Türkiye’nin İkinci En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında “OLİN” 7.sırada

admin
Türkiye’nin İkinci En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında Edirne’nin gururu olan Edirne Yağ San. ve Tic. A.Ş.  163.939.483 TL cirosu ile 7. sırada yer aldı.

olinbuyuk

İstanbul Sanayi Odası tarafından geçtiğimiz ay yayınlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının ardılı olan Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması sonuçları açıklandı.

Edirne’nin gururu olan Edirne Yağ San. ve Tic. A.Ş.  163.939.483 TL cirosu ile Türkiye’nin İkinci En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında 7. sırada yer aldı. 

 

edip3

Öte yandan Türkiye’nin İkinci En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında Edirne ili Uzunköprü İlçesinde faaliyet gösteren Emin Tarım San. ve Tic. A.Ş. 79.234.495 cirosu ile Listenin 469 sırada yer alan ilimizin ikinci tek kuruluşu oldu.

07

 

 

“Olin” Yağ ürünleriyle  başta İlimizin ve Türkiye’nin  gururu olan Edirne Yağ San. ve Tic. A.Ş.;  ilimizi basketbolda da marka şehir yaparak OLİN EDİRNE BASKETBOL takımının ana sponsorluğunu üstlenmiş. Özellikle Edirne Yağ San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü M.Edip Ağaoğulları’nın Basketbol’a verdiği önem ve yaptığı büyük yatırımlar İlimizin Adını BEKO BASKETBOL Ligine ve Türkiye Basketboluna altın harflerle yazdırmasına neden olmuştur.

edip

 

Edirne AJANS Medya Grubu olarak ilimizin gururu olan Edirne Yağ San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü M.Edip Ağaoğulları ve tüm çalışanlarını başarılarından dolayı tebrik ederiz.

edip2

 

“Olin” yağları ile tanıdığımız Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Tarihçesi;

 

Edirne Yağ Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 1950’li yıllardan beri hamyağ üretimi ile yağ sektöründe öncü bir yere sahip bir aile şirketi tarafından kurulmuştur. Tesislerin temeli, Edirne şehir girişindeki sanayi bölgesi içinde 34 dönümlük arazi üzerinde 6 Mayıs 1972 tarihinde atılmıştır. İlk yatırım olarak  “De Smet” Belçika firmasının kurduğu kontinü ekstraksiyon tesisi 8 Eylül 1974 tarihinde işletmeye açılmıştır. Günde yaklaşık 200 ton ayçiçek tohumu işleyebilen tesisin kapasitesi daha sonra ilave edilen ön pres tesisinin yardımıyla 300 tona çıkarılmıştır.  İlk yıllarda, üretilen hamyağ daha çok margarin üreticilerine, ekstraksiyondan yan ürün olarak elde edilen ayçiçek küspesi ise yem fabrikalarına ve bölgedeki hayvan yetiştiricilerine pazarlanmıştır. 2009 yılında Hamyağ Ünitesinde kanola tohumu işlenmesine de başlanmıştır. Ekstraksiyon ünitesinde üretilen küspenin değerlendirilmesi amacıyla ayni arazi içinde 1978 yılında karma yem fabrikası işletmeye açılmıştır. Bölgedeki un fabrikalarının yan ürünlerinin ve müstahsilin tahıl ürünlerinin de değerlendirildiği bu tesis zamanla yapılan ilavelerle 15 ton/saat kapasiteye ulaşmıştır. Yıllık ortalama 22.000 ton olan üretimi ile bölgede özellikle çok yaygın olan süt hayvancılığına hizmet etmektedir. Entegrasyonu  tamamlayıcı son tesis olarak “batch sistem“ rafineri üniteside 1978 yılında devreye alınmıştır. Bu tesiste, hamyağ nötralizasyon, ağartma, vinterizasyon ve deodorizasyon işlemlerine tabi tutularak rafine ve vinterize yemeklik sıvı ayçiçek yağı üretimine başlanmıştır. Ekstraksiyon tesisinde üretilen hamyağa ilaveten iç piyasadan ve ithalat yoluyla temin edilen hamyağ ile rafineri ünitesinin hammadde ihtiyacı karşılanmaktadır. Önceleri 80 ton olan günlük kapasite yıllarla yapılan ilaveler ile günlük 130 ton yemeklik sıvı yağ üretecek boyuta ulaşmış ve 20.7.1992 tarihinde TSE belgesi alınmıştır.  1993 yılında modernizasyon ve kapasite arttırımı tekrar gündeme gelmiş ve kontinü sisteme geçiş süreci başlamıştır.  “Alfa-Laval”  İsveç firması tarafından geliştirilen ve tesis edilen “soft column” kontinü deodorizasyon ünitesi 7 ekim 1996 tarihinde devreye alınarak günlük kapasite 250 tona çıkarılmıştır.

229289_218865128140565_4573115_n

Dünyadaki ilk uygulama olan bu tesis ile kapasite arttırımının yanında ürün, kalitesi yönünden dünyada en iddialı konuma gelmiştir. Bu yeni teknoloji sayesinde, yağın vakum altında yüksek sıcaklıkta işleme tabi tutulması (deodorizasyon) çok kısa süre içinde gerçekleştirilmektedir. Böylece yağların içinde bulunan ve elde edildiği bitki tohumunun doğasından gelen vitaminler ve mineraller değerlerini yitirmeyerek büyük oranda yağın bünyesinde kalması sağlanmaktadır. Ayrıca yüksek sıcaklıkta işleme tabi tutulan yağlarda oluşan ve “trans fatty asitler” olarak adlandırılan yağ kalitesini doğrudan etkileyen kötü yağ asitlerinin meydana gelmesi önlenmiş olmaktadır. Hücrelerin ölmesini geciktirerek yaşlanmayı önleyen  “antioksidan” özelliğe sahip ve E vitamini olarak bilinen tokoferollerin deodorizasyon işlemi sırasında kaybedilmeyerek yağın bünyesinde tutulmasıyla yağın tadındaki acılaşma önlenerek yağın ömrü uzatılmakta ve kalitesi korunmaktadır.

 

Rafineri ünitesinin 1978 yılında devreye girmesiyle beraber OLİN markası ile yemeklik rafine ve vinterize ayçiçek yağı, 1 litrelik plastik şişeden 18 litrelik tenekeye kadar değişik boyda ambalajlarda otomatik dolum tesislerinde el değmeden hazırlanarak tüketicinin hizmetine sunulmuştur. 1994 yılında rafine mısır yağı, 1999 yılında zeytin yağı, 2008 yılında rafine kanola yağı, 2009 yılında rafine fındık yağı üretimine başlanarak ürün yelpazesi genişletilmiştir. Ürün portföyüne 2003 yılında 0,5 lt. ve 3 lt.’ lik pet, 2009 yılında 5 It’ lik ekopet ambalaj boyları da eklenmiştir. Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin yaygınlaşmış satış teşkilatı İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Adapazarı, Antalya, Karabük, Samsun Bölge Müdürlükleri, Zincir Mağazalar Müdürlüğü, Edirne  Bölge Satış Şefliği ve Olin Bayiliklerinden oluşmaktadır. Satış Teşkilatı ve Bayiler aracılığıyla yurt içinde yıllık ortalama 40.000 ton bitkisel yağ satışı ve 22.000 ton karma yem satışı gerçekleştirilmektedir. Yurtdışı yağ satışları ise yıllık 1.000 ton civarındadır.  Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2010 yılında 145 milyon TL’ yi geçen bir satış hasılatı  gerçekleştirmiştir.  Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin Edirne’deki tesislerinde toplam 153 kişi istihdam edilmektedir. Trakya ve özellikle Edirne çiftçisine gerek tarım ürünleri gerekse hayvancılık konularındaki büyük desteğinin yanında Edirne’deki küçük ölçekli sanayinin ve Edirne esnafının ticaret hayatında önemli yer tutmaktadır. Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfının faal üyesi olan Edirne Yağ Sanayi, modern kimyasal ve biyolojik arıtma tesisi ile çevre dostu da olduğunu  kanıtlamıştır. Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. ISO tarafından yayınlanan “Türkiye’ nin 500 Büyük Kuruluşu” listesinde her yıl düzenli olarak yer almaktadır. Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş’ nin Kalite Yönetim Sistemi 2000 yılında “Tüv Rheinland” firması tarafından TS ISO 9002 / 1994 kapsamında belgelendirilmiş ve “Tüv Cert” logosu kullanmaya hak kazanmıştır.   Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin sahip olduğu ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesi, “Tüv Rheinland” belgelendirme kuruluşu tarafından 2010 yılında yenilenmiştir.  Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş 2008 yılında “Tüv Rheinland” firması tarafından, Kalite Yönetim Sistemi kapsamında ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesine kavuşmuştur.

olin_haber

 395 total views,  2 views today

Next Post

TARİHİ ÇARŞILARIMIZ İHMAL EDİLMEMELİ

Kentimizi daha iyi tanıtmak, turistlerin Edirne’ye ilgisini artırmak için tarihi dokumuzun süsü, vitrini olan, olmazsa olmazı tarihi çarşılarımız, Ali Paşa, Arasta, Bedesten gibi ata yadigârı eserlerin tarihi geçmişleri ve bugünkü konumlarıyla detaylı olarak tanıtımı yapılmalı. Tarihi değeri ile ün kazanan bir yöreyi, sen istediğin kadar yiyecek ve benzeri yönleriyle tanıtmaya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp