Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı

admin

ETSO toplantı salonunda Türkiye Girişimci Kadın Gücü  Edirne ve Balkanlar Buluşması konulu toplantı düzenlendi.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki toplantıya Kırklareli Valisi Esengül Civelek Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç,  T.Ü Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tekirdağ  Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt , Meclis Başkanı Mehmet Eren,  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı  Tuncay Aytın, TOBB Kadın Girişimciler Başkanı  Evrim Aral, EDESOB Başkanı Emin İnağ,  Yunanistan ve Bulgaristan’ın Edirne Konsolosları Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen Kadın girişimciler katıldı.  İlk olarak söz alan ETSO  Kadın Girişimciler Başkanı Elmas Aslan Türkiye’nin girişimci kadın gücü Edirne buluşmasına iştirak eden katılımcılara teşekkür ederek  başladığı konuşmasında , “Sizleri, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Serhat Şehri Edirne’mizde ağırlamaktan onur duyduğumuzu belirmek isterim. Her biri alanında söz sahibi; hayal gücü yüksek, yeni bir tarzı ve yeni bir düşüncesi olan kadın girişimcilerimizin, ilimizde bir araya gelmesi bizler için gurur kaynağıdır. Katılımlarından ve katkılarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Büyük ekonomiler artık hammaddeye değil, insan kaynağına önem veriyor. İnsan nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyor. Kadınları iş dünyasından uzak tutmak demek, insan gücünü israf etmek anlamın gelmektedir. Kadının ekonomik gücünün artmasında büyük önem taşımaktadır.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü diyoruz. Kadınların ekonomi başta olmak üzere hayatın her anında aktif olmasını sağlamaya çalışıyoruz. 81 ilde örgütlü olarak çalışan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun Edirne temsilcileri olarak, ilimizin ve ülkemizin geleceği açısından son derece önemli bir amaç etrafında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu dönemde yaptığımız projelerle kırsalda yaşayan kadınlarımızın  istihdamını arttırma ve iş gücüne katılmaları yönünde çalışmalar yaptık.

Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Projesi kapsamında; İlimize bağlı 28 köyde yaşayan kadınlarımız ve köy muhtarlarımızla yaptığımız çalışmalar, görüşmeler neticesinde 2015 yılının  mayıs ayında Doğal Ürünler Pazarımızı oluşturduk. İlimizde her pazar günü kurulan Doğal ürünler pazarı ile 28 köyde yaşayan 150 kadınımızla yerel halkı her pazar günü bir araya getiriyoruz.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tamamı kırsalda yaşayan kadınlarımızdan oluşan pazarda kadınlarımız kendi ürettikleri gıda ürünlerini satarak aile bütçelerinde katkıda bulunurken, girişimcilik yolunda da adım atmış oldular.

Üretici kadınlarımızla Ticaret Odamızda sık sık bir araya gelerek toplantılar yapıyor, projelerimiz daha ileriye nasıl taşırız, konularında görüş alış verişinde bulunuyoruz.

Üretici kadınlarımız Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen hijyen eğitimlerine de katılarak, eğitim sertifikalarını aldılar.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bulgaristan Yanbol’da faaliyet gösteren Kadın Girişimciler Derneği Doğal ürünler pazarımızı örnek aldılar ve bu modeli kendi bölgelerinde uygulamak üzere ortak Avrupa Birliği projesine imza atacağız.” Dedi

Daha sonra konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt

Öncelikle böylesine büyük ve başarılı bir etkinliğe imza atan Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’na huzurlarınızda teşekkür ettiğini belirterek, “Girişimcilikte kadın sayısının artması içi çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak, kadının enerjisine inanıyor odamız çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Kadın Girişimciler Kurulunun faaliyetlerini destekliyoruz.

Ülkemizde kadın – erkek eşitliği yasal olarak büyük ölçüde sağlanmış olmasına rağmen, kadınlarımızın sosyal ve ekonomik yaşama katkılarının istenilen seviyede olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Edirne Türkiye’de %40 lık bir oranla kadın istihdamı bakımında birinci sırada yer almanın haklı gururunu yaşayan bir şehir. Bu oranı Girişimcilik alanında da artırmak için çalışmalar yapıyoruz.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Odamızın İŞ-KUR ve KOSGEB işbirliğinde açtığı Girişimcilik kurslarına kadın girişimci adaylarının başvuruları her geçen gün artıyor. Bu sayını artması kadın girişimci sayısının artışı ile paralellik gösteriyor.

Son yıllarda ulusal ve uluslararası destek programlarında da kadın girişimcilere yönelik desteklerde pozitif ayrımcılık yoluna gidilerek kadınlara ilave oranlar sağlanmaktadır. Bununla birlikte kadın girişimciliği konusunda kamu, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları tarafından yürütülen program ve projelerde de görülmüştür. Bu program ve projelerin sürekliliğinin sağlanarak bunların bütüncül bir yaklaşımla devam ettirilmesi ve kadınların daha fazla teşvik edilmesi önemlidir.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 900 bin gencimiz istihdama dahil olmaya çalışıyor. Devletin bu sayıda işsiz gence istihdam sağlama olanağı yok. Bu iş istihdamını özel sektör sağlayabiliriz. Özel sektörden kasıt mutlaka bir işletme olmayabilir. Örneğin bildiğiniz gibi Odamız Kadın Girişimciler Kurulunun öncülüğünü yaptığı Kırsalın Doğal Pazarı bu alanda yapılan en güzel alternatif istihdam sahalarından biridir. Kırsal alanda yaşamını sürdüren kadınlarımızın kendi becerilerini ortaya koyarak kabuğunu kırmasını ve hem kendi hem de ülke ekonomisine katkı sağlamasına olanak veren bir iyi uygulama örneğidir.

Türkiye Girişimci Kadın Gücü konulu toplantısı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ve bunun gibi örneklerin artması için  Odamız Kadın Girişimciler  kurulu faaliyetlerini sürdürüyor ve bizde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak sonuna kadar onların arkasında yer almaktan memnuniyet duyuyoruz “Dedi

Ardından söz alan TOBB  Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı  Cengiz Günay Kadın girişimciliğinin ve Ülke kalkınmasında  kadınların önemine değindi. Daha sonra konuşan Edirne Belediye Başkanı  Zıpkınkurt kadın Girişimcilerinin Edirne’deki çalışmalarına değinerek  kadınları iş yaşamına girmeyen toplumların kalkınmayacağına dikkat çekti. Bu arada Edirne’nin önemine değinen  Gürkan, Edirne’nin farklı alanlardan önemini vurguladı. Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan’ın  üretici pazarının açılması için kendisine geldiğini  Belediye olarak böyle bir girişimlerinin olmasına karşı bu görevi kadınların yapmasının uygun gördüğünü kaydederek, “.

Kadınlardan tek isteğim var sattığının  ürünlerden  kazandıkları parayı kocalarınıza vermeyin” dedi

Toplantıda son olarak söz alan Kırklareli Valisi  Esengül Civelek kadınların toplumsal yaşamın her alanında aktif olarak görev alması konusuna dikkat çekti. Daha sonra  kadın girişimciliği  kapsayan panel düzenlendi.

 

 

 

 104 total views,  2 views today

Next Post

Futbolculardan Belediye Başkanına ziyaret

Süloğlu  İlçesinde düzenlenen   Köyler arası Futbol  Turnuvasında  Süloğlu’nu temsil eden  üç futbol takımından biri olan Süloğlu Yıldız Spor oyuncuları  yöneticileri ile birlikte  Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran’ı makamında ziyaret etti. Futbolcular Ormankıran’ın böyle bir turnuvada öncülük ettiği ve gençlere spor yapma imkanı tanıdığı için teşekkür ettiler. Ormankıran  ziyaret sırasında yaptığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp