Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor

admin

5 Ülkeden 84 Türkçe öğretmenin katıldığı Türkçe Atölyesi 2. dönem semineri devam ediyor. Bulgaristan Gagavuzya, Yunanistan, Kosova Makedonya’dan Türkçe Eğitim veren öğretmenlerin seminerleri Sosyal Bilimler Lisesinde devam ediyor. Pazartesi günü başlayıp Cuma günü sona erecek olan seminerde kursiyerlere 5 günde 30 saat diksiyon, öğretim yöntem yöntem ,teknikleri ve drama, okuma yazma öğretimi ve materyal geliştirme, müzik ile dil edinim dersleri verilecek   Kursiyerlere her gün  6 saat ders veriyor.

Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor (7)

 

 

 

 

 

 

 

Bulgaristan’dan 40, Yunanistan’dan 6, Kosova’dan 14, Gagavuzya’dan 18 Makedonya’dan 6 olmak üzere toplam 84 Soydaş Türkçe Öğretmeni katılıyor. Kursun ikinci gününde gazetemize açıklama yapan Kuzey Doğu Bulgaristan Türk öğretmenleri derneği temsilcisi Nevin Hasan Tefik İbrahimova “Bu proje nedeniyle bir hafta süreyle buradayız.  Burada kurs görüyoruz.  Durumumuzdan ve hocalarımızdan çok memnunuz. Görevliler her türlü kolaylığı gösteriyor. Bizler Bulgaristan’da Türk dili konusunda zorluklarla karşılaşıyoruz. Burada eksiklerimizi gideriyoruz.

Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

Burada bizlere verilen diksiyon dersleri çok faydalı oluyor. Türkçe konuşmada zorluk çekiyoruz. Buradaki kurs ile bu zorlukları gidermiş olacağız. Burada öğrendiklerimizle çocuklara daha yararlı olacağız. Burada gördüklerimiz bize göre yeni yöntemler. Biz burada öğrendiklerimizi Bulgaristan’da uygulayacağız. Ben Bulgaristan’da Şumlu’dan geldim. Okulumuzda Türkçe dersleri yok fakat Türk çocukları var. Onlara faydalı olacağım. Biz Kuzeydoğu Bulgaristan’dan 20 öğretmen seminere katıldık. Hafta sonunda Çanakkale’ye gideceğiz bizim hayalimizde Çanakkale şehitliğini ziyaret etmek vardı.  Seminerde söz alan bir başka kursiyer de buraya gelmekten mutluluk duyduklarını  toplantının çok yararlı olacağını belirterek; “ Bu tür seminerlerin daha devam etmesini diliyoruz” dedi.

Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor (5)

 

 

 

 

 

 

 

Güney Bulgaristan Kırcaali’den seminere katılan Nazmiye Mehmet “seminere ilk kez katılıyorum. Bu seminere katılmamın nedeni Türkçe sevdalısıyım. Bu konuda Türkçe eğitim ve öğretimde yenilikleri izliyorum. Diğer arkadaşlarımız da bu geziden mutlu olduğu inancındayım.  Bu tür etkinliklere tekrar katılmak isteriz. Buradan güzel duygularla ayrılacağız.

Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki organizasyon çok başarılı, bu imkânları sağlayanlara teşekkür ediyorum” dedi.  Gagavuzya’dan etkinliğe Komrat Devlet Üniversitesinden katıldığını söyleyen Sunea  Burguçu  seminere ilk kez katıldığını Trük diline büyük ilgi duyduğunu  Bu kursların ardında dilimize sahip çıkalım. Biz Türk Dilini Gagavuzya’da iyici öğrenelim. Biz Gagavuz ve Türk dilini biliyoruz. Ülkemde Türk Dili Kursu açma hayalim var. Biz de Türkiye’nin adetlerini kültürünü ve mutfağını öğrenmiş olalım.

Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Konuşmaların ardından Doktor Sadık Ahmet Anadolu Turizm Meslek Lisesi Müdürü Şeref Uz, ve öğretmen Cüneyt Öç,  Edirne’yi tanıtıcı CD gösterimi yaptı. Bu konuda bilgi verdiler. Konuklar daha sonra Sağlık Müzesi, Sarayiçi, Balkan Şehitliği, Şükrüpaşa Anıtı, Lozan Anıtı ziyaretleri ardından şehir merkezindeki camileri ziyaret ettiler. Proje sorumlusu Refik Şahin, Soydaş öğretmenlere Edirne’yi tanıtmak  ve  Edirne Türkçe Atölyesi Eğitimi ile destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor (4)

 

 

 

 

 

 


Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor (6)

 130 total views,  2 views today

Next Post

CHP Kadın Kolları MYK Üyelerinden Başkan Gürkan’a ziyaret

Bir takım temaslarda bulunmak için Edirne’ye gelen CHP Kadın Kolları MYK üyeleri, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. CHP Kadın Kolları MYK üyeleri; Hamiyet Göksu, İlkay Budak, Nurhan Coşkun, Düriye Taş ve Gülay Tülüş, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile Belediye Başkanlığı Makamında bir araya geldi.       […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp