Türkiye İhracatçılar Meclisi Şubat Ayının İhracat Rakamlarını Açıkladı

admin

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısında Yönetim Kurlu Başkan Yardımcısı Kadir İRİS yaptığı açıklamada; ’’Edirne’miz, ülkemizin  Avrupa’ya açılan sınır kapısıdır. Dünyanın en büyük kara sınır kapısı olan Meksika gümrüğünden sonra 2.büyük gümrük kapısı Kapıkule,ilimiz’ dedir.

Kapıkule gümrük kapısı ile birlikte ilimizdeki Hamzabeyli, ve İpsala Gümrük kapılarından yapılan ihracat, ülkemizin karayolu ile yapılan ihracatında büyük yer tutmaktadır.

Bir sınır kenti olan ilimiz ticaretinin büyük bir kısmı konumundan dolayı komşu ülkeler ile gerçekleşmektedir.

İl Bazında 47 Milyon Dalarlık İhracat

2012 yılında ilimizden, başta Balkan ülkeleri olmak üzere Almanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İngiltere, İtalya, Avusturya ve hatta Avustralya’nın da olduğu 36 ülkeye ihracat yapılmıştır ve il bazında ihracat rakamımız 47 milyon dolara ulaşmıştır.

Amacımız bu ihracat rakamlarını daha üst seviyeye çıkarmaktır ve çalışmalarımız bu yöndedir.

Tarım ağırlıklı ekonomiye sahip olan ilimizin  ihraç ettiği başlıca ürünler; un,ayçiçeği tohumu,ayçiçeği yağı,pirinç,yaş sebze ve meyve olup, ayrıca pvc kapı,pencere,inşaat malzemeleri,tarım makineleri ve teçhizatlardır.

İhracatın, ülkemiz ekonomisinin kalkınmasında ki yeri ve önemi tartışılmazdır.

Değerli ihracatçılarımız,

Ülkemiz ekonomisine verdiğiniz önemli katkıdan ve başarılarınızdan dolayı sizleri kutluyorum.

Gerçekleştirilen bu toplantılar, ilin kamuoyunda gündeme gelmesi ve ihracatçılarımızın motivasyonunu arttırması açısından büyük önem arz etmektedir.

Tüm misafirlerimizi İlimiz de ve odamız da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtiyor, saygılar sunuyorum.’’dedi. Toplantı da şubat ayı ihracat rakamları da açıklandı”IMG_5091

 248 total views,  2 views today

Next Post

İşte Böyle Bir Kentte Yaşıyoruz

Etrafından belik misali kıvrım kıvrım üç nehrin geçtiği il neresidir? Osmanlı Devletine 92 yıl başkentlik  yapan  ve daha sonraki dönemlerde  en önemli şehirlerden biri olma özelliğini koruyan  imparatorluğun  en önemli kararlarının alındığı il neresi? Dünya’nın en eski güreş organizasyonu olma özelliğini koruyan  ve  Ülkede  yağlı güreşin merkezi   olarak nitelendirilen ,her […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp