Türkan bebek dualarla anıldı

admin

Bulgaristan’da totaliter baskıcı rejim tarafından Türklere yapılan zulümde annesinin kucağında 17 aylıkken vurularak hayatını kaybeden Türkan bebek 33. ölüm yıldönümünde Edirne’de yapılan törende dualarla anıldı.

Şükrüpaşa Mahallesi Göçmen evleri mevkiinde anıtı bulunan Türkan bebek için düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türk milletinin tarih boyunca her zaman zulmün ve zalimin karşısında olduğunu ifade eden Edirne Valisi Günay Özdemir, Türkiye’nin zulüm gören bütün insanlığa gönlünü ve kapısını açtığını ve yardıma ihtiyacı olanlara her türlü desteği verdi. En son yaşanan zulümlerden birisi de bugün andığımız şehit olan Türkan bebek ve şehitler. Son dönemde Bulgaristan’da, Balkanlar’da da gerçekten ciddi anlamda demokratik gelişmeler olmakta. Özellikle Bulgaristan konusuna değinmek istiyorum. Avrupa Birliği demokrasi olarak dünyada örnek olmasına rağmen son dönemde görüyoruz ki demokrasiden, insan haklarından uzaklaşan bir seyir çiziyor. Bulgaristan da son dönemde gerçekten oradaki soydaşlarımız, Müslüman kardeşlerimiz ve oradaki diğer farklı inanç ve düşüncedeki insanlar beraber yaşama, birlikte yaşama anlamında da demokratik gelişme olarak önemli mesafeler katediyor. Camilerin yapılması, kültürel anlamda faaliyetlerin yapılması, farklı inanç ve düşüncedeki insanların da inançlarını yaşama ile ilgili öneli yapıların ve altyapıların yapılmasıyla ilgili ciddi çalışmalar var. Bundan dolayı da hem oradaki siyasi partilerimizin aynı zamanda oradaki şu anda hükümette bulunan Başbakan Borisov’un da ciddi destekleri olacağına inanıyorum. Bundan sonra daha iyi açılımlar olacağını düşünerek kendisine de teşekkür ediyorum.” dedi.

Bulgaristan Türklerine yapılan zulmün, vahşetin ve neredeyse bir katliamın sembol ismi haline gelen şehit Türkan bebeği rahmet, minnet ve şükranla yad ettiğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Türkan bebeğin aziz hatırasının önünde saygıyla eğildiklerini söyledi.

Bu vesile ile Nefize Çetin Özsoy’un da bir kez daha rahmet ve minnetler yad ettiğini belirten Gürkan, “ Nefize kızımız da Türkan bebek gibi o zulümden bir şekilde nasibini almış evladımızdı. Onun ailesi de Bulgaristan’daki bu zulüm politikaları nedeniyle Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştı. Muhacir olmuştu. Burada babası ve annesinin gayretleriyle eğitimini tamamlamış, öğretmen olmuş ama atanamadığı için polisliği seçmiş ve polislik sırasında anavatanını terörün hain kurşunlarından korumaya çalışırken vatan toprakları için kendi bedenini, kendi canını gözünü kırpmadan kahpe kurşunlarına karşı siper ederek anavatanda şehit olmuş ve Edirne’ye defnedilmişti” ifadelerine yer verdi.

“ÖZSOY’UN DOĞDUĞU KÖYE ÇEŞME”

Türkan bebeğin doğduğu köyde onun adına bir çeşme olduğunu ifade eden Gürkan, “Biz, kızımızın doğduğu Kırcaali’nin Çiftlik köyünde de Nefize Çetin Özsoy adına da bir çeşme yapmak istedik. Bu teklifi İçişleri Bakanlığımıza ileteceğiz, onaylaması halinde en kısa zamanda kardeş belediyemiz Kırcaali ile kardeş başkanım, dostum Hasan Aziz ile birlikte Çiftlik köyünde Nefize Çetin Özsoy adına da hatıra çeşmesine yaparak onun ismini de sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu ile Trakya Balkan Türkleri Kültür Ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş de Bulgaristan’ın baskıcı rejim ve Türklere yapılan zulmümü anlatan birer konuşma yaptı.

Daha sonra Türkan bebek ve tüm şehitler için dualar edildi.

 224 total views,  2 views today

Next Post

Usta fotoğraf sanatçısı Muhsin Divan Edirne’de

– Fotoğraf Sanatçısı Muhsin Divan: – “Fotoğraf sanatı emekle aşamasında” – “Amatör fotoğrafçılar her zaman desteklenmeli”  Türkiye’nin tanınmış usta fotoğraf sanatçılarından Muhsin Divan, EFSED’in daveti ile kente gelerek fotoğraf severlerle buluştu. Edirne Fotoğraf Sevdalıları Derneği (EFSED)’nin daveti üzerine kente gelen fotoğraf sanatçısı Muhsin Divan, Foto Kafe’de fotoğrafa gönül verenlerle bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp