AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe düzenlediği basın toplantısında, gündeme damga vuracak önemli açıklamalar yaptı. Hızlı Tren Hattından Yerel Seçim sonuçlarına kadar önemli değerlendirmelerde bulunan Akmeşe; “Seçimi kazanmak bize kısmet olmadı.  Recep bey tekrar belediye başkanımızdır. Biz sandıktan çıkana ne olursa olsun tekrar saygılıyız. Recep beye bu 5 yıllık süreçte başarılar diliyorum.”dedi.

“Halkalı – Kapıkule Hızlı Tren hattı projesinde önemli bir gelişme olduğuna vurgu yaparak “Kapıkule-Çerkezköy hattı 155 km lik Hızlı Tren projesinin temelini bayramdan hemen sonra atıyoruz. Edirne’miz için hayırlı olsun.” Dedi.

“Hızlı Tren Hattı  temelini atıyoruz”

Proje’nin Türkiye’yi Avrupa Birliği ülkelerine bağlayan bir proje olduğuna dikkat çeken Akmeşe; “Bu proje Avrupa fonlarından kullanılarak yapılan bir projedir. Edirne – Çerkezköy arası 155 km’dir. Bunun 76 km’si TC. Devlet Demir yolları, yani milli bütçeden ayrılan bir bütçeyle bayramdan sonra inşallah temelini atıp Hızlı Tren Hattının yapımına başlıyoruz. Bu proje Edirne’miz için önemli bir gelişmedir. Her türlü ekonomik baskıya rağmen Bayramdan sonra Hızlı Tren projemiz de büyük bir hızla ilerlemeye devam edecek. İnşallah 2023 yılında bitmiş olacak. İlimize hayırlı olsun diyorum. ” dedi.

“Edirne için Elimizi her zaman taşın altına koyacağız”

Genel Seçimlerin yakın zamanda bittiğine işaret eden Akmeşe; “Bu süreçte de biz Ak Parti olarak gerek Belediye Başkan Adayımız Koray Bey, gerekse İl Başkanı olarak ben, Edirne’de suyu ve ulaşımı fazla işledik ve dedik ki,Eğer seçimi kazanırsak suda ve ulaşımda indirim yapacağız. Tabi seçimi kazanmamız kısmet olmadı.  Recep bey tekrar belediye başkanımızdır. Biz sandıktan çıkana ne olursa olsun tekrar saygılıyız. Recep beye bu 5 yıllık süreçte başarılar diliyorum. Her zaman söylediğimiz gibi Edirne için yapılacak olan ne varsa elimizi taşın altına koyacağız.” Dedi.

“İçme Suyu ve Ulaşımda indirim yapılmalı”

Edirne’de içme suyu ve Toplu Taşıma ücretlerinin diğer illere göre kıyaslandığında fazla olduğuna dikkat çeken Akmeşe; “Diğer illere göre kıyaslama yaptığımız zaman hakikaten Edirne’li ulaşımda ve içme suyunda fazla ücret ödüyor. Seçimden sonra başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde ulaşımda ve içme suyunda indirimler oldu. Biz AK Parti olarak, Haziran Ayında yapılacak olan Meclis toplantısında Su ve Ulaşımda indirim yapılması konusunda meclise bir önerge vereceğiz. Meskenlerde % 40, Ticarethanelerde % 10 indirim yapılaması hususunda AK Parti olarak önerimiz olacak.Bununla ilgili de Mecliste görüşülmek üzere önergeyi vereceğiz.” Dedi.

“Ulaşımda İndirim yapılmalı”

Edirne’nin bir Üniversite şehri olduğunu ifade eden Akmeşe; “Ulaşımın ilimizde pahalı olduğunu sık sık dile getirdik. Şu anda ETUS’un sıkıntıda olduğunu da biliyoruz. Sivil 2.54 TL , Öğrenci 1.81 TL, Nakit Biniş 3 TL. Hiç olmazsa diyoruz ki, 1 Lira 81 Kuruş olan öğrenci biniş ücretinin % 30 indirim sağlanarak 1,25 TL’ye indirilmesini istiyoruz. Bu Teklifimizi de Haziran ayında görüşülmek üzere Belediye meclisimize sunacağız. Bütün meclis üyelerimizden de Edirneli vatandaşlarımız adına destek bekliyoruz.” Dedi.