Türkçe Yaz Okulu “dostluk tırı” kültür elçileri ile buluştu

admin

YUNUS EMRE ENTİTÜSÜ ETKİNLİK (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen ,46 ülkeden 540 öğrencinin Türkiye’nin 16 şehrinde misafir edildiği programın 9.su Edirne’de yapıldı.Yunus Emre Enstitüsü ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) iş birliğinde düzenlenen Türkçe Yaz Okulu kapsamında,  Trakya Üniversitesinin dil merkezinde eğitim gören konuk öğrencileri kapsayan  “Kültür geceleri” etkinliği büyük ilgi gördü.

YUNUS EMRE ENTİTÜSÜ ETKİNLİK (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesine Yunanistan, Hindistan, Hırvatistan, Polonya,Belçika ve Arnavutluk’tan gelen 22 öğrenci ve vatandaşlar, Yunus Emre Enstitüsü Tırının da sahne olarak kullanıldığı İlhan Koman Parkı’nda oluşturulan etkinlik sahasında bir araya geldi.

YUNUS EMRE ENTİTÜSÜ ETKİNLİK (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ TANIMA İMKÂNI BULDULAR

Burada yapılan etkinlik kapsamında bir de Türk kültürüyle ilgili soru-cevap yarışmaları düzenlendi, Bu soruları doğru cevaplandıran yabancı öğrencilere ve vatandaşlara çeşitli hediyeler verildi.

YUNUS EMRE ENTİTÜSÜ ETKİNLİK (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunus Emre Enstitüsü “Kültür geceleri” etkinliği  ile ilgili yapılan açıklamada  Türkiye’de 15 Temmuz’da hain bir darbe girişiminin yaşandığı hatırlatılarak, tüm vatandaşların birlik ve beraberlik içerisinde vatanı savunmak için tankların önüne çıktığı ve demokrasiye zarar verilmesinin  önlendiği  belirtildi,.

DEMOKRASİ MİTİNGLERİNE KATILDILAR

Halkın topluca  bu darbe girişimini hep birlikte önleyerek  Türk milletinin dünyaya nasıl bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterildiği ifade edildi.. Türkçe yaz okulu, darbe girişiminden bir hafta sonra başlamasına rağmen, Yunus Emre Enstitüsü öğrencileri yurt dışında yapılan dezenformasyona, yalan haberlere inanmadıkları. Türkiye’ye gelerek eğitimlerine devam ettikleri belirtildi. Ankara’da ve Samsun’da demokrasi meydanlarına katıldıkları kaydedildi.

YUNUS EMRE ENTİTÜSÜ ETKİNLİK (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğrencilerin ülkelerinde Türkoloji bölümünde öğrenim görüyorlar, Türkçe eğitimlerinin yanı sıra yabancı öğrenciler Ebru sanatını, Edirnekari ve halk oyunlarını da öğreniyor. Türk kültürünü bizzat yaşayarak öğreniyorlar. Buradaki etkinlikte de sosyalleşerek eğitimlerine katkı sağlıyorlar.

YUNUS EMRE ENTİTÜSÜ ETKİNLİK (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaz okuluna  katılan yabancı öğrenciler de  Türkiye’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi., “Edirne’de Türk kültürüne dair birçok bilgi edinerek  kültürel anlamda  kendimizi geliştirdiklerini , bu etkinlikle  Edirne’deki son geceyi yaşadığını söylediler. Fırsat buldukça Türkiye’ye gelmeye devam edeceklerini söylediler.

YUNUS EMRE ENTİTÜSÜ ETKİNLİK (7)

 92 total views,  2 views today

Next Post

Edirnespor 50.yılında sezonu şampiyonluk parolası ile açtı

                Edirnespor 2016-2017 futbol sezonunu  50. yılda şampiyonluk parolası ile açtı.Edirnespor’un  sezon açılışına Edirne Valisi Günay Özdemir, Milletvekili Erdin Bircan, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Savcısı Muhammet Savran, Jandarma Komutanı Kamuran Ersan, Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Chp İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp