Türkan Bebe Heykeli Ve Parkı Törenle Açıldı

admin

1984 Yılında Bulgar zulmü sırasında öldürülen 1.5 yaşındaki Türkan Bebe’nin Fatih Mahallesi Göçmen evleri yanındaki heykeli törenle açıldı. Törene Bulgaristan’dan Millitvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.törende yapılan konuşmalarda duygulu anlar yaşandı.

türkan-bebek-açılışı

Bando eşliğinde tüm şehitler ve Atatürk adına İstiklal Marşı okundu.Toplantıya Edirne Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, T.Ü Rektörü,Yener Yörük Kırcaali Milletvekilleri Mustafa Ahmet, Erdinç Hayrullah, Kırovagrad Belediye Başkanı Sabihan Mehmet, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz,Mineralli Bali Belediye Başkanı Mümin Ali İskender, Hah,Trakya Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza.Mustafa Karadayı, Balkan Türkleri Karlıova Belediye Başkanı Sadi Ramazan Türkova Belediye Başkanı Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemalettin Avcı, katıldı. Daha sonra BulgaristanKırcaali’den gelen öğrenciler şiirler okudu.

Törende İlk olarak söz alan Balkan Türkleri Federasyonundan Dr Esma Gündoğdu, Binlerce kişi zorunlu göçe mecbur edildi. Bulgaristan soykırımından en çok etkilenen Edirne olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “ 2 Dünya savaşı sonrası en yoğun göç gerçekleşti. 1984 yılında gerçekleşen zorunlu göç anında Edirne valiliğine, belediye başkanı ve diğer yetkililere ve bizlere tüm imkanlarını seferber eden Edirne halkının bu hizmetlerini unutmayacağız.

türkan-bebek-açılışı3

Bu acı olayların tekrar yaşanmaması gelecek nesillere aktarılması gerekir.Unutulmamsı lazımdır,kahramanlarını şehitlerine sahip olmayan milletler yok olmaya mahkumdurlar.O nedenle bu heykeli yapan ünlü heykeltıraş Behçet Danacı’ya teşekkür ediyorum. Bu heykelin oluşturulmasına katkı yapanlara saygılarımı sunuyorum” dedi

türkan-bebek-açılışı4

Balkan Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Zülfettin Hacıoğlu yaptığı konuşmasında, katılımcılara teşekkür ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü;”Türkan Bebenin katledildiği aralık ayı bizim için acı bir aydır.29 yıl önce bu olayları yaşayan birisi olarak bugün burada Türkan Bebenin heykelinin açılışını yapacağız.Bu yönde destek verenlere huzurunuzda teşekkür ederim. Sizlere bir hususu açıklamak isterim. Sosyal medyada bazı kendini bilmez kimseler bizleri putperest gibi tanımlıyorlar. Bizler buraya tapınak kurmadık, neslimizin nereden geldiğini hatırlatmak istedik. 25-26 Aralıkta Türkan Bebenin anıtına geliyoruz. Bilindiği gibi 1907 yılında Bulgaristan Türklerine yönelik asimilasyon başladı. Daha sonra 1984 yılına kadar devam eden komünist rejim sırasında da devam etti. Bu dönemde şehit olanları saygı ile anıyoruz. Yarın da Kiril’de Türkan Bebeyi şehrinde anacağız. Burada o asimilasyon sırasında sürgüne gönderilen gazilerimizi gördüm. Allah onlara uzun ömürler versin. Balkan Dernekleri Federasyonundan Süheyl Çobanoğlu konuşmasında ; Türklere ve Türklüğe karşı girişimlere tepki göstererek, her zaman Türklüğü ile övündüğünü söyledi.Bu davanın arkasında olduğunu söyledi.Kirli Belediye Başkanı Salih Ramazan da törende yaptığı konuşmada. 29 yıl önce Bulgaristan’da yapılan olayları hatırlamak gerektiğini belirterek şunları kaydetti. Bunu hatırlatırken kin ve nefret uyandırmak değildir. Bir daha böyle olayların olmamasını hatırlatmalıyız” dedi.

türkan-bebek-açılışı5

Törende söz alan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Türk olmanın onuru ile katılımcılara teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum diyerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Ne mutlu bizlere Selanik’ten güneş doğmuş daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş Bu ülke Türkan Bebekleri hiç unutmayacak.Mustafa Kemal’i ve şehitlerimizi unutmayacak.Halkımız Türk olmanın gururu ile dünyaya meydan okuyacaktır.Çok zor günlerin geçtiğini biliyoruz.O zor günlerde bir bebek bir melek şehit oldu.Hangi gözü kara insanlar bu yavruya kıyabildiler.Bunu lanetliyorum, bu eller kırılsın diyorum. Bunlardan ders almamız gerektiğini biliyorum sene 1989 4-5 yıllık belediye başkanıyım.O zaman sınırlarımızdan yüz binler Edirne’ye geliyor. Çaresiz gözü yaşlı.Gelen göçmenler bizlere sahip çıkın diye çırpınıyorlar.Bu acıyı yaşayan biriyim ben.O sıkıntıları paylaştım.Allah razı olsun o zamanın Başbakanı Turgut Özal soydaşlarımıza sahip çıktı.Onları ülkemizin vatandaşı haline getirdi.O günlerden ders alarak, yarınlara hazırlanacağız.Belediye sizin belediyeniz, bu yer sizin yeriniz. Ben şehit olan bebeye bir nebze katkım olduysa bundan onur duyarım.Ben Türkan bebeye ve tüm şehitlerimize rahmet diliyorum.

türkan-bebek-açılışı8889
türkan-bebek-açılışı2


türkan-bebek-açılışı6 türkan-bebek-açılışı7 türkan-bebek-açılışı8 türkan-bebek-açılışı9 türkan-bebek-açılışı9gökhan-sözer türkan-bebek-açılışı9-hamdi-sedefçi türkan-bebek-açılışı88 türkan-bebek-açılışı88kpk

 

 

 

 

 80 total views,  2 views today

Next Post

Ayçiçeği Restaurant Zübeyde Hanım’ın Yıldızlar Sınıfını Ağırladı

Edirne’de Talatpaşa Cad. Kiler Market yanında hizmet veren sektörün önde gelen restoranlarından Ayçiçeği Restaurant Zübeyde Hanım Ana okulu’nun Yıldızlar sınıfı öğrencileri ve Öğretmenlerini ağırladı. İşletme sahibi Ahmet Yiğit gazetemize yaptığı açıklamada; Geleceğimizin güvencesi olan Minik öğrencileri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Değerli Öğretmenleri Mehtap Duran Hanım’a teşekkür ediyorum.” Dedi. Spora ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp