TÜRKİYE AVRUPAYA EDİRNE’DEN HIZLI TRENLE BAĞLANACAK

admin

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule kesimi temel atma töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, AB Ulaştırma ve Hareketlilik Komisyoneri Violeta BULC ve protokolün katılımları ile gerçekleştirildi.

Halkalı Kapıkule Demiryolu İnşası Temel Atma Töreni Edirne’de gerçekleşti. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule kesimi yapım işi temel atma töreni için ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN Edirne Valisi Ekrem CANALP ve protokol tarafından karşılandı.


Tarihi Karaağaç Tren İstasyonunda gerçekleşen töreneUlaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian BERGER, AB Ulaştırma ve Hareketlilik Komisyoneri Violetta BULC; Edirne Valisi Ekrem CANALP,Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Celal KOLOĞLU, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan UYGUN,AB ve Dış ilişkiler Genel Müdürü ve Program Otoritesi Başkanı Erdem DİREKLER,Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Siyasi Parti Yöneticileri, STK ve Oda Yöneticileri, Kamu – Kurum Müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Halkalı-Kapıkule demiryolu hattının hizmete girmesiyle herkes için ticari hareketlilik ciddi boyutlara ulaşacağından herkes kazançlı çıkacaktır.” dedi.


Türkiye ihracatının yüzde 50’den fazlasını Avrupa’ya gerçekleşti.
Bakan Turhan, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılan eski Karaağaç Tren Garı’nda gerçekleşen “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye olarak, üç kıtayı birbirine bağlayan, çok önemli jeostratejik ve jeopolitik bir konuma sahip olduklarını ifade etti. Türkiye’nin hem coğrafi konumuyla hem de kültürel birikimi ve tarihi sürekliliğiyle hem Asya hem Ortadoğu hem Akdeniz ve Karadeniz hem de Avrupa ülkesi olduğunu belirten Turhan, Türkiye ihracatının yüzde 50’den fazlasını Avrupa’ya gerçekleştiğini belirtmek isterim. Doğrudan yatırımın yüzde 67’den fazlası Avrupa’dan Türkiye’ye gelmektedir ve Avrupa için Türk üreticiler, üretim ve tedarik zincirinin önemli bir parçasıdır. Tüm bunları çok daha yukarılara taşımak mümkün ve bu da ancak adil, istikrarlı bir yaklaşımla sağlanabilir. Ayrıca dünyanın yaşamış olduğu çalkantı da AB’nin Türkiye’yle daha fazla birlikte hareket etmesini zorunlu kılmaktadır.


Türkiye olarak, ulaştırma ağlarının Avrupa’ya entegrasyonunun yüksek standartlarda sağlanması, her daim önceliklerimiz arasında yer almıştır. İşte, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı’nın hizmete girmesi ile Trans-Avrupa Ulaştırma Ağlarına yüksek kalitede bağlanmanın son aşaması tamamlanmış olacaktır. Hem Türkiye hem de Avrupa Birliği tarafı olarak her seviyede ciddi oranda zaman, emek ve çaba sarf edilmiştir. Hattın hizmete girmesiyle herkes için ticari hareketlilik ciddi boyutlara ulaşılacağından herkes kazançlı çıkacaktır. Bütçe büyüklüğü ve teknik özelliklerinin yanı sıra ülkemizin Bulgaristan sınırından İstanbul’a kadar uzanan güzergahıyla, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi coğrafi olarak Türkiye’nin AB’ye bağlanmasını da simgelemektedir. Halkalı-Kapıkule demiryolu hattının hizmete girmesiyle herkes için ticari hareketlilik ciddi boyutlara ulaşacağından herkes kazançlı çıkacaktır. Temelini atacağımız Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nin Çerkezköy-Kapıkule Kesiminin İnşası için ise 275 milyon Avro AB hibesi kullanılarak yeni bir rekora daha imza atılmış olacaktır. Yaklaşık 4 yıl sürecek olan inşaat çalışmaları esnasında ihtiyaç duyulacak işgücü diğer projelerimizde olduğu gibi yine bölgeden temin edilecektir. Hattın hizmete girmesiyle de herkes ticari hareketlilik ciddi boyutlara ulaşacağından herkes kazançlı çıkacaktır.” dedi.


Daha sonra konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp de Edirne için tarihi bir gün olarak değerlendirdiği programa katılanlara, projeye emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, yeni ulaşım ağlarının yeni fırsatlar, yeni yatırımlar, yeni istihdamlar anlamına geldiğini söyledi. Edirne’nin ulaşımda önemli bir kavşakta olduğunu vurgulayan Canalp, Edirne’nin bu hat sayesinde hem İstanbul’a ileriki günlerde de Sivas’a, Erzincan’a ve Avrupa’da Sofya’ya, Belgrad’a, Budapeşte’ye komşu olacağını vurguladı. Vali Canalp, projenin yaban hayvanlarının geçiş noktasına dikkat edecek ve buna göre şekillenecek kadar yeşil bir proje olduğuna dikkati çekti. Bulgaristan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Angel Popov da projenin Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkilere çok büyük katkı sunacağına inandıklarını söyledi. Konuşmaların ardından Bakan Turhan, AB Ulaştırma ve Hareketlilik Komisyoneri Bulc, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, Edirne Valisi Canalp ve davetlilerle Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy – Kapıkule Kesimi’nin temeli atıldı ve aile fotoğrafı çektirildi.


 396 total views,  2 views today

Next Post

Bakan Turhan ve beraberindekiler II.Beyazid Külliyesi-Sağlık Müzesi ve Selimiye Camii'ni ziyaret etti.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Büyükelçi Sn.Christian Berger, AB Ulaştırma ve Hareketlilik Komisyoneri Violeta Bulc II.Beyazid Külliyesi-Sağlık Müzesi ve Selimiye Camii’ni ziyaret ettiler. II.Beyazid Külliyesi’ni ziyaret eden T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve beraberindekilere T.Ü. Rektörü Prof.Dr. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp