Türkiye’nin Tek Kapısız Belediye Başkanı İpsala Belediye Başkanı “Mehmet KARAGÖZ”

admin

Türkiye’de makamının girişinde kapısı olmayan, randevusuz, sekreter trafiğine takılmadan, hatta kapısı olmadığı için kapısını tıklamadan içeri girip, halkın sorunlarını iletmek için en rahat ulaştığı tek Belediye Başkanı özelliğine sahip olan Mütevazi bir Başkan; “Mehmet Karagöz”

 BASKAN1

İki Dönemdir İpsala Belediye Başkanlığını yürüten ve İpsala’da kalıcı hizmetlere imza atan Belediye Başkanı Mehmet Karagöz çalışmaları hakkında  gazetemize bilgi verdi.  Karagöz; Edirne Ajans Gazetesi’ne yaptığı açıklamada  İpsala’nın tarihi bir kent olduğunu ifade ederek; Bazı bilgilere göre  Tarihi 8000 yıl öncesine dayanan bir kentin Belediye Başkanlığını yapmak benim için en büyük onurdur. İki dönemdir Belediye Başkanlığını halkımızın desteğiyle yürütüyorum. Bu iki dönem içersinde İpsala’nın temel sorunlarını çözmeye büyük özen gösterdik. Bunlardan en önemli sorun olan ilçemizin 90 yıldan bu yanan çözülemeyen kanalizasyon sorununu çözmek için büyük bir adım attık.  Kanalizasyon ve Arıtma tesisini yapıyoruz. İhalesi bitti.

BASKAN2

Yer teslimi yaptık. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Buna bağlı olarak seçim döneminde Halkımıza söz verdiğimiz ve yapacağız dediğimiz sorunlardan biri de İpsala’nın içme suyu sorunuydu. Biliyorsunuz Trakya’da içme sularından en önemlisi İpsala’nın içme suyuydu. Yaşadığımız süreçte bu sistemin bozulduğunu gördük ve şimdi 2 bin tonluk  su  deposu, 4 yeni kuyusu ishalatı ve bütün şebeke sıfırdan yapılıyor. Şu anda iller bankasında ihale aşamasında. Tahminen 6,5 Milyon’luk bir yatırım olacak. Önümüzdeki günlerde başlayıp en kısa zamanda halkımızın hizmetine sunacağız. Bunun dışında İpsala’da halkın temel konularıyla ilgili olarak bütün çalışmaları günü gününe yapmaya özen gösteriyoruz. Vatandaşlarımızın bizden beklentilerine cevap vermeye çalışıyoruz. Yine en önemli konulardan bir tanesi de İpsala Pazar yerinin yeniden düzenlenmesidir. Bunu da halkımıza sunduk. Projesi hazırlandı.  İpsala’da 11.000 m2 lik bir alanda festival alnı düzenlenmesi.  Hemen onun yanında 4.000 m2 kapalı alanlı, iki katlı Kültür Sarayı, Sinema salonları, Tiyatro Salonları, Sergi Salonları, bavnig Salonları  olan bir yeni Kültür Sitesini yapmayı planlıyoruz. Onun hemen arkasında aynı alanda  8.000 m2 kapalı alanda modern bir Pazar yeri yapacağız.  Aynı alan içersinde İpsala’nın temel sorunlarından biri olan Otogar sorununu çözme üzere 4.000 m2 lik, 8 peronlu, iki katlı bir Otogar’ın yapımını planlıyoruz. Bunun da projeleri iller bankası tarafından yapıldı. Bu yıl sonuna kadar olmasa bile 2014’ün ilk ayında ihaleye çıkacak şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz.

osmancik

İpsala önemli bir kenttir. Türkiye Çeltik üretiminin % 40’ını karşılayan bir kenttir. Ama nedense yıllardan beri yatırımlar konusunda çok zayıf kalmış bir ilçe idi. Ama bugün, 2009 seçimlerinde söylediğimiz ve vaat ettiğimiz   her olayı günü gününe yerine getirmeye büyük özen gösterdik ve bunları yerine getirdik.” Dedi.

 

            “İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali’nin 14.sü  4 Eylül’de Başlıyor”

 

Her yıl İpsala’da düzenlenen ve renkli sahnelerin yaşandığı Çeltik Festivali hakkında açıklama yapan İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, Bu sene 14.sünü yapacağımız Çeltik Kültür ve Sanat Festivalimiz 4 Eylül’de başlayacak ve 8 Eylül Pazar günü sona erecek. Bu festival ilçemiz için çok önemli. Dikkat ederseniz bu yıl bölgemizde ki bir çok belediye Festivallerden mümkün olduğu kadar ekonomik nedenlerle kaçtılar. Kırkpınar’ın dışında Edirne Bölgemizde bu etkinliği yapan bir başka belediye yok diyebiliriz. Edirne ilçelerine baktığımız zaman İpsala bu konuda çok önde gidiyor. Bunun bir temel nedeni var. Batıya açılan kapı diyoruz. Tarihi misyonu olarak da baktığımız zaman İpsala ilçemiz gerçekten çok eski tarihe dayanan Traklara, Odrislere, başkentlik yapmış, Osmanlı’ya çok büyük katkılar sağlamış bir tarım ilçesidir. Çeltikle ilgili olduğu için, Edirne’nin en güçlü tarım ilçesidir. Pirinç, Dünya’da insanların en çok yaralandığı bir besin maddesidir.   Her ne kadar zaman zaman diyetisyenler pirinçle ilgili olumsuz şeyler söylese de bugün uzak doğuya baktığımız zaman insanlar orada en çok pirinci tüketiyor. Pirinç soframızdan eksik olmayan  çok sevdiğimiz bir gıdadır.   Edirne Zirai Araştırmanın da desteğiyle, pirinçte yeni ürünler yeni kaliteler yaratmaya başladık. Örneğin Özellikle diyetisyenlere sunulmak üzere hazırlanmış bir siyah pirinç olayımız var ve her gün de ekim alanları artıyor. Bunun yanında yine bir çeltikçi arkadaşımızın Aromalı Pirinç üretildiğine şahit olmaya başladık. Pirince farklı lezzetler veriliyor. Tüm bunları düşündüğümüzde en derli ürünümüz olan pirincin pazarlanması insanlara ulaşması ve tanıtılması hem ulusal boyutta hem de uluslar arası boyutta çok önemli. İşte bu anlamda festival çok önemli. Bu festivalde üzerinde durduğumuz çok önemli diğer bir konu da , İnsanlarımız İnsanlarımızın yaşantılarına etki edecek sosyal faaliyetlere  çok ağırlık veriyoruz. Örneğin, Pirinçten yapılan yüzlerce yemek çeşitlerinin yarışmalarını yapıyoruz. Çocuklara ve gençlerimize yönelik etkinlikler yapıyoruz.

IMG_1506

Trap atışları müsabakası yapıyoruzÖte yandan bu yıl özel olarak ALİÇO PEHLİVAN Güreşlerini de festival kapsamı içine aldık. Güreşleri Aliço köyü’nde yapacağız. Ama Belediye’nin, Derneğin, Kaymakamlığın ve Derneğin desteği yani ortak bir çalışma ve dayanışma ile 27 yıl Kırkpınar’da başpehlivanlık yapmış Kel Aliço’yu yaşatmak, Onun değerlerini uzak tutmamak, onun anısına olan saygımız, sevgimizi ortaya koymak için ve bundan böyle de bizden sonra gelenler de bizde görevde olduğumuz sürece Aliço pehlivan güreşlerini de mutlaka bu festival etkinliği içerisinde gerçekleştireceğiz.

11114_2

Festivalin bir diğer önemli tarafı da, İpsala artık tarım fuarlarına yöneliyor. Bugün tarımda, ziraatta kullanılan en son teknolojiyi içeren araç ve gereçler İpsala festivalinde sergileniyor, müşteriye sunulup tanıtılıyor. Bu da ekonomik anlamda bir girdilerin çıktıların oluşmasını sağlıyor.

Yine festivalde, İnsanların hiç olmaz sa yılda 5 gün çağın streslerinden korunmak, kendi iç dünyalarında, aile dünyalarında, çevrede yaşadıkları sıkıntıları unutmak anlamında 5 gün, 5 gece Sosyal etkinliklerimiz olacak. Sanatçılarımız bu gecelere renk katacak. Bu yıl Gökhan TEPE İpsala’lıları coşturacak. Yine Türk Sanat Müziğinin dev ismi hemşerimiz   Muazzez ERSOY konser verecek. İpsala’lıların çok sevdiği diğer bir sanatçımız  Onur AKIN konser verecek. Bunun dışında Yunanistan ve Bulgaristan’dan çeşitli folklor ekipleri festivale büyük renk katacak.

KONSER

Her yıl İpsalaspor’un sezon açılışı’nın Yunanistan’ın Rodop dağlarında yaşayan kardeş Belediyelerimizden gelen futbolcu kardeşlerimiz ile birlikte sezon açılışını yapacağız. Festival etkinlikleri içersinde her yıl olduğu gibi bu yıl da satranç turnuvası düzenliyoruz. Yine küçük çocukların eğitimine katkı vermek için resim yarışmaları yapıyoruz.

İPSALASPOR

Onun dışında şiir okuma ve şiir yazma yarışmaları yapacağız. Sünnet düğünümüz var. Simgemiz olan çeltikle bütünleşen Pirinç ve Kurbağa. Biliyorsunuz İpsala aynı zamanda yurt dışına kurbağa ihraç ediyor.

KURBAĞA

Kurbağa Avrupalıların ve Fransızların çok sevdiği bir ürün. Şimdi biz çeltik ve kurbağayı bütünleştirdik. Kurbağa bizim maskotumuz oldu. Yani İpsala dediğimiz zaman pirinç ve kurbağa çok ayrı anlam ifade ediyor.

IMG_1915

Çünkü İpsala ovasında çeltik tarlalarının bulunduğu alanda kurbağalar yetişiyor ve bunlar vatandaşımızın hem gelir kaynağı oluyor, hem de yabancıların yediği bir besin maddesi.   Bunun dışında festivalimizde çok önemli olan yine tarımla ilgili, tarımı ilgilendiren bilimsel çalışmalar da yapılıyor. Buna bağlı olarak seminerlerle düzenliyoruz.

SDC10736

Bu sene Namık Kemal Üniversitesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Halim ORTAK, yer altı ve yer üstü suları konusunda uzman bir arkadaşımızdı. O da suyun kullanımı ve önemi konusunda ortak bir konferans verecek.   Yine Çeltik Harmanını ve çeltik ile ilgili sorunları tartışabileceğimiz, ÇELTİK TARLASINDA da açılı günü bir panelimiz olacak ve Biçer döverlerle de ilk ürünü almak üzere tarlaya girmiş olacağız. Ayrıca festivalde konuklarımıza Pirinç pilavı, zerde ve ayran ikramımızı da her yıl olduğu gibi bu yıl da yapacağız.

SDC10852

IMG_1918

festival_1._g_n_114

Biz yerel yöneticiler yaşadığımız kentlerin temel sorunlarını çözmenin yanında bu insanlarımızı ileri çağa, ileri yaşam biçimine yönlendirecek çalışmaları da yapmak zorundayız. Zaten çağdaş belediyeciliğin temel nedeni budur. Bi de tabi, sosyal demokrat belediyecilik, normal belediyeciliğin biraz daha dışında ve önünde. Oda nedir.? Yaşadığınız kentteki insanların arasında ki ekonomik dengesizliklerde ihtiyaç olanlara en iyi yardımları yapabilmek.

SDC10692

Onların sıkıntılarını çözebilmek. Gıda yardımı yapıyoruz. Kıyafet yardımı yapıyoruz. Okullarda okuyan ve gerektiği ders araç-gereçlerini alamayan öğrencilerimize bunları almaya çalışıyoruz. Spor anlamında çeşitli kurslar açıyoruz. Bun dışında bayanlar ve yetişkinlerimize sağlıklı yaşamaları için plates kursları açıyoruz. Yine Diki-Nakış Kurslarını açıyoruz. İş eğitimi vermek için kurslar açıyoruz. Bütün bunlar sosyal demokrat Belediyeciliğinde, insanlarımızın kendi ayakları üzerinde hayatlarını sürdürebilecek iş eğitimini de vermeyi temel İlker olarak kabul ediyoruz. Ben bütün Trakya ve Türkiye insanlarımızı festivalimize davet ediyorum” dedi.

SDC10710

 396 total views,  2 views today

Next Post

MİLLETVEKİLİ VE BAŞKAN’DAN İŞBİLEN’E ZİYARET

Kırklareli CHP Milletvekili Turgut Dibek ve Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen’i makamında ziyaret ettiler. Yaklaşık bir saat süren buluşmada Dibek ve Çağlayan, Başkan İşbilen’in çalışmaları hakkında bilgiler alarak Uzunköprü Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmaların bölgede ses getirdiğini söylediler. Tarihi eserler konusundaki hassasiyeti ve çevre konusundaki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp