahman Uluırmak, DSİ 11’inci Bölge Müdürü Adil Sabancı, Dışişleri  Bakanlığı  Hudut Dairesi Başkanı Bilgin Öztük, Yunanistan Halk Sağlığı ve Sosyal Bakım Genel Müdürü Lukas Georgio, Yuyanistan’ın  Edirne  Konsolosu Paraskevi Charitdou katıldı.

türk-yunan işbirliği paneli (3)

 193 total views,  5 views today

Next Post

Eğitimcilerin toplumda ayrı bir yeri var

Gazetemizin 6. Yılını kutlamak amacıyla bizi ziyaret eden Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri, Engin Çoğal ile  Eğitim İş Edirne Şube sekreteri Olcay Dal’a  deneyimli emekli eğitimcilerin  emekliliklerinin  büyük bölümünü  kahvelerde  oturarak tükettiklerini. Bu değerli eğitimcilerin aslında topluma bu günlerinde de  yararlı olmalarının hem kendi sağlıkları  hem […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp